O dôležitosti psychického zdravia detí nebolo ešte donedávna vôbec počuť, no dnes si už môžete prečítať príbehy o deťoch, ktoré sa nedokážu vyrovnať so stresom vo veku 4 rokov.  

Pritom stres môže mať ďalekosiahle dôsledky od problémov so spánkom, zhoršenie výsledkov v škole a problémové správanie cez psychosomatické poruchy najrôznejších rozmerov až po neustále choré deti v dôsledku psychickej imunosupresie.

Stresová imunosupresia

Imunitný systém nie je v organizme izolovaný. Práve naopak, úzko spolupracuje s ostatnými systémami, najmä s nervovým a endokrinným.

Dlhodobé pôsobenie stresu má preto rozsiahle účinky na celý organizmus. V strese sa postupne „vypínajú“ všetky systémy na úkor stresovej reakcie pre záchranu života. Dôsledkom je potlačený imunitný systém a zvýšený výskyt infekcií so zhoršeným priebehom.

To, že psychické a fyzické zdravie sú prepojené už dokázalo množstvo výskumov. Zdravotné problémy môžu viesť k mentálnym problémom. Ľudia, ktorí trpia fyzickými zdravotnými problémami, až tri krát častejšie navštevujú expertov na mentálne zdravie. Rovnako to však platí aj naopak. Mentálne problémy môžu ovplyvniť fyzické zdravie človeka, pretože ovplyvňujú napríklad kvalitu spánku, spomínanú imunitu či vyústiť do psychosomatiky.

Stresové faktory, ktoré zaťažujú detskú psychiku

Odborníci vinia v prvom rade životný štýl rodín s dvoma príjmami, ktorý sa prejavuje únavou rodičov, nedostatkom rodinnej harmónie a času na to byť rodičom. Výsledkom býva napätá atmosféra, hádky, prípadne až rozvod, ktoré veľmi zle pôsobia na citlivú detskú dušu.

Medzi ďalšie stresové faktory, ktoré zaťažujú detskú psychiku, patrí aj príliš skorý nástup do kolektívu, veľa krúžkov, nepravidelná rutina s nedostatkom spánku a príliš veľa televízie / tabletov.

Nevhodná strava

Strava ovplyvňuje pamäť, sústredenie, náladu, emócie a celkové psychické zdravie prostredníctvom rôznych mechanizmov. Mozog tak môže byť orgánom, ktorý v dôsledku nezdravej stravy a životného štýlu významne trpí spolu s tráviacim a imunitným systémom.

Najnovší výskum navyše spája narušený mikrobióm s rôznymi psychickými poruchami od depresie cez autizmus až po alzheimerovu chorobu.

Okrem toho majú deti zvýšenú vnímavosť centrálneho nervového systému (CNS). V dôsledku toho sa u nich môžu častejšie vyskytovať neurologické príznaky.

Inšpirujte sa našimi článkami a nápadmi z kategórie Psychické zdravie:
Vestibulárny systém a jeho vplyv na správny vývoj detí
Techniky a pomôcky na upokojenie sa pre deti
Meditácia vhodná aj pre deti
Zvieracia jóga, ktorá bude deti baviť
Ako pripraviť dieťa na návštevu lekára & Hra na doktora: Montessori záznam pacienta
Dieťa nechce chodiť do škôlky: Predčasný nástup mu môže poškodiť mozog


Zdroj: Kniha Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom