Spoločné varenie je skvelá príležitosť ako u detí budovať pozitívny vzťah k jedlu a zdravé stravovacie návyky. Deti bývajú väčšinou výberové a varenie im môže pomôcť otvoriť sa novým chutiam. Okrem toho môže varenie pomôcť starším deťom precvičovať si matematiku a zlepšovať si jazykové znalosti. Na konci na deti čaká nezabudnuteľný pocit úspechu, ktorý podporuje budovanie sebadôvery.

Spoločne varenie s deťmi si bude vyžadovať z vašej strany trochu flexibility a prípravu, ale so správne nastavenými očakávaniami sa z neho môže stať kulinárske dobrodružstvo, ktoré si budete spoločne užívať.

9 tipov na spoločné varenie s deťmi

 1 / Urobte si čas – očakávajte, že s deťmi všetko bude trvať dlhšie, preto si na varenie vyhraďte viac času než obvykle a uvedomte si, že najmä pre mladšie deti je proces varenia rovnako zábavný ako výsledok!

2 / Očakávajte neporiadok – varenie je zdroj neporiadku a keď sú deti do neho zapojené, bude neporiadku ešte viac. Umiestnite plastový obrus dolu na podlahu alebo podnos pod ich pracovnú oblasť, a podobne. Najviac sa však budete všetci baviť, ak zabudnete na neporiadok a upratovanie necháte na koniec.

3 / Plánujte dopredu – vyberte vhodný recept, ktorý sa vám bude páčiť a ktorý zahŕňa množstvo aktivít, ktoré sú vhodné pre ich vek. Uistite sa, že máte pripravené všetky ingrediencie a vybavenie. Ak je to potrebné, urobte nejakú prípravu skôr, ako ich požiadate, aby sa k vám pripojili.

Inšpirujte sa chutnými receptami pre deti v našom článku: Hravé a zdravé recepty pre deti na spoločné varenie

4 / Pripravte ich – vyberte deťom také veci, ktoré vám nebude vadiť, že si zašpinia. Nasaďte im zásteru a učešte dlhé vlasy.

5 / Učte deti o hygiene potravín – uistite sa, že si umývajú ruky vopred a medzi dotykom surových a tepelne upravených potravín alebo jedál pripravených na konzumáciu.

6 / Pripravte zdravý recept –  staršie deti môžete nechať, aby si vopred prečítali kroky a spoločne naplánujte, kto čo bude robiť. Mladším deťom jednoducho vysvetľujte, čo robíte, a ukážte im obrázky, ktoré im pomôžu porozumieť.

7 / Využite varenie na učenie – keď varíte, hovorte o prísadách a ich pôvode, procesoch a technikách varenia. Varenie je praktický spôsob ako sa deti môžu učiť o vede, geografii a matematike (napríklad prostredníctvom váženia). Varenie je dobré aj pre jemné motorické zručnosti a koordináciu.

8 / Ochutnávka – to im spríjemní zážitok, povzbudí dobrodružnejšie stravovanie a tiež ide o dobrú príležitosť, keby môžete deti naučiť, ktoré jedlo je bezpečné jesť surové. Požiadajte ich, aby používali čistú lyžicu, nie prsty.

9 / Dajte deťom úlohy v súlade s ich vekom a schopnosťami – prispôsobte úlohy veku a schopnostiam detí – pre inšpirácie na úlohy vhodné pre rôzny vek čítajte ďalej.

Úlohy pre deti pre spoločné varenie v súlade s ich vekom

Najmenšie deti do 3 rokov

Asi od 18 mesiacov bude pravdepodobne vaše dieťa chcieť začať „pomáhať“ v kuchyni. Využite jeho záujem, no dbajte na bezpečnosť  – rukoväte hrnca, horúce jedlo a tekutiny, ostré alebo ťažké nádoby a čistiace prostriedky. Premýšľajte o tom, čo na čo môžu dosiahnuť alebo zakopnúť a uistite sa, že ste v dostatočnej vzdialenosti, ak prenášate niečo horúce, ostré alebo ťažké.

