Slnovrat a svätojánska noc pre nové začiatky

Dnes je výnimočný deň. Je totiž letný slnovrat, ktorého sme sa tento rok dočkali o deň skôr než zvyčajne. Naposledy takto pripadol na 20. jún v roku 1896 t.j. pred 124 rokmi, kedy sa narodila aj moja starenka. A navyše sa tento rok na mnohých miestach práve dnes objaví zriedkavé prstencové zatmenie, k čomu dôjde v tomto storočí iba dvakrát (v roku 2020 a 2039).

V súčasnosti je letný slnovrat pre väčšinu ľudí len ďalším dňom v kalendári. Naši predkovia však boli k prechodom medzi jednotlivými sezónami vnímavejší ako my v súčasnosti. Ich život bol totiž priamo prepojený s prírodou a aj závislý od nej. Vždy si na to spomeniem pri prízemných mrazoch, alebo keď zbadám cuketu zničenú od slimákov či muchovník vyzobaný od škorcov do poslednej bobule. Ak by neboli k prírode dostatočne vnímaví, buď skončili hladní, alebo závislí od pomoci ostatných.

Jedna z najdôležitejších zmien v prírode, ktorú naši predkovia oslavovali, sa spája práve s letným slnovratom, kedy je najdlhší deň resp. najkratšia noc v roku. V minulosti ľudia v tomto období robili oslavy Slnka sprevádzané množstvom rituálov a tradícií, ktoré vrcholili na svätojánsku noc pálením ohňov – Jánskej vatry.

Ohňu sa od nepamäti pripisovali očistné vlastnosti, preto bol slnovrat chápaný ako čas nových začiatkov. Čas na regeneráciu síl, ale tiež spomalenie. Čas, ktorý nám pripomína, že je treba nechať veci, ktoré nám už viac neslúžia. Minulosť, staré krivdy či iné negatívne emócie a vnútorné boje, ktoré sú v skutočnosti už dávno nepodstatné.

Inšpirujme sa týmto prístupom našich predkov aj my s vedomím, že vždy sa vo všetkom ukrýva hlbší zmysel a v konečnom dôsledku je všetko tak, ako má byť. A vezmime si z toho pre seba to, čo potrebujeme.

Spravme si dnes večer chvíľku čas. Zapáľme si doma sviečku alebo, na chvíľu sa zahľaďme do ohňa a ako sa hovorí „Let it go“. A pomocou takejto symbolickej vnútornej očisty tak vytvorme priestor pre niečo nové a lepšie, na čo sa môžeme zase tešiť.

#slnovrat #svatojanskanoc #janskeohne #tradicie #oddych #nadychvydych #summersolstice #litha #midsummer #wheeloftheyear #leto #hravozdravo


Photo by Benjamin DeYoung on Unsplash

TimeAndDate.com

Previous

Zvieracia jóga pre deti

Moravské koláče bez lepku

Next
%d blogerom sa páči toto: