Pľuzgier mal už určite každý. Odborne sa nazýva vezikula a je to malý mechúrik naplnený tekutinou. Viete, ako sa mu vyhnúť a ako ho správne ošetriť? V nasledujúcom článku sa dozviete aj to, či je zdravé robiť našu obľúbenú činnosť – pľuzgiere prepichovať.
Prečo sa nám robia pľuzgiere?
Pľuzgiere vznikajú z rôznych príčin, obvykle však ako obranná reakcia organizmu na preťaženie. Jeho vznik má svoje opodstatnenie, pretože pľuzgierom sa naša koža a telo bránia. Organizmus ohraničí poškodenú časť tkaniva a tá sa uzavrie do pľuzgieru. Takto sa zabraňuje ďalšiemu poškodeniu tkanív a šíreniu problému do okolia a koža dostáva čas na zahojenie. Bežné pľuzgiere vznikajú obvykle ako následok preťaženia alebo poškodenia kože, ale najčastejšie sa objavujú z dôvodu opakovaného mechanického dráždenia pokožky. Napríklad jednou z najbežnejších príčin pľuzgierov na nohách je nosenie obuvi, ktorá určitú časť kože nadmerne otiera. Niekedy sa však pľuzgiere objavia z dôvodu popáleniny, omrzliny, pôsobenia chemikálií, hmyzieho jedu alebo pricviknutia kože. Pozor však na to, keď pľuzgier signalizuje ochorenie.
Príznak infekčnej alebo neinfekčnej choroby
Ak sú pľuzgiere sprievodným javom ochorenia, vyskytujú sa vo väčšom množstve, na väčších plochách tela a niekedy aj na celom tele. Môže ísť aj o infekčné aj neinfekčné ochorenia. V prípade infekčného ochorenia bývajú práve pľuzgiere miestom s vysokou prítomnosťou patogénnych mikroorganizmov, takže kontakt s nimi môže byť príčinou nákazy ďalšieho jedinca. Patria sem napríklad ovčie kiahne, opar na pere (spôsobený vírusom herpes simplex) či impetigo (spôsobené baktériami). Pľuzgiere sa samozrejme vyskytujú aj pri atopickom ekzéme, dyshidróze (neinfekčný kožný zápal s poruchou tvorby potu), chorobe motýlích krídel alebo niektorých dermatitídach. Pľuzgiere niekedy bývajú aj vedľajším účinkom rádioterapie použitej pri liečbe nádorového ochorenia.
Vyvarujte sa infekcie
Veľké množstvo pľuzgierov je už na ošetrení lekárov. Ovčie kiahne či herpes si pri miernom priebehu vyliečite aj sami doma pomocou voľnopredajných prípravkov z lekárne. Ostatné pľuzgiere, ktoré nepredstavujú zdravotný problém a sú skôr nepríjemným prejavom, ktorý obmedzuje a spôsobuje bolesť, si môžete tiež ošetriť sami. Otlak sa vo všeobecnosti neodporúča prepichovať, pretože sa tým zvyšuje riziko infekcie. Hojenie vám pomôže urýchliť náplasť na pľuzgiere alebo bariérové krémy s ochranným účinkom. Ak dôjde k samovoľnému prasknutiu, mŕtvu kožu hneď neodstraňujte, nechajte odtiecť tekutinu a postihnuté miesto umyte iba čistou vodou. Následne toto miesto prekryte sterilným krytím alebo hydrokoloidnou náplasťou. Myslite aj na prevenciu – noste vhodnú obuv, čisté ponožky a poprípade aj vložky do topánok. V rámci prevencie pľuzgierov na rukách odporúčame nosiť rukavice a pri športe používať kriedový prášok na zníženie trenia alebo pásky na omotanie dlaní.