Mám rada čisto v dome, no upratovanie bolo moja nočná mora. Nie kvôli tomu, že pri tom treba zdvihnúť zadok zo stoličky, ale kvôli chemickému smradu, z ktorého ma vždy bolela hlava celý zvyšok dňa. No a potom, ako nám narodila dcéra som zistila dve veci. Jednak, že deti sú permanentným zdrojom špiny – špinia všetko, čo im príde do cesty, a to doslova v stotinách sekundy. A druhá, ešte horšia vec, že svet objavujú rôznymi divnými spôsobmi, medzi ktoré patrí aj olizovanie. Táto kombinácia faktorov ma prinútila hľadať a vyskúšať zopár receptov na domáce čistiace prostriedky bez chémie, vyrobené výhradne z prírodných ingrediencií. Zo začiatku to bol vyslovene pokus-omyl, no nakoniec sa mi podarilo nájsť zopár vydarených receptov, s ktorými zvládneme väčšinu upratovania a zostali sme pri nich dodnes. A keďže sa nezadržateľne blíži veľké jarné upratovanie, rada sa o ne s vami podelím.
Ingrediencie v čistiacich prostriedkoch
Na prípravu domáceho čistiaceho prostriedku sa najčastejšie používajú obľúbené prírodné ingrediencie ako kastílske mydlo, ocot alebo šťava z citróna, sóda bikarbóna a esenciálne oleje. Pri skúšaní som sa naučila jednu vec – aj keď chcete dosiahnuť čo najlepší čistiaci výsledok, nie je dobrý nápad tieto prísady začať bezhlavo kombinovať.
Prečo? Chémia nikdy nebola mojimi obľúbeným predmetom. Kombináciou nevhodných látok môže vzniknúť chemická reakcia, ktorá môže prísady znehodnotiť a v horšom prípade môže byť dokonca nebezpečnejšia pre zdravie, než zopár chemických prísad v bežných čistiacich prostriedkoch. Napríklad:
- Skombinovanie octu alebo citrónovej šťavy s tekutým kastílskym mydlom spôsobí chemickú reakciu, ktorá mydlo rozloží na pôvodné oleje a vy skončíte s nepoužiteľnou hmotou podobnou tvarohu. Pritom receptov na internete, ktoré túto kombináciu vrelo odporúčajú, je kopec.
- Kombináciou peroxidu vodíka s octom vzniká kyselina peroctová, ktorá je potenciálne toxická a môže dráždiť pokožku, oči a dýchací systém.
- Ak používate pri upratovaní ocot alebo čistiace prostriedky na jeho báze, vždy sa uistite, že na rovnaký povrch nepoužívate zároveň iné čistiace prostriedky na báze bielidla ako napríklad čistiace prostriedky na toaletné misky alebo na bielenie. Kombinácia týchto dvoch môže byť totiž nebezpečná.
KASTÍLSKE MYDLO
Kastílske mydlo je mimoriadne jemné a bez obáv ho môžete na čistenie vnútorných povrchov v domácnosti. A keďže je biologicky rozložiteľné, je tiež vynikajúcou voľbou aj na upratovanie v exteriéri, kde ho môžete oplachovať bez obáv zo zničenia rastlín alebo kontaminácie vodných zdrojov. Je tiež šetrné k pokožke, takže sa vôbec nemusíte báť škodlivých chemikálií.
OCOT
Ocot je prírodný vedľajší produkt fermentácie rastlín. Ten, ktorý si môžete kúpiť v obchode, je mierny roztok, ktorý obsahuje 5 až 10 percent kyseliny octovej, ktorá je mierne antiseptická a účinná pri ničení plesní a baktérií, ako aj odstraňovaní mastnoty. A v neposlednom rade, vysoká úroveň kyslosti octu slúži na rozpúšťanie minerálnych usadenín.
Upozornenia:
Ocot môže dráždiť vaše oči, ak dôjde ku kontaktu. Ak sa vám dostane do očí, preplachujte ich vodou po dobu 5 až 10 minút. Ak podráždenie pretrváva, vyhľadajte lekára.
