Hormonálne zmeny počas tehotenstva a po pôrode ovplyvňujú nielen psychiku, ale predovšetkým ženské telo. “Na vine” je estrogén – hormón, ktorý je pre ženu a jej zdravie veľmi dôležitý a sprevádza ju po celý život. Počas tehotenstva každá žena bez ohľadu na jej predošlú váhu a spôsob stravovania priberie. Rozdiel je iba v tom, ako sa s nadobudnutými kilami vysporiadajú ženy po pôrode. Ako teda schudnúť tak, aby sa vás nedržala vaša pôrodná hmotnosť?

Dá sa schudnúť po pôrode? Tipy a triky, ako na to!
(zdroj: unsplash.com)

Prijímať by ste mali viac, nie menej kalórií

K stabilizácii hormonálnych výkyvov dochádza približne až po 6 týždňoch po pôrode. Preto by ste nemali mať prílišné nároky na svoj organizmus – dajte mu čas a priestor, aby sa zregeneroval. Ženské telo je po pôrode oslabené, preto potrebuje viac kalórií na svoju regeneráciu. Preto sa odporúča vyhnúť extrémnym a radikálnym diétam. Tie môžu navyše negatívne ovplyvniť vašu laktáciu a do organizmu začať uvoľňovať nežiaduce látky, ktoré následne prejdú do materského mlieka. Preto by ste mali jesť zdravo, pestro a na výraznejšie chudnutie počkať, až keď prestane dojčiť. Váš energetický príjem by mal byť v tomto období navýšený o zhruba 300–500 kcal za deň.

Spokojná mamička = spokojná rodina

Na to, aby ste schudli, si musíte v prvom rade vyhradiť čas pre seba. Starostlivosť o dieťa, poprípade ďalšie deti a domácnosť sa podpisuje pod to, že na seba vám akosi čas neostáva. Každá mamička však čas pre seba potrebuje, a to nielen na cvičenie, ale aj na iné aktivity, pri ktorých vypne a oddýchne si. Riešením je, že sa dohodnete s manželom, partnerom, staršími deťmi alebo starými rodičmi na určité dni a časy, kedy sa budú musieť zaobísť bez vás. Myslite na to, že ak nie je spokojná matka, nemôže byť spokojné ani dieťa a zvyšok rodiny. Stres je nepriateľom štíhlej línie. Pomôcť vám môže zdravá strava, ale aj správne cvičenie, pohybový režim, postupné znižovanie kalorického príjmu, vylúčenie sladkostí, zvýšenie výdaja energie, pitný režim a odpočinok.

Nebojte sa osloviť odborníka

Zdravá a vyvážená strava je pri akomkoľvek chudnutí alfou a omegou. Dobrá strava vám pomôže aj lepšie sa cítiť a mať viac energie. Nejde tu však o žiadne diéty, ale nutrične bohatú a vyváženú stravu, preto postavte základ jedálnička na zelenine, ovocí, celozrnných obilninách a strukovinách. Vynechať by ste však nemali ani kvalitné živočíšne bielkoviny, ako vajíčka, jogurty, syry, hovädzie a kuracie mäso. Čomu by ste sa mali vyhnúť, to sú polotovary, tučné a smažené jedlá, presladené limonády, keksíky a tyčinky. Chudnúť môžete aj s odborníkmi na chudnutie, ktorí vám pomôžu nastaviť vaše chudnutie tak, aby bolo efektívne a zdravé. Vašou úlohou je už potom len riadiť sa podľa odporúčaní a pýtať sa, pokiaľ máte otázky. Odborná pomoc pri chudnutí dnes už nie je žiadny problém.