Džúsy a šťavy bývajú najčastejšie ovocné. Zeleninové nápoje nie sú až také bežné a predovšetkým nie každému chutia. Napríklad paradajková šťava je však plná vitamínov, minerálov a ďalších telu prospešných látok. Tak prečo si ju nedopriať?

Šťava z paradajok - všeliek na zdravotné problémy?
(zdroj: unsplash.com)

Namiesto bežného jedla

Paradajky sú v podstate úplne bežnou zeleninou, ktorú nájdeme v takmer každej záhrade. Napriek tomu sú však aj veľmi vzácne, práve kvôli svojim prospešným účinkom. Na zdravie človeka vie veľmi pozitívne vplývať aj stopercentná paradajková šťava. Je to zdroj sacharidov, bielkovín aj tukov. Obsahuje tiež celý rad minerálnych látok a stopových prvkov. Doplniť vám môže napríklad vápnik, draslík, zinok, horčík, železo, fosfor, chróm alebo mangán. Ukrýva v sebe aj vitamíny. Najmä vitamín A, C, E aj K. V neposlednom rade je zdrojom kyseliny listovej či pantoténovej, ďalších vitamínov skupiny B, cholínu, luteínu a antioxidantov. Touto šťacou sa teda môžete nielen osviežiť, ale vďaka tomu, čo obsahuje, vám môže nahradiť olovrant či desiatu. Živiny, ktoré obsahuje, z nej totiž robia plnohodnotné jedlo.

Bezproblémové vylučovanie

Paradajkový džús vďaka paradajkám pôsobí antisepticky a detoxikačne a podporuje našu obranyschopnosť. Ak ho budete pravdidelne popíjať, pomôžete telu zabojovať proti voľným radikálom a chrániť bunky. Paradajková šťava znižuje v organizme zápaly, ktoré sú spojené s celým radom chronických ochorení. Má vplyv dokonca aj na trávenie – zabezpečuje pravidelné vylučovanie a čistí celý tráviaci trakt. Má tiež mierne močopudné účinky, čo napomáha odstraňovaniu toxínov, prebytočnej vody a soli z tela. Týmto stimulovaním prečisťovania vylučovacích orgánov znižuje výskyt infekcií močových ciest. Denná dávka paradajkového džúsu dokonca predstavuje účinnú prevenciu rakoviny prostaty. Pomôže aj pri vysokom cholesterole. A tiež nesmieme zabudnúť na blahodarný vplyv na kvalitu pokožky, vlasov i nechtov. 

Pomocník v celej domácnosti

Využitie paradajkovej šťavy je mimoriadne široké a nie iba v kuchyni, alebo pre lepšie zdravie. Ak máte napríklad bledé vlasy a trápi vás ich zelenkastý nádych po kúpaní v bazéne s chlórovou vodou, naneste si na ne neriedenú paradajkovú šťavu. Potom ich zabaľte do fólie, počkajte 15 minút a dôkladne ich opláchnite a umyte šampónom. Touto šťavou si môžete ošetriť aj mastnú pleť. Jednoducho do nej namočte kozmetický tampón a pretrite si ním tvár. Po umytí by sa pleť mala zbaviť nadmerného mazu. Džús z paradajok si poradí dokonca aj s bolesťou hrdla. Kloktadlo si môžete urobiť z polovice šálky, polovice šálky horúcej vody a desiatich kvapiek čili omáčky. Tento trik je veľmi účinný hlavne na boľavé hrdlo najmä v letnom období. A na záver ešte jeden tip, ako sa zbaviť pachov v domácnosti. Napríklad zapáchajúcu chladničku môžete skúsiť vyumývať špongiou namočenou v paradajkovej šťave, potom teplou vodou so saponátom a nakoniec ju iba vytrieť dosucha.