Recept na veľké bubliny

Vytvorte spolu s deťmi najlepšiu mydlovú zmes na veľké bubliny vďaka receptu od profesionálneho bublinára a preskúmajte vedu za bublifukom.

Ako vyrobiť mydlovú vodu na bubliny, ktoré vydržia?

Profesionálni bublinári vedia, že polovica úspechu tkvie v správnom namiešaní zmesi a dlho s pomermi jednotlivých látok experimentujú.

Matěj Kodeš zo servera Bubbleshow, ktorý dokáže do jedinej bubliny uzavrieť pätnásť ľudí a je tak držiteľom českého rekordu, tvrdí: „Stačí destilovaná voda, jar a glycerín. Je ale veľmi dôležité dodržiavať presne receptúru a technologický postup pri výrobe.“

Profesionálny recept na výrobu zmesi na bublifuk

Potrebné suroviny

Destilovaná voda
K výrobe by sa nemala používať obyčajná voda z kohútika. Keď už niekto nechce kupovať destilovanú vodu, môže použiť vlