Pre vyrobenie najjednoduchšieho vláčika na svete nepotrebujete kupovať sadu železníc pre malé začiatočníkov, ani vykrádať hračkárstve. Vystačíte si s pár magnetmi, baterkou a medeným drôtikom.  Vyskúšajte si ďalší zaujímavý vedecký pokus z fyziky.

Nebudeme vám hneď servírovať vysvetlenie celého triku.  Najskôr sa pozrite divokú jazdu malého elektrického expresu.

Tiež ste prvých pár sekúnd sledovali pohybujúce sa batériu so zatajeným dychom a s radostným pocitom ste sa pochechtával: „Ono to jazdí.“?  Rozhodne nie ste sami.  Na šou najjednoduchšieho elektrického vláčika už pozerali milióny nadšených divákov.

Čo potrebujete na pokus s vláčikom?

Na výrobu vláčika budete potrebovať obyčajnú nedobíjaciu batériu, štyri silné magnety a medenú cievku so závitmi, ktorá bude nahrádzať tunel.  Cievku si môžete spraviť aj doma sami pomocou medeného drôtika, ktorý obmotáte okolo tyče alebo rúrky.

Správny fyzikálny maniak ale nevidí len obyčajnú cievku, ale rovno solenoid. Čo to znamená a aké má solenoid špeciálne vlasnosti?  Ak ním prechádza elektrický prúd, vzniká vo vnútri cievky silné a homogénne magnetické pole.  Naopak vonkajšie magnetické pole mimo solenoid zostáva veľmi slabé a jeho magnetické čiary sa rozbiehajú do rôznych strán.

K obom koncom batérie pripojíme dva magnety, takže batéria im začne odovzdávať elektrickú energiu.  Akonáhle sa magnety dotknú cievky, prejaví sa superschopnosť solenoidu a zrazu tu máme dva predmety s magnetickým poľom.

Ak sú správne orientované póly magnetov tak, aby predný magnet bol opačne nabitým poľom cievky priťahovaný do „tunela“ a zadný magnet naopak rovnako magneticky nabitým poľom odpudzovaný, vláčik sa rozbehne.  S každým ďalším závitom cievky sa interakcia magnetických síl opakuje, a preto sa mašinka v podobe alkalické batérie s magnetmi stále posúva.

Nudnú kruhovú trasu môžete pokojne vylepšiť na poriadnu horskú dráhu, ktorá sa rôzne zatáča alebo kľukatí do ležatých osmičiek, a elektrický vláčik stále pôjde ďalej.

Varovanie: Buďte opatrní, pretože ak sa batéria nechá bežať nepretržite dlhšie ako niekoľko sekúnd, začne sa zahrievať. Zaobchádzajte s vláčikom opatrne a nikdy nenechávajte deti bez dozoru s magnetmi.

Inšpirujte sa našimi ďalšími článkami a nápadmi z kategórie Experimenty a pokusy:
Vedecký experiment pre deti: Kvety meniace farbu
Eko experiment pre deti: Hotel pre hmyz
Experiment pre deti: Žeruchové hlavy
Pokus z fyziky pre deti: Hádzanie vajec
Pokus z fyziky pre deti: Statická elektrina v roly popolušky
Pokus z fyziky pre deti: Postavte si najjednoduchší elektrický vláčik


Článok pôvodne vyšiel na https://www.elektrina.cz/elektricky-vlacek-experiment a je jeho voľným prekladom.