Práca nás nielen živí, ale mala by nás udržiavať aj v pohybe. Viete, v ktorých profesiách sa „nachodia“ ľudia najviac? A viete, že počet krokov sa mení aj v závislosti od veku a pohlavia? V nasledujúcom článku sa to všetko a ešte niečo viac dozviete!

Viete, koľko chodíte v práci? Možno by ste si to mali začať všímať
(zdroj: unsplash.com)

Najviac chodia čašníci

Asi každému je jasné, že čím sme starší, tým sa náš počet prejdených krokov znižuje. Vek hrá v tom, koľko sa denne nachodíme, určite najväčšiu úlohu. Dospelí od 18 rokov nachodia priemerne 4 000 až 18 000 krokov denne, zdraví seniori od 2 000 do 9 000 krokov za deň. Rozdiel je aj v tom, koľko denne prejdú muži a koľko ženy. Muži podľa výsledkom štúdií celkovo nachodia priemerne okolo 5 340 krokov, kým ženy len 4 912 krokov. teraz sa pozrime na konkrétne profesie. Bežný čašník prejde denne zhruba 22 778 krokov, kuriér okolo 23 000 krokov, predavač cca 14 660 krokov, učiteľ 12 564 krokov, poštár 15 248 krokov, SBS-kár 12 650 a kaderník iba 10 000 krokov.

Nemusíte chodiť len v práci

Samozrejme, sú profesie, ktoré vyžadujú neustály pohyb a potom také, ktoré sú viac sedavé. Je jasné, že porovnávať počty krokov u jedného a druhého typu povolania prinesie enormne odlišný výsledok. Podstatné je vedieť, že nech pracujete akokoľvek, 10 000 krokov je denné minimum na udržanie dobrej kondície a zdravia. Ak pracujete ako úradník či IT-čkár, môžete na svojej chôdzi zapracovať aj inde, než priamo v práci. Napríklad sa rozhodnite, že odteraz budete každý druhý deň chodiť do práce bez auta. Samozrejme, ak pracujete ďaleko, musíte nasadnúť aspoň na autobus alebo vlak. Vystúpte ale o zastávku skôr a prejdite sa. Rovnako si povedzte, že každý druhý deň (alebo aj každý) prestanete používať výťah. Schody sú predsa najlepšie kardio – a zvyšujú počet denne prejdených krokov.

Chodenie na cigaretu je síce chodenie, ale…

Chôdza môže byť aj dokonalým relaxom. Skúste po ceste do práce rozmýšľať o pekných veciach, nie o tom, čo vás čaká o pár desiatok minút. Meditujte denne aspoň desať minút a váš život bude o niečo krajší (a jednoduchší). Chôdza v práci nemá vplyv len na naše zdravie, ale aj váhu – najmä, ak ste zvyknutí zobkať si popri ťukaní do počítača sladkosti alebo iné nezdravé jedlo. Ak máte potrebu desiatovať alebo olovrantovať, naplňte ju. Ale zdravým a vhodným jedlom, ako sú napríklad orechy, sušené ovocie alebo jogurty. Nepreháňajte to ani s kávou, pitie ktorej je akýmsi kancelárskym zvykom. Radšej si dajte nesladený čaj, čistú vodu alebo vodu s bylinkami či citrónom, ak vám čistá nechutí. Robte si krátke a intenzívne pauzy – a najmä aktívne. Či už sa ponaťahujete, alebo prejdete hoci len pár krokov po kancelárii. A v neposlednom rade nesmieme zabudnúť ani na fajčenie. Chodenie na cigarety síce navyšuje počet denne prejdených krokov v práci, ale prihliadnuc na všetko ostatné, čomu nikotín škodí, to prakticky nemá žiaden zmysel.