Aj vy máte doma neustále choré dieťa a hľadáte na internete najsilnejší liek na posilnenie imunity? Pravdou je, že rôznych prírodných liekov je na trhu neúrekom. Nejeden rodič problém má v ich ponuke problém sa zorientovať. Medzi jedny z najobľúbenejších patrí napríklad echinacea či kapucínka. Možno ste už navštívili aj rôzne fóra a hľadali skúsenosti iných mamičiek. Avšak tip na skutočne najsilnejší liek na posilnenie imunitného systému vášho dieťaťa na fórach nehľadajte.
Moje dieťa je neustále choré
Výrok typu “moje dieťa je neustále choré” je v súčasnosti veľmi častý.
Žijeme v dobe, kedy nikto nechce byť chorý, pretože na chorobu seba ani svojich detí nemá čas. Nádcha a prechladnutie sa stali synonymom oslabeného imunitného systému. A každá druhá mama ordinuje celej svojej rodine výživové doplnky na posilnenie imunity akonáhle sa trochu ochladí.
Čo vám ale málokto povie je, že určitá chorobnosť je za súčasných podmienok, v ktorých žijeme, normálnym fyziologickým javom. U detí je chorobnosť navyše nevyhnutná pre správny vývoj imunitného systému.
Podľa epidemiologickej štúdie 1 až 3 ročné deti prekonajú v priemere 5 až 6 infekcií horných dýchacích ciest za rok. Pri nástupe do kolektívu sa tento počet môže až trojnásobne zvýšiť. Počet infekcii by mal vekom postupne klesať a 10 až 12 ročné deti by mali prekonať priemerne už len 2 až 3 infekcie, rovnako ako dospelí.
Kniha Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom
Znamená neustále choré dieťa skutočne oslabený imunitný systém?
Ťažko povedať, na túto otázku pravdepodobne nenájdete skutočnú odpoveď bez návštevy detského imunológa.
Pravdou však je, že imunitný systém má svoje evolúciou naprogramované fungovanie aj limity, no ďalej sa vyvíja po celý život. Ovplyvňujú ho mnohé faktory vrátane každodenných rozhodnutí, vďaka ktorým je možné ovplyvniť vývoj zdravotného stavu. Medzi ne patrí najmä strava, spánok a stres. Ich zdravé prestavenie bude mať na imunitný systém pravdepodobne omnoho väčší vplyv než napríklad obľúbená echinacea.
Laboratórny výskum síce naznačuje, že echinacea môže stimulovať imunitný systém, ale neexistuje žiadny dôkaz, že k tomu reálne dochádza u ľudí. Na základe výsledkov štúdii preto nikto nedokáže účinky echinacey na prevenciu alebo zníženie symptómov prechladnutia potvrdiť. Výskum skončil s rozporuplnými výsledkami. A podobne je to aj u ostatných výživových doplnkov, ktoré údajne posilňujú imunitný systém.
Vráťme sa teda k oblastiam, ktorých vplyv na imunitu bol jednoznačne dokázaný. A práve stres je jednou z najpodceňovanejších oblastí, ktoré významne ovplyvňujú fungovanie imunitného systému vášho dieťaťa. Hovoríte si, že toto nie je váš prípad? Veľký omyl! Deti vnímajú veci a situácie omnoho citlivejšie než si myslíte.
Ako moderná doba “sama” produkuje choré deti
Klasický model modernej rodiny: dieťa ešte dosiahne pomaly ani dva roky a mame chce-nechce, musí ísť späť do práce. Finančná rezerva rodičov sa predsa už dávno minula, treba platiť vysokú hypotéku a z niečoho rodina musí aj žiť. Plat otca, ak je otec vôbec ešte prítomný, väčšinou nestačí. A tak dieťa skončí v jasliach alebo škôlke – s nepripraveným imunitným systémom ani psychikou.
