Vypestujte spolu s deťmi žeruchové hlavy v škrupinách vajec. Vďaka tejto jednoduchej aktivite sa deti môžu dozvedieť, že všetko živé aj rastlinky potrebujú pre svoj život vodu a živiny a zároveň si môžu precvičiť svoju kreativitu aj jemnú motoriku. Bez ohľadu na vek sa deti radi vybláznia pri navrhovaní a realizácii svojich vajíčkových postáv. A rovnako radi sa o svoje hlavy starajú a sledujú, ako vlasy rastú. Žerucha vykúka už v priebehu niekoľkých dní, takže ide o ideálnu rastlinku, ktorá dokáže udržať ich záujem. A potom tieto vlasy samozrejme s ešte väčším nadšením ostrihajú a (niektoré aj) spapajú. Ideálna aktivita na jar, no dá sa robiť aj po celý rok.
#zerucha #cress #vajicka #eggs #aktivitypredeti #aktivityprodeti #activitiesforkids #uceniehrou #ucenihrou #learnbydoing #hravozdravo
Čo budete potrebovať?
- Umyté vaječné škrupiny (rozbité čo najbližšie ku vrchu)
- Semená žeruchy (Lepidium sativum)
- Bavlnená vata
- Oči a lepidlo (voliteľné)
- Permanentná fixka
- Vajcová škatuľka alebo mištičky, v ktorých budú vajíčka stáť
Postup na žeruchové hlavy
- Nechajte deti nakresliť na vaječnú škrupinu postavičku. Podporujte ich v kreativite. Ak maľujete viacero škrupín, každá môže byť iná od usmiatej princeznej cez hrôzostrašné strašidlo až po obľúbeného superhrdinu.
- Do škrupiny vajec vložte 2 alebo 3 navlhčené guľôčky bavlnenej vlny, ktoré posypte semenami žeruchy.
- Nechajte hlavy na slnečnom mieste. Čím svetlejšie stanovište vyberiete, tým rýchlejšie vám vyrastú.
- Ráno aj večer dajte deťom vodu v rozprašovači a pripomeňte im, že je treba sa o rastlinky starať a dodávať im potrebnú vlahu. Inak by bola žerucha žltá, chabá, alebo by dokonca mohla úplne vyhynúť.
- Naša žerucha začala rásť naozaj rýchlo. Už po 2 dňoch boli vidieť prvé vlasy a po 4 dňoch boli vlasy pripravené na strihanie aj spapnie.
Čo s ostrihanými vlasmi?
Zostrihanými vlasmi môžete posypať chlebík alebo môžete žeruchu pridať do šalátov, či ako ozdobu jedál.
Žerucha má mierne horkú, korenistú príchuť, arómou niekedy pripomína hlúbik kapusty. Obsahuje vitamíny A, B1, B3, B6, C, E aj K a minerály draslík, sodík, vápnik, fosfor, železo a jód. Okrem toho žerucha pôsobí prospešne na metabolizmus, prečisťuje krv, podporuje činnosť podžalúdkovej žľazy, pečene aj žlčníka, vďaka čomu pomáha stráviť aj mastné jedlá. Žuvaním tejto drobnej rastlinky si môžete spevniť ďasná a zlepšiť náladu, pretože mozog začne vylučovať hormón šťastia.
Pozrite si aj niektorú z ďalších zábavných aktivít, napríklad: