Záhrada je skvelé miesto, kde môžu deti tráviť čas zmysluplne, prežiť kopec zábavy, podučiť sa záhradničeniu a zároveň podporovať svoje zdravie.

Záhradničenie má mnohé výhody pre deti

Záhradničenie poskytuje deťom príležitosť na rozšírenie vedomostí o výžive, dozvedia sa odkiaľ jedlo pochádza a aký význam má životné prostredie, naučia sa životný cyklus rastlín, ako aj zodpovednosť a starostlivosť o ne popri súčasnom zlepšovaní preferencií ovocia a zeleniny, sebaúcty, sociálnych zručností a správania.

Starostlivosť o rastliny pôsobí na všetky zmysly – dotyk s pôdou, semenami a rastlinami, pohľad a vôňa kvetov či chuť ovocia a zeleniny.

Hoci pestovanie rastlín pomáha napríklad aj pri jednoduchej rehabilitácii motorických zručností, zdá sa, že starostlivosť o rastliny pôsobí aj na hlbšej psychologickej úrovni.

Z evolučného hľadiska dáva zmysel, že rastliny by na nás mali mať upokojujúci účinok. Príroda je na rozdiel od umelo vybudovaných miest náš domov, miesto zrodenia ľudského druhu. V tomto zmysle nám rastliny pripomínajú naše prirodzené prostredie.

Anna María Pálsdóttir, výskumná pracovníčka v oblasti environmentálnej psychológie na SLU Alnarp. Rozhovor: pozitívne účinky pestovanie rastlín pre IKEA.

Kontakt s prírodou počas pobytu v záhrade je dôležitý aj pre budúce zdravie detí.

Vedci sa zhodujú na tom, že prírodné mikróby môžu hrať kľúčovú úlohu vo vývoji imunitného systému. Vystavenie mikróbom prevládajúcim v prírode prirovnávajú k trénovaniu imunity a budovaniu imunitnej tolerancie, ktorá organizmus chráni pred vznikom alergií, autoimunitných ochorení, zápalov, problémov s vývojom nervového systému a narušením psychického zdravia.
Aj preto zdôrazňujú dôležitosť kontaktu s prírodou, najmä (ale nielen) u detí.

Úryvok z článku na e-Terapia.sk: Transplantácia prírodného mikrobiómu.

TIPY NA AKTIVITY DO ZÁHRADY PRE DETI

MALÁ ČASŤ ZÁHRADY PRE DIEŤA

Najlepší spôsob, ako vzbudiť záujem dieťaťa o záhradničenie, je vymedziť malú časť záhrady, ktorá bude patriť dieťaťu a bude ho môcť premeniť na dobrodružstvo. Ak nemáte záhradu, alternatívou sú interiérové „záhrady“, ktoré v rámci možností plnia podobný účel.

OBRÁZOK: Interiérová záhrada (Shutterstock)

Vo svojej malej záhrade sa dieťa môže rozhodnúť, čo sa bude pestovať, a má priestor na experimentovanie.

Pestovanie rastlín je pomerne nenáročné. Každý môže postupovať vlastným tempom. Aj keď nedosiahnete želaný výsledok, stále získate dobrý pocit spojený so starostlivosťou o živý organizmus a radosť z toho, ak prosperuje. Dokonca aj v prípade, že sa vám naozaj nedarí a rastlinka zomrie, premení sa na kompost a stane sa zdrojom nového života. Celý proces prináša pozitívnu skúsenosť učenia sa metódou pokusu a omylu. Pestovanie je činnosť, ktorá sama osebe prináša spokojnosť.

Anna María Pálsdóttir, výskumná pracovníčka v oblasti environmentálnej psychológie na SLU Alnarp. Rozhovor: pozitívne účinky pestovanie rastlín pre IKEA.

Na zaistenie bezpečnosti v záhrade je dobré zakúpiť záhradné náradie v detských veľkostiach.

VŠETKO DEŤOM VYSVETLITE

Snažte sa dieťaťu všetko zrozumiteľne a primerane veku vysvetliť.

  • Vysvetlite mu, čo sa robí v záhrade, prečo rastliny sadíme.
  • Ukážte mu semienka, z čoho sa potom skladá rastlina, čo je vo vnútri.
  • Vysvetlite, že rastliny pre svoj rast potrebujú pôdu, vodu, slnko a vzduch.
  • Ukážte dieťaťu ako sa správne polievajú rastliny, a vysvetlite prečo je dôležité ich neprelievať.
  • Nechajte ich kontrolovať ich úrodu každý deň, aby mali radosť, keď uvidia svoj prvý klíčok.

Vysvetliť deťom, že kvety rovnako aj iné rastliny, zvieratá a ľudia, pijú vodu, pretože ju potrebujú pre svoj život, môžete aj pomocou nášho Vedeckého experimentu pre deti: Kvety meniace farbu

Skvelou pomôckou pri vysvetľovaní, môže byť napríklad aj Veľká kniha záhradničenia pre deti v češtine.

Veľká kniha záhradničenia pre deti
OBRÁZOK: Veľká kniha záhradničení pro děti (Martinus)

Kniha je rozdelená podľa ročných období. Bez zbytočných úvodov vám hneď na prvej strane vystvetlí, ako sa sadí šalát. Text je plný praktických rád: ako a čím vyhĺbiť brázdu na semienka, ako ich zakryť, ako polievať, ako mladé výhonky vyjednotiť…

Okrem návodu na sadenie iných rastlín (jedlých aj okrasných) tu nájdete aj poznámky o záhradných škodcoch a ako sa im vyhnúť (trebárs tým, že k zeleninovému záhonu vysadíte aromatické bylinky, okolo stoniek rozsypete rozdrvené škrupiny vajec proti slimákom,…).

Občas objavíte nejaký recept – smažené cuketové kvety, sušené jabĺčka, nakladané huby. Sú v nej návody, ako si urobiť kompost, vypestovať rastliny zo semienok, sadeníc, odrezkov. Dokonca nájdete aj nápady na tvorenie – krepové kvety, krmítka, pítko pre včely.

Recenzia na knihu spracovaná na stránke Pampuch

VYBERTE RASTLINY VHODNÉ PRE DETI

OBRÁZOK: Slnečnica – vhodné rastliny do záhrady pre deti (FreeImages)

Pri výbere rastlín, ktoré budú v záhrade rásť spolu s deťmi, je dôležité zvoliť také rastliny, ktoré si deti budú najviac užívať. Deti majú radi rastliny, ktoré majú silnú vôňu, rýchlo rastú a sú ľahko rozpoznateľné. Dôležité je myslieť aj na to, aby zvolené rastliny mali väčšie semená, s ktorými budú vedieť malé ruky ľahko manipulovať. Slnečnica, hrach, tekvica a tekvica všetky tieto kritériá spĺňajú.

Rastliny, na ktorých si môžu deti ľahko pochutnať, sú tiež zábavné pre deti. Ako jedlo rastie, môže sa ľahko zbierať. Šalát, reďkovky a cherry paradajky rýchlo rastú, čo je skvelé pre deti, ktoré bývajú netrpezlivé.

Deti sú veľmi zmyslové a užívajú si v záhrade jedinečné zmyslové rastliny. Výsadba rastlín, ktoré majú rôznorodú textúru od gumových, pichľavých po hladké, môže byť pre deti tiež veľmi zábavné.

PROJEKT PRE DETI: TÉMATICKÉ ZÁHRADY

Premeňte záhradu s deťmi na skvelé kreatívne miesto.

DÚHOVÉ ZÁHRADY

OBRÁZOK: Dúhová záhrada (JenBlair.com)

Deti milujú farby a záhrady hýria rozličnými farbami počas roka. Dúhové záhrady sú zábavnou témou, do ktorej sa môžu deti zapojiť. Rastliny, ktoré predstavujú farby dúhy (červená, oranžová, žltá, zelená, modrá, fialová a indigová), sú skvelými učebnými nástrojmi, vďaka ktorým si deti záhradničenie zamilujú.

PIZZA ZÁHRADA

Pizza záhrada pre spoločné zahraničenie s deťmi

Ďalšou príjemnou a obľúbenou tematickou záhradnou aktivitou pre deti je vytvorenie záhrady na pizzu. Ako na to sa dozviete v našom Návode na pizza záhradu.

V skratke: Usporiadajte plodiny do kruhu a priraďte rôzne rastliny, ktoré predstavujú rôzne zložky, ktoré sa nachádzajú na skutočnej pizze, ako sú paradajky, cibuľa, paprika, cesnak, oregáno a bazalka. Keď sa plodiny podarí vypestovať, môžu sa použiť na výrobu pizze ako zábavnej a chutnej reprezentácie úspechu dieťaťa.

Na záver: Nehnevajte sa, keď vaše dieťa nebude javiť väčší záujem o záhradničenie. Malé deti neudržia dlho pozornosť a neustále hľadajú nové inšpirácie.

Inšpirujte sa našimi ďalšími článkami a nápadmi z kategórie Hry a aktivity vonku:
Spoločné nakupovanie: skvelá príležitosť deti niečo naučiť & Montessori nákupný zoznam
Záhradničenie s deťmi & Návod na pizza záhradu
Aktivita pre deti: Lov v prírode s Montessori šablónou
Eko experiment pre deti: Hotel pre hmyz


Drahý čitateľ/ka, pomôžte nám vylepšiť túto tému!
Všetky inšpirácie pochádzajú z našej fantázie, z príspevkov čitateľov a internetu. Pomocou kontaktného formulára nám môžete jednoducho zaslať vaše nápady na aktivity, hry, recepty, piesne alebo básne, ktoré chcete pridať k tejto téme.


Pri príprave článku sme sa inšpirovali okrem iného aj nasledovnými článkami:
www.planetnatural.com/gardening-kids