Nikdy nekombinujte ocot s bielidlom, pretože pri ich zmiešaní vzniká toxický plynný chlór. Pred použitím čistiacich prostriedkov na báze octu sa uistite, že ste na rovnaké miesto nepoužívali čistiace prostriedky na báze bielidla.
SÓDA BIKARBÓNA
Sóda bikarbóna je anorganická soľ, ktorá sa používa pri pečení. Je veľmi zásaditá a má vysoké pH a preto je jednou z najlepších ekologických čistiacich prísad. Je známa svojimi fantastickými schopnosťami na bielenie a odstraňovanie škvŕn.
Upozornenie: Dávajte pozor, aby sa vám sóda bikarbóna nedostala do očí, pretože môže spôsobiť ich podráždenie a začervenanie. Ak sa vám dostane do očí, odporúča sa ich niekoľko minút preplachovať vodou. Ak podráždenie pretrváva, vyhľadajte lekára.
ESENCIÁLNE OLEJE
Esenciálne oleje sú prchavé oleje extrahované z rôznych častí rastlín. Okrem vynikajúcej arómy sú niektoré éterické oleje známe svojimi antibakteriálnymi, protiplesňovými, antiseptickými a germicídnymi vlastnosťami.
Upozornenie: Pri manipulácii s esenciálnymi olejmi dbajte na dodržiavanie bezpečnostných upozornení. Ak na pokožke zostanú éterické oleje, umyte ju teplou mydlovou vodou. Ak sa vám dostanú do očí, preplachujte ich vodou po dobu 10 až 15 minút. Ak podráždenie pretrváva, vyhľadajte lekára.
Recepty: Domáce čistiace prostriedky bez chémie

JEMNÝ UNIVERZÁLNY ČISTIACI SPREJ Z KASTÍLSKEHO MYDLA
Zmiešajte 1 šálku destilovanej vody, 1 lyžicu tekutého alebo nastrúhaného kastílskeho mydla rozpusteného vo vode s 10-15 kvapkami éterického oleja. Ak chcete, aby bol tento sprej zároveň mierne dezinfekčný, zvoľte si spomedzi esenciálnych olejov čajovník (tee tree). Dobre premiešajte a prelejte do sprejovej fľašky.
SPREJ NA DEZINFEKCIU, ODSTRAŇOVANIE VODNÉHO KAMEŇA A ČISTENIE OKIEN A ZRKADIEL
Zmiešajte 1/2 šálky bieleho destilovaného octu, 1/2 šálky vody a 15-25 kvapiek éterického oleja. Dobre premiešajte a prelejte do sprejovej fľašky.
Poznámky:
- V tomto recepte je ocot s vodou v pomere 1: 1. Tento pomer je postačujúci vo väčšine prípadov. No ak máte zažratú špinu, ktorá je náročnejšia na vyčistenie, môžete zvýšiť koncentráciu octu na 2: 1.
- Nepoužívajte čistiace prostriedky na báze octu na mramor, žulu a iné prírodné kamene, latex a podlahy z tvrdého dreva.
- Nečistoty zo surového vajíčka nečistite ocotovým čističom. pretože sa vajíčko vyzráža, čo sťažuje čistenie.
ODSTRAŇOVAČ ŠKVŔN
Vytvorte pastu zmiešaním 4 lyžíc sódy bikarbóny s 1/4 šálky vody. Tento odstraňovač škvŕn je výborný na oblečenie, mastné škvrny a hrdzavejúce časti.
Prečítajte si aj:
Praktické rady
Čistiace prostriedky skladujte mimo priameho slnečného žiarenia alebo tepla. Pred použitím vždy poriadene pretrepte nastriekajte a nechajte chvíľu pôsobiť. Po použití povrchy dobre vyčistite čistou vodou a utrite do sucha.
Máte aj vy nejaké účinné recepty na domáce čistiace prostriedky?
1 komentár k “Jarné upratovanie bez chémie + Recepty”
Nie je možné pridávať komentáre.