Kúpanie v lese

Schopnosť relaxovať je pre mňa umenie a náročná výzva dnešnej doby. Aj môj mozog rád stále nad niečím premýšľa, analyzuje a vyhodnocuje. Sedieť, pozerať na plameň sviečky a nemyslieť na nič je pre mňa ironicky nemysliteľné… Pre niekoho je takáto meditácia à la mindfulness vrchol blaha, pre mňa čistá komédia.

Keď si potrebujem oddýchnuť, ťahá ma to prirodzene skôr do prírody. Do záhradky, do lesa a všade tam, kde šušťanie listov v korunách stromov preruší len štebot vtákov, lúče slnka vás pošteklia cez koruny stromov. Tam, kde sa pri prechádzke môžete zhlboka nadýchnuť čerstvého vzduchu, ktorý vonia tak nejak inak. Tam, kde sa môžete ponoriť do prírodnej atmosféry a precítiť jej krásu. Tam, kde je prítomnosť nielen fyzická, ale aj psychická a schopnosť zhodiť zo seba všetky starosti a negatívne pocity, akási prirodzená.

Ešte donedávna som nevedela, že táto relaxačná metóda, pre mňa jediná fungujúca, má svoj špeciálny názov „kúpanie v lese“ (japon. shinrin-yoku, angl. forest bathing). Nie, neznamená to, že sa máte ísť okúpať do lesa. Názov je skôr obrazný a znamená, že si máte vychutnávať prírodu všetkými svojimi zmyslami. Neviem ako vy, ale ja už len pri pomyslení na lesnú atmosféru mám akoby uvoľnenejší a spokojnejší pocit. A asi nie som sama. Podľa vedeckých štúdií príroda doslova mení spôsob fungovania mozgu. Mnohí lekári predpisujú čas v prírode na úzkosť a depresiu, ako aj na iné zdravotné problémy, ako je zníženie krvného tlaku a zlepšenie fungovania imunitného systému.

A možno nie je náhoda, že nás to všetkých v týchto korona časoch ťahá späť k našim koreňom, tam kde sme sa ako ľudský druh vyvinuli, ruka v ruke s prírodou. Väčšinu svojej existencie sme predsa strávili v harmónii s prírodou. Predstavte si ako žili naši nie až tak veľmi vzdialení predkovia. Celý deň vonku, či už na poli, v lese, … trávili väčšinu dňa fyzickou prácou, na love alebo hľadaním potravy.

Takže v konečnom dôsledku je korona aj na niečo dobrá. Minimálne na to, že ľudia znovu objavujú prírodu vo svojom okolí. Poobzerajte sa aj vy vo svojom okolí a možno budete prekvapení, akú krásu nájdete takmer za rohom a ako vám môže príroda pomôcť zrelaxovať sa aj bez toho, aby ste museli cestovať na druhý koniec sveta či Slovenska.

Mimochodom, začína predĺžený víkend… Čo tak si naplánovať spoločný čas v prírode a pre zmenu nechať mobily doma? 😊

#psychohygiena #relax #reset #priroda #slovensko #rusovce #hravozdravo

Previous

Zeleninová polievka s hlivou

Finančná gramotnosť u detí

Next
%d blogerom sa páči toto: