Zimné počasie v kombinácii s vetriskom, ktoré sa v poslednej dobe nie a nie vyzúriť, nerobí dobre mojej citlivej pokožke. Pravdou je však aj to, že „už mi není 20 let, už mi není ani dvacet pět“ ako sa spieva v obľúbenej českej pesničke. Kozmetika plná chémie mi je však proti srsti, ale nedávno som narazila na domáci recept na probiotickú masku na tvár. Vtedy som si spomenula, ako si moja babka, ktorá bude tento rok oslavovať 90 rokov a pritom pleť by jej mohla závidieť nejedna 50-tnička, pravidelne robila masku z uhoriek. Tak som si povedala, že si z nej zoberiem príklad a idem vyskúšať si doma spraviť pleťovú masku bez chémie a v zápätí na to sme už skúšali dve. Ja a malá opica, ktorá chce na vlastnej koži vyskúšať všetko, čo robí mama. Vtedy sú tieto domáce neškodné recepty skutočne na nezaplatenie.
KOZMETIKA PLNÁ CHÉMIE
Kozmetika je každodennou súčasťou života hádam každej ženy. Veď ktorá z nás by nechcela mať žiarivú hebkú pleť bez vrások?
Pravdou však je, že prísady v kozmetike sú vážnym problémom a je dôležité vedieť, že tieto ingrediencie negatívne ovplyvňujú naše zdravie aj životné prostredie.
Pritom ženy používajú každý deň priemerne až 12 kozmetických výrobkov a každý z nich obsahuje množstvo škodlivých látok, ktoré sa do tela absorbujú cez kožu, ústa aj dýchací systém.
Vedeli ste napríklad, že podľa odhadov priemerná žena počas svojho života skonzumuje viac ako 3 kilá rúžu?
Medzi najbežnejšie následky patria kožné problémy v dôsledku narušeného kožného mikrobiómu, o ktorom si za chvíľu povieme viac. Medzi ďalšie obávané dôsledky však patrí aj neplodnosť, vrodené chyby plodu (v dôsledku expozície retinoidom počas tehotenstva) a nemôže byť vylúčená ani rakovina.
ČO JE TO KOŽNÝ MIKROBIÓM?
Predpokladám, že ste už čo-to počuli o tom, že ľudský organizmus sa hemží množstvom mikroorganizmov. Ako prvé objavili vedci symbiotické baktérie v čreve, no postupne došli na to, že sú takmer všade, aj na koži a v jej hlbších vrstvách.
O týchto mikroorganizmoch sa predpokladá, že sú dôležité pre zdravie, a v prípade kožného mikrobiómu aj pre krásu. Preto je mimoriadne dôležité zminimalizovať, čo im škodí, a naopak pridať, čo im pomáha.
Zdravý ekosystém kože narúša najmä kozmetika plná chémie a antibiotiká. Chvalabohu, v poslednej dobe registrujem zreteľný posun v rozmýšľaní ľudí v oboch z týchto oblastí.
PROBIOTIKÁ A PREBIOTIKÁ ZDRAVÚ PRE POKOŽKU
Vedci predpokladajú, že umelé dopĺňanie prospešných mikroorganizmov (probiotiká), ako aj potravy pre ne (prebiotiká), pomáha udržiavať zdravú rovnováhu v mikroflóre. Sortiment produktov sa neustále rozširuje, najprv boli k dispozícii probiotické výživové doplnky len pre črevný trakt, teraz už nájdete aj probiotiká pre iné lokálne mikroflóry, napríklad do nosa, orálne či vaginálne.
Pre starostlivosť o pokožku je už na trhu probiotická kozmetika, ktorá sľubuje zdravšiu pokožku, lepšie vyzerajúcu pleť, prirodzenú ochranu pred vonkajšími vplyvmi, minimalizáciu oxidačného poškodenia aj menej vrások.
Dávajte si však pozor, to že je kozmetika probiotická neznamená, že je prírodná bez obsahu chémie. Okrem toho je omnoho drahšia než bežná kozmetika, väčšinu týchto výrobkov musíte držať po otvorení v chladničke a dátum expirácie vás tiež nepoteší.
Prečítajte si aj o tom ako si môžete doma jednoducho vyrobiť čistiace prostriedky bez chémie a ako jednotlivé ingrediencie kombinovať tak, aby bol váš pokus úspešný a bezpečný:
Recept: Probiotická pleťová maska
Počet porcií | Počet kalórií | Dĺžka prípravy | Vhodné ako | Sezóna |
---|---|---|---|---|
1 | 142 | 10 / 0 minút | Kozmetika | Jar, Jeseň, Zima |
Vyskúšať účinky probiotík na pokožku však môžete aj doma, bez investovania do drahej kozmetiky, a zároveň ju máte bez chémie a jej škodlivých účinkov. O dôvod naviac, ak tiež máte doma malú opicu, ktorá bude skúšať s vami.
Jej príprava je pritom úplne jednoduchá, zaberie vám nanajvýš 5 minút a všetko, čo potrebujete, máte pravdepodobne v chladničke alebo lekárničke. Túto masku na tvár si zamilujete vďaka jej chladivým osviežujúcim a regeneračným účinkom, po ktorých bude vaša pokožka hebká a jemná (ako hovorí moja mama) ako detská prdelka.
Ingrediencie
1 lyžica jogurtu
Jogurt obsahuje prirodzené probiotiká, ako aj kyselinu zinočnatú a kyselinu mliečnu. Blahodarné tuky v jogurte pomáhajú vyživovať pokožku. Najlepší je samozrejme doma vyrobený jogurt. Ak na jeho prípravu nemáte čas, kúpte si neochutený probiotický jogurt, ideálne organický a plnotučný.
1 kapsula probiotík
Samotný jogurt obsahuje niekoľko miliárd prospešných baktérií, no ak chcete ešte viac zvýšiť účinok probiotík, pridajte do masky obsah jednej probiotickej kapsuly.
Voliteľné ingrediencie
2 tenké plátky uhorky
Uhorka je výborná ingrediencia do pleťovej masky počas leta, kedy je pleť vysušená zo slnka. Funguje ako výživná bomba pre pleť, dodáva hydratáciu, upokojuje, čistí a tiež bojuje proti opuchom.
1/2 lyžičky kurkumy
Ak bojujete s akné vaša pokožka sa poteší, ak do masky pridáte protizápalovú kurkumu. Kurkuma pri aplikovaní na tvárnavyšepomáha odstraňovať aj pigmentové škvrny na tvári.
1 lyžička olivového oleja
Ak je vaša pleť suchšia, jej hydratáciu môžete podporiť pridaním lyžičky kvalitného za studena lisovaného olivového oleja.
Inštrukcie
KROK 1
Vložte jogurt s ostatnými ingredienciami do mixéra a rozmixujte na kašu.
KROK 2
Naneste na tvár a malými krúživými pohybmi votrite do pokožky.
KROK 3
Nechajte pôsobiť 10-30 minút, kratšie pre hydratáciu, dlhšie pre hĺbkový účinok.
KROK 4
Umyte pleť teplou vodou a osušte. Naneste pleťový krém, ideálne bez chémie.