Imunitný systém dieťaťa nie je pripravený na nástup do jaslí ani škôlky
U detí je veľmi dôležitým faktorom, ktorý spôsobuje zvýšenú chorobnosť príliš skorá expozícia patogénom, na ktoré nie je vyvíjajúci sa imunitný systém dieťaťa pripravený. Najčastejším dôvodom je predčasné zaraďovanie detí do kolektívu, najmä pred druhým rokom života. Okrem imunity nie je pripravená ani psychika dieťaťa na tak skoré odlúčenie od matky. Pre dieťa ide o obrovskú psychickú záťaž – stres, ktorý vedie k takzvanej stresovej imunosupresii.
Dlhodobé pôsobenie stresu má preto rozsiahle účinky na celý organizmus. V strese sa postupne „vypínajú“ všetky systémy na úkor stresovej reakcie pre záchranu života. Dôsledkom je potlačený imunitný systém a zvýšený výskyt infekcií.
Kniha Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom
Nielen, že sa zvyšuje frekvencia infekcií, no zároveň môžu mať v dôsledku nezrelosti imunitného systému závažnejší priebeh, čo môže vyústiť do kolotoča antibiotík, zničeného črevného mikrobiómu a súvisiacich závažnejších zdravotných problémov, medzi ktoré patria rôzne imunitne sprostredkované ochorenia ako napríklad alergie či autoimunitné ochorenia.
Neprimeraná psychická záťaž vedie k stresovej imunosupresii a poškodeniu mozgu dieťaťa
Stále viac odborníkov sa začína vyjadrovať aj na tému nástupu dieťaťa do jaslí a škôlky a otvorene upozorňujú na dôsledky predčasného nástupu deti do škôlky. Medzi najväčších odporcov predčasného umiestňovania detí do kolektívnych zariadení patrí najmä Marek Herman a Jiří Halda. Obaja títo odborníci sa zhodujú na tom, že sú jasle a škôlky novodobý a hlavne neprirodzený výmysel dospelých a tvrdia predčasné pretrhnutie väzby s matkou dieťa poznamená na celý život.
Jiří Halda tvrdí: „Na materských školách vlastne nie je veľa prirodzeného. Nikde v prírode neuvidíte spolu toľko rovnako starých mláďat na malom priestore.“ Ďalej uvádza: „Nezabudnite, že ešte pred sto rokmi boli mamy s deťmi doma a deti sa okolo nich motali a keď potrebovali, ten kúsok dôležitej pozornosti si naplnili. Pri tom sa naučili starať jedno o druhé a hlavne – všetko sa pozorovaním a postupným zapájaním sa od mamy naučili.“
Odborníci upozorňujú aj na to, že takéto násilné pretrhnutie väzieb dieťa poškodzuje: Marek Herman: „Chcem, aby rodičia vedeli, že keď dajú svoje dieťa do jaslí, tak mu trvalo a nenávratne poškodia mozog.“
Jiří Halda: „Násilným predávaním dieťaťa pani učiteľke ho nenávratne poškodzujeme, najmä ubližujeme jeho sebadôvere a dôvere v ostatných ľudí. Nie je neznámy fakt, že ľudia, ktorí absolvovali jasle, majú väčšie problémy s úzkosťou, so vzťahmi, s vôľou a výkonnosťou.“
„Je to riešenie, ktoré sa našou skreslenou časovou optikou nielen do budúcnosti nevyplatí, ale už teraz sa nám vlastne nevypláca. Tie „epidémie“ rôznych porúch, systematický nárast spotreby liekov u detí aj dospelých, rast konzumácie alkoholu – to všetko má s týmto príčinnú súvislosť.“
Jiří Halda dokonca považuje necitlivý nástup detí do jaslí a škôlky za hlavný dôvod civilizačného úpadku: „Som hlboko presvedčený, že dôvodom civilizačného sociálneho úpadku anglosaskej kultúry nie je nič iné, ako to, že sme si zle nastavili štandardy starostlivosti o deti. Preferujeme tú materiálnu a úplne sme podcenili tú intímnu a emotívnu – a z nespokojného citovo hladného dieťaťa vyrastie nespokojný, citovo hladný dospelák.“
Stresová imunosupresia
Imunitný systém nie je v organizme izolovaný. Práve naopak, úzko spolupracuje s ostatnými systémami, najmä s nervovým a endokrinným. Dlhodobé pôsobenie stresu má preto rozsiahle účinky na celý organizmus. V strese sa postupne „vypínajú“ všetky systémy na úkor stresovej reakcie pre záchranu života. Dôsledkom je potlačený imunitný systém a zvýšený výskyt infekcií so zhoršeným priebehom.