Tu sú niektoré z aktivít, ktoré si malé deti môžu užívať pri varení:

 • Umývanie zeleniny a plastových nádob – to je skvelý spôsob, ako ich naučiť názvy zeleniny a vzbudiť záujem, ktorý ich, dúfajme, povzbudí k vyskúšaniu rôznych jedál.
 • Miešanie ingrediencií pomocou lyžice, varechy alebo rúk (pri izbovej teplote)
 • Roztrhanie a rozdrvenie – roztrhanie bylín a šalátu alebo rozdrvenie ovocia, masla, atď.
 • Preosievanie múky a cukru
 • Nasypanie ingrediencií do misky na váženie

Predškoláci od 3 do 5 rokov

Okrem zručností uvedených v zozname pre deti mladšie ako 3 roky, deti od 3 do 5 rokov sú schopné riadiť sa pokynmi a môžu si osvojiť celý rad zručností. Závisí to od dieťaťa, pretože mnoho detí v tomto veku nechce počúvať, takže v prvom rade myslite na bezpečnosť a neskúšajte nič, o čom nie ste presvedčení, že zvládnu nielen fyzicky ale aj psychicky.

Aktivity, ktoré môžete pri varení vyskúšať u detí vo veku 3 – 5 rokov:

 • Strihanie bylín detskými nožnicami
 • Rezanie mäkkých surovín, napr. masla, húb, jahôd, pomocou plastového noža
 • Vykrajovanie cesta – vyberte si plastové formy
 • Natieranie masla alebo mazanie formy
 • Zber – zber paradajok alebo hrozna z viniča
 • Šúpanie pomarančov alebo vajec uvarených natvrdo – uistite sa, že vajcia nie sú príliš horúce, najskôr ich dajte pod studenú vodu a dajte pozor na zvyškové teplo
 • Rozbitie vajec
 • Prestieranie – povzbudzujte ich, aby si ctili rituál rodinných jedál

Školáci od veku 6 rokov

Ďeťom od 6 rokov už môžete predstaviť zložitejšie techniky a vybavenie. V tejto fáze by ste mohli uvažovať nad kúpou noža určeného pre mladých kuchárov alebo nad použitím malého dospeláckeho noža. Ak si myslíte, že to zvládnu, vždy na ne dajte pozor, pretože je veľmi ľahké porezať sa aj pre dospelých.

Aktivity, ktoré môžete pri varení vyskúšať u školákov:

 • Krájanie pomocou malého noža – deti by sa mali naučiť, ako si schovať prsty tak, aby sa nedostali do nebezpečenstva
 • Strúhanie – dávajte pozor a uistite sa, že sa nedostanú príliš blízko ku koncu
 • Aktivity na precvičovanie základných matematických postupov ako dávkovanie (použitím rátania odmerných lyžičiek alebo iných odmerok)
 • Aktivity, ktoré vyžadujú použitie sily ako valkanie cesta, vytlačenie šťavy z citróna, pretláčanie zemiakov a podobne

Inšpirujte sa našimi ďalšími článkami a nápadmi z kategórie Hry a aktivity na doma:
Zvieracia jóga, ktorá bude deti baviť
Montessori triedenie potravín (od 4 rokov)
Hra na doktora: Montessori záznam pacienta (od 2 rokov)
Nápady na hračky pre deti v rôznom veku
Vedecký experiment pre deti: Kvety meniace farbu
Aktivita pre deti: Ručne vyrobené kŕmidlá pre vtákov
Experiment pre deti: Žeruchové hlavy
Nápady na úlohy pre deti podľa veku pre spoločné varenie
Hravé a zdravé recepty pre deti na spoločné varenie


Pri príprave článku sme sa okrem iného inšpirovali aj nasledovnými článkami:
https://kidshealth.org/en/parents/cooking-preschool.html
https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/top-10-tips-cooking-kids