Menštruácia je u každej ženy iná. Niektorá ju prežije úplne bez problémov, niektorá si dá jednu tabletku a je to pre ňu v poriadku a niekomu nepomôžu ani všetky lieky sveta a musí stráviť aspoň jeden deň v posteli. Súvisí to s prahom bolesti, ale aj s mnohými ďalšími faktormi. Čo atypická menštruácia signalizuje?

Problémy s menštruáciou, alebo kedy treba vyhľadať odbornú pomoc
(zdroj: unsplash.com)

Čo je silná menštruácia, a čo ešte nie?

Najprv si niečo povedzme o normálnej a zdravej menštruácii. Ide v prvom rade o pravidelný cyklus, ktorý by mal prísť každý mesiac v pravidelnom intervale. Ak mešká 1-2 dni, je to stále v tolerancii. Pri normálnej menštruácii by žena nemala spotrebovať ani veľké množstvo hygienických pomôcok. Strata krvi by totiž mala byť v priemere do 80 ml. Frekvencia správnej menštruácie je 28 dní, poprípade rozsah 21-35 dní. Krvácanie by malo trvať 5-7 dní. Všetko ostatné sú teda nie úplne zdravé prípady. Ak máte príliš silnú menštruáciu, čo znamená, že počas nej použijete 6 hygienických vložiek alebo tampónov počas jedného dňa, môže to signalizovať vážnejšie zdravotné problémy, ako napríklad myómy, polypy, cysty na vaječníkoch, chronický zápal alebo ochorenie krvi. Spozornite aj v prípade, že počas takejto menštruácie nachádzate v krvi krvné zrazeniny.

Dvakrát za mesiac

Hoci o bolestivej menštruácii sa hovorí najčastejšie, nie je celkom jednoduché určiť, čo už bolestivé je a čo ešte nie. Prah bolesti je totiž u každej ženy inak nastavený, a preto je najlepšie nechať sa vyšetriť gynekológom, aby ste vedeli, či máte naozaj problém, alebo len nízky prah bolesti. U mladších žien za extrémnu bolesť počas menštruácie niekedy môžu hormóny, u žien po 30-tke za to niekedy môže cysta, endometrióza alebo myóm na maternici. Mať menštruáciu dvakrát za mesiac by asi nechcela žiadna žena. Stáva sa však aj to. V prípade, keď je menštruácia skrátená (napríklad pri 21-dennom cykle) je to možné už len matematicky. Príčinou však môže byť aj vysadenie hormonálnej antikoncepcie, ovulačné krvácanie alebo iná choroba, preto je takýto stav potrebné konzultovať s lekárom.

Sledujte zmeny

Menštruačné krvácanie však nemusí byť iba silné. Slabé krvácanie môže spôsobovať napríklad stres, hormonálne zmeny, zdravotný stav alebo poruchy príjmu potravy ako napríklad anorexia. Slabé krvácanie alebo jeho úplne vynechanie mávajú aj ženy s enormnou fyzickou záťažou, ako napríklad vrcholové športovkyne alebo baletky. Dávajte si na akúkoľvek zmenu vo svojom menštruačnom cykle pozor, pretože môže naznačovať problémy. Menštruačné zdravie je totiž často odrazom aj celkového zdravia ženy.