Domáce želatínové cukríky

Zábavná a zároveň chutná aktivita pre deťúrence? Pripravte spolu želatínové cukríky. Nepoznám dieťa, ktorému by sa pri slovíčku gumené medvedíky nerozžiarili očká. A ak im poviete, že idete variť cukríky, budú sa v pomáhaní doslova predbiehať až spravia takmer všetko sami 😊. Samozrejme, ak im to dovolíte (pozn. potrebná tolerancia mierneho neporiadku alebo posun aktivity do neskorších poobedných hodín s pohárom vínka v ruke). Recept je jednoduchý a detičky vám môžu pomáhať od ručného odšťavovania, cez nalievanie do formičiek až po mlsanie. Skvelé na jemnú motoriku aj budovanie trpezlivosti a tá motivácia… Radosť pozorovať.

Recept na želatínové cukríky je pritom neuveriteľne univerzálny. Môžete si ich spraviť z akejkoľvek tekutiny, ktorú obľubujete. Najčastejšie sa robia z ovocných štiav, no môžete použiť aj zeleninovú alebo aj čaj a práve na ten by som vás rada upozornila, pretože vám môže pomôcť v budovaní imunitnej tolerancie voči peľom rovnako ako balzam na pery, o ktorom som písala v predchádzajúcom príspevku. Napríklad také želatínové cukríky z vylúhovaných púpavových hlavičiek alebo ovocné cukríky osladené púpavovým medom obsahujú stopy peľu, ktorý môže pomôcť v prevencii pred alergiami. Teda, ak zrovna už vy alebo vaše deti alergiu nemáte, potom by bolo od veci sa dobrovoľne napchávať alergénom.

#cukriky #dobrota #predeti #bezchemie #aktivitypredeti #aktivityprodeti #prevencia #hravozdravo

Ingrediencie

  • 1 pohár šťavy podľa vlastných preferencií
  • 1 pohár vody
  • 8-10 g agar-agar (prírodný želatínový prípravok z morských rias)
  • 1-2 lyžice sladidla opäť podľa toho, aké preferujete, či už med, trstinový cukor, agáve sirup a pod.

Postup

Pohár vody necháme zovrieť, pridáme agar a za stáleho miešania varíme 4-8 minút. Pridáme šťavu a sladidlo, dobre premiešame a minútku povaríme (pozor, nie až do varu, aby sme nestratili živiny). Následne opatrne prelejeme do formičiek alebo na plech.

Zmes tuhne rýchlo, formičky sú hotové do pár minút. Plech dáme do chladničky na 20-30 minút, následne môžeme vyklopiť a povykrajovať alebo nakrájať na malé kocky.

Ak náhodou zvýšia, môžeme skladovať v chladničke ešte ďalšie 2-3 dni.

Dobrú chuť drobcom! Alebo aj vám 😊?

Previous

Domáci púpavový balzam na pery

Lov v prírode + Pracovný list

Next
%d blogerom sa páči toto: