Každý má na boj s nachladením svoje vlastné postupy. Väčšinou ide o zvýšený príjem vitamínu C, cesnaku, zázvoru a čaju. Svoj imunitný systém však viete posilniť alebo oslabiť aj tým, čo jete. Viete, čo vašej imunite počas choroby pomáha a čo jej, naopak, škodí?

Vedeli ste, že pri chrípke alebo nádche by ste mali upraviť aj svoj jedálniček?
(zdroj: unsplash.com)

Príroda má tiež svoje antibiotiká

Najlepším bojovníkom proti infekciám či baktériám sú prírodné antibiotiká. Patrí sem už spomínaný zázvor, olej z čajovníka, med alebo kurkuma. Dať si počas chrípky alebo nachladenia však môžete aj oregano, tymián, levanduľu, echinaceu, brusnice alebo kvasené potraviny, ako napríklad sudovú kapustu. Čo sa týka cibule, možno ste ešte nepočuli, že účinnejšia, než biela, je červená cibuľa. Odvar z nej vás zbaví kašľa omnoho skôr, než akýkoľvek liek z lekárne. Musíte ho však popíjať pravidelne a každý deň.

Pitný režim patrí k dobrému zdraviu

Pitie čajov počas ochorenia je naozaj zdravé – viete však, prečo to tak je? Dodržiavate tým totiž pitný režim, ktorý je prvoradý nielen pri ochorení, ale aj celoročne. Čaje je dobré striedať s pohárom čistej vody. Voda totiž pomáha vylúčiť z tela nahromadené hlieny, čo je pri akejkoľvek liečbe žiadúce. Čaje sa odporúčajú piť najmä pri triaške a zimnici, nikdy však nie vo veľkých množstvách, aby ste nezaťažili obličky. Pite preto často, ale v malých dávkach. Všetky bylinkové čaje vhodné na prechladnutie alebo iné výživové doplnky podporujúce imunitu nájdete aj na https://www.nakupnaporadna.sk/.

Starý dobrý vývar, ovocie a zelenina

Čo sa týka ovocia a zeleniny, určite je dobré prijímať ich pravidelne a v nespracovanej podobe, ako sa hovorí. Pri ochorení je najvhodnejším ovocím alebo zeleninou mango, citrón, mrkva, jahody, pomaranče, brokolica a červená paprika. Hodí sa však aj fenikel, ktorá pomáha znižovať tvorbu hlienu alebo kyslá kapusta či valeriánka poľná. Odporúčame aj ovocné a zeleninové šaláty, ktoré sú ľahko stráviteľné a môžete ich konzumovať počas choroby, keď nie je chuť do jedla príliš veľká. Nevynechávajte však pravidelné denné chody ako raňajky, obed a večeru, hoci budete jesť v menších dávkach. (Pri opačnom probléme s nadváhou si pozrite naše tipy na tabletky na chudnutie). Samozrejme, zabudnúť nesmieme ani na vývar. Telu dodá nielen tekutiny, ale aj minerály a soli potrebné počas potenia. Sú však aj potraviny, ktorým by ste sa mali počas choroby vyhýbať. Ide hlavne o mliečne výrobky, sladené nápoje, alkohol a grapefruit, ktorý sa neznáša dobre s viacerými voľne dostupnými liekmi alebo liekmi na predpis. Najpodstatnejšie je však pri každom ochorení vyležať ho. Na to by ste mali myslieť, keď sa s horúčkou alebo bolesťou hlavy vyberiete do práce.