Stres môže mať ďalekosiahle dôsledky od problémov so spánkom, zhoršenie výsledkov v škole a problémové správanie cez psychosomatické poruchy najrôznejších rozmerov až po neustále choré deti v dôsledku psychickej imunosupresie.
Prečítajte si aj súvisiace články o obľúbených technikách na odbúranie stresu u detí:
Stresové faktory, ktoré zaťažujú detskú psychiku
Odborníci vinia spomínaný predčasný nástup detí do kolektívnych zariadení. Aj tej je však len dôsledkom životného štýlu rodín s dvoma príjmami. Výsledkom je, že rodičia nemajú na nič čas. To sa prejavuje neustálym stresom, únavou rodičov a nedostatkom rodinnej harmónie. Výsledkom býva napätá atmosféra, hádky, prípadne až rozvod, ktoré veľmi zle pôsobia na citlivú detskú dušu.
O to horšie dieťa znáša, ak matka nemá čas na dieťa ani vtedy, keď je choré. Práve vtedy je dieťa najcitlivejšie, najzraniteľnejšie je často posúvané na doliečenie v lepšom prípade starým rodičom, v horšom prípade späť do škôlky. Opäť trpí nielen imunitný systém a dôsledky na psychiku dieťaťa sú nemalé.
Medzi ďalšie stresové faktory, ktoré zaťažujú detskú psychiku, patrí aj veľa krúžkov, nepravidelná rutina s nedostatkom spánku, príliš veľa televízie / tabletov a nevhodná strava.
Najsilnejší liek na posilnenie imunitného systému u detí: Váš čas
Áno, je to tak. Veľa ľudí pri prečítaní nadpisu mávne rukou a článok rovno zavrie. Nechcú si totiž pripustiť, že by to mohla byť pravda. Stálo by ich to totiž omnoho viac než spomínaná echinacea. Bolo by to v skutočnosti to, čoho majú ľudia v súčasnosti najmenej. A na to nikto nemá čas…
Ak nechcete mať neustále choré dieťa, nestačí ísť do lekárne po najnovší liek na posilnenie imunity. V prvom rade je potrebné sa naučiť oddeliť to, čo je pohodlné či výhodné pre nás dospelých a čo je v skutočnosti v záujme dieťaťa a jeho emočnej a sociálnej pohody.
Dajte čas strávený so svojim dieťaťom na prvé miesto. To je najsilnejší liek na oslabený imunitný systém a stále choré dieťa. Matka by mala s dieťaťom zostať doma minimálne do 3 rokov a dieťa na nástup do škôlky ho potrebné dôsledne pripraviť. V neposlednom rade pamätajte na to, že choré a nedoliečené dieťa do škôlky jednoducho nepatrí. Ale to je opäť v konečnom dôsledku len o prioritizácii času.
Pri príprave článku sme sa okrem iného inšpirovali aj nasledovnými článkami:
https://www.dobrenoviny.sk/c/154905/psycholog-jiri-halda-materske-skolky-a-jasle-nevznikli-pre-deti-je-to-ludsky-vymysel
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/pedagog-dvoulete-deti-do-skolky-nepatri-potrebuji-neznou-mam/r~bcc7f616775e11e7b2b5002590604f2e/
https://www.maminka.cz/clanek/marek-herman-trvam-na-tom-aby-az-do-roku-a-pul-byla-u-ditete-hlavne-maminka