Skúmanie jabĺk pomocou zmyslov

Keď prvé listy na stromoch začínajú hrať farbami, viem že sa začína blížiť september a s ním sezóna jabĺk plná priestoru na skúmanie, objavovanie, učenie sa a hranie.

Skúmanie jabĺk pomocou všetkých zmyslov je úžasná a pritom jednoduchá aktivita, vďaka ktorej sa vaše deti môžu mnoho vecí naučiť.

Čo bude potrebovať na skúmanie jabĺk?

  • Zopár jabĺk rôznych odrôd
  • Vytlačenú šablónu na skúmanie jabĺk
  • Nôž a tanier

Šablóna na skúmanie jabĺk

  • Veľkosť: A4 (môžete zmeniť veľkosť v nastaveniach tlačiarne a vytlačiť veľkosť, ktorá vám vyhovuje)
  • Formát: PDF (na otvorenie tohto súboru budete potrebovať Adobe Reader, ktorého stiahnutie a nainštalovanie je jednoduché a bezpečné)
  • Na vytlačenie budete potrebovať tlačiareň a papier.

Ako pracovať so šablónou na skúmanie jabĺk?

Našu šablónu si môžete jednoducho a bezplatne stiahnuť, vytlačiť a začať skúmať jablká. Ako na to sa dozviete nižšie:

👁 👐🏻 Zrak a hmat

Časti jablka

Opatrne nakrájajte jablko, preskúmajte s deťmi jeho jednotlivé časti (kožu, dužinu, kôstky, stonky a lístky) a nechajte deti, nech si ich dobre prezrú, chytia a zistia, ktoré sú hladké, lepkavé, mokré, tvrdé.

Akonáhle jablká začnú hnednúť, môžete deťom porozprávať aj o tom, ako sa ovocie vplyvom vzduchu a tepla začína rozkladať. Tiež môžete odrezať jablko a nechajte ho niekoľko dní, aby si deti mohli dokumentovať zmeny, ktorými jablko prechádza.

👂🏻 Sluch

Pri tejto príležitosti môžete deťom vysvetliť životný cyklus jablone a pomocou šablóny im ukázať, aké úžasné je, keď z malého semena vyrastie jabloň, ktorá produkuje stovky jabĺk.

Ako vzniká jabloň?

Jabloň je listnatý, kvitnúci ovocný strom, ktorý rastie zo semien. Ak má semeno po zasadení do zeme vhodné podmienky, ako výživnú pôdu, vodu, slnečné žiarenie a teplo, začne klíčiť, zakoreňovať sa a rásť. Najprv sa z neho stane malý stromček, no časom vyrastie a stane sa z neho jabloň, ktorá má silné korene, kmeň a korunu stromu tvorenú vetvami, listami, kvetmi alebo plodmi – jablkami.

Vplyv ročných období na jabloň

Životný cyklus jablone ovplyvňujú ročné obdobia:

  • Jabloň sa prebúdza začiatkom jari, kedy začína vyháňať nové vetvy a listy. Ako listy rastú, začnú kvitnúť púčiky a tvoria sa kvety. Tyčinky kvetov produkujú peľ, ktorý slúži na opelenie včelami a osami, ktoré sa živia nektárom kvetu.
  • Jabloň vstupuje do letných mesiacov v plnom kvete. Ako oplodnené kvety produkujú semená, okvetné lístky kvetov opadajú a začínajú sa vyvíjať do plody – jablká. Plody sa postupne zväčšujú, dozrievajú a farba jabĺk sa mení, či už červenú, zelenú alebo žltkastú.
  • Ako sa blíži jesenná sezóna, jablká sú zrelé na zber. Neobraté jablká zo stromu spadnú. S poklesom teplôt klesá aj produkcia chlorofylu. Listy zmenia farby a strom sa začne prirodzene zbavovať svojich starých vetvičiek a stoniek
  • Jabloň v zimných mesiacoch spí. Nebude rásť ani kvitnúť.

👄 👃🏻 Chuť a čuch

Ochutnávanie jabĺk

Deti budú ohromené, keď sa dozvedia, že existujú desiatky rôznych odrôd jabĺk. Preskúmajte rôzne názvy, farby a chute a vône pomocou testu chuti jabĺk. Dajte im príležitosť preskúmať rôzne druhy jabĺk a vybrať si ich obľúbené. Vyskúšajte s nimi navariť rôzne recepty s jablkami.

Na záver nezabudnite spomenúť, že jablká patria medzi zdravé ovocie a že ľudia nie sú jediní, komu chutia. Medzi zvieratá, ktoré jedia jablká, patria červíky, kone, psy, medvede, myši, králiky, šimpanzy a vtáky.

Prajem vám veľa zábavy s našimi bezplatnými aktivitami!

UPOZORNENIE: Tento súbor je určený len na individuálne použitie, je chránený autorským právom © Hravo Zdravo. Všetky práva vyhradené. Nesmie sa reprodukovať ani využívať na komerčné účely!


Pri príprave aktivity sme sa okrem iného inšpirovali aj nasledovnými článkami: https://www.giftofcuriosity.com/apple-tree-life-cycle/

Previous

Recepty na spoločné varenie s deťmi

Pokus z fyziky: Hádzanie vajec

Next
%d blogerom sa páči toto: