Vlčí mak

Vlčí mak. Neprehliadnuteľná, no ľuďmi často podceňovaná rastlina. Väčšina totiž vlčí mak považuje za (aj keď peknú, stále len) obyčajnú jedovatú burinu. Rozšírené sú totiž povery o oslepnutí zapríčinenom vlčím makom. Málokto však vie, že lupene jedovaté nie sú. A práve naopak, okrem toho, že sú nádherné, sú aj mimoriadne užitočné a využívané v ľudovom liečiteľstve najmä proti dráždivému kašľu, na ukľudnenie a uľahčenie zaspávania.
Takže dámy, ak budete mať najbližšie náročný deň či týždeň, milión myšlienok, ktorých sa nie a nie zbaviť, a nebudete vedieť zaspať, vyskúšajte tento recept na likér alebo čaj z korunných lupienkov vlčieho maku. Oba vás dokonale zrelaxujú a spinkať po nich budete ako bábätko. Na zdravie!

#vlcimak #daryprirody #divokebyliny #liecivebyliny #bylinky #bylinkyvkuchyni #jedlekvety #prirodnamedicina #prirodnimedicina #sezonne #leto #hravozdravo

Recept: Likér na pokojný večer

Lupene vlčieho maku jednak upokojujú nervovú sústavu, zároveň tlmia bolesti hlavy a kašeľ a tiež podporujú kvalitný spánok. Ich účinky sa preto skvele dopĺňajú s alkoholom, ktorý ovplyvňuje centrálny nervový systém a je tiež mimoriadne známy aj rozšírený pre svoje uvoľňujúce účinky. 😂 Samozrejme, ak to človek nepreháňa, v opačnom prípade si môžete užívať úplne iný level uvoľňujúcich účinkoch spolu s dôsledkami.

Ingrediencie

  • lupene z 1 kvetu
  • 100 ml koňaku alebo iného obľúbeného tvrdého alkoholu
  • 1 lyžica agáve sirupu

Postup

Makové kvety opatrne umyjeme pod tečúcou vodou, osušíme, dáme do pohára a zalejeme alkoholom. Necháme pôsobiť 10 minút, kým kvety nezačnú trochu blednúť. Kvety z alkoholu vyberieme, zmiešame so sirupom a rozdelíme do dvoch pohárikov. Jeden pre maminku, jeden pre tatka 😊.

Upozornenie: Alkohol je absolútne nevhodný pre deti akéhokoľvek veku, tehotné aj dojčiace matky. A ani ostatní by to s týmto ani iným alkoholom nemali preháňať. Jeho pravidelná či nadmerná konzumácia neprospieva fyzickému ani duševnému zdraviu a mať rôzne nepríjemné dôsledky. To platí najmä pre ľudí náchylných k závislostiam, depresiám či úzkostiam.

Recept: Červený čaj z vlčieho maku

Pre dámy, ktoré preferujú nealkoholickú variantu, tu mám ešte jeden recept na červený čaj z vlčieho maku z mojej obľúbenej knihy od Jaroslavy Bednářovej – Herbár alebo od alchemilky po žindavu:

1 až 2 kávové lyžičky sušených lupienkov maku vlčieho zalejeme pohárom vriacej vody, necháme 10 minút odstáť a scedíme. Ochutíme medom alebo cukrom a po 1 až 2 lyžiciach užívame dva až päť ráz denne.

Na zdravie!

Previous

Moravské koláče bez lepku

Hravé tanieriky pre deti

Next
%d blogerom sa páči toto: