Problémy so spánkom má dnes takmer každý druhý bežný človek. Začína sa o nich hovoriť dokonca už v útlom veku a u detí. Kvalitný spánok je v podstate nedosiahnuteľnou métou, o ktorú sa každý deň pokúšame. Aké usmernenie nám teda dávajú odborníci, aby sme vstávali oddýchnutí a s úsmevom?

Viete, kedy je najlepšie vstávať a kedy ísť spať?
(zdroj: unsplash.com)

Do postele pred polnocou

Každý dospelý človek potrebuje sedem až deväť hodín spánku. Najlepší spôsob, ako teda určiť čas vášho spánku, je rozhodnúť sa, o koľkej sa ráno potrebujete zobudiť. Od ranného budíčka si teda odpočítajte deväť hodín a presne tých deväť hodín pred zobudením sa by ste mali zahájiť proces prípravy do postele. Odborníci sa zhodujú na názore, že do postele je dobré ísť pred polnocou. Samozrejme, ak budete počúvať svoje telo, nemôžete nič pokaziť. Problém zaspať niekedy neovplyvníte – v lete to môže byť vysoká teplota, to, že je dlhšie vidno, zdravotný problém,… Na podporenie spánku môet siahnuť po rôznych babských radách, ako napríklad po pohári teplého mlieka, byliniek, teplom kúpeli či dobrom sexe.

Nie je dôležitá dĺžka, ale kvalita

Prečo ale chodiť do postele pred polnocou? Je dokázané, že zaspávanie pred touto hodinou je oveľa kvalitnejšie, ako po nej. Výskumy ukazujú, že tí, čo zaspávajú medzi 22. a 23. hodinou majú menšie riziko kardiovaskulárnych ochorení a mŕtvice ako tí, ktorí chodia spať neskôr. Nie je totiž dôležitá len dĺžka spánku, ale najmä jeho kvalita. Možno to poznáte aj z vlastnej skúsenosti, že hoci ste spali dlho, nevyspali ste sa a nasledujúci deň ste neboli oddýchnutí a dostatočne produktívni. Spánok by mal mať aj všetky svoje fázy, aby bol naozaj kvalitný. Ak idete spať neskoro, preskočíte niektoré potrebné fázy a jednoducho sa nevyspíte tak, ako keby ste išli spať v správnom čase.

Vstávajte a choďte spať stále v rovnakom čase

Ranné vstávanie sa asi veľmi ovplyvniť nedá. Ak musíme byť v práci o ôsmej, asi ťažko si môžeme určiť, kedy sa budeme prebúdzať. Stavte teda skôr na plánovanie chodenia do postele. Ako sa spomína vyššie, ideálne je spať deväť hodín, preto si ich prirátajte k hodine, o ktorej idete spať, a o takej hodine si dajte budík. Týmto spôsobom si zabezpečíte dostatok spánku na zotavenie sa z celého dňa a rovnako svojmu telu umožníte, aby v ňom prebehli všetky potrebné regeneračné procesy. Zapamätajte si jedno základné pravidlo – nech už zvolíte akýkoľvek čas na prebúdzanie, mal by to byť rovnaký počas celého týždňa. Výskumami bolo totižto zistené, že tí, čo sa prebúdzali pravidelne v rovnakom (ľubovoľnom) čase, mali kvalitnejší spánok ako tí, ktorí sa nebudili v rovnakom vopred stanovenom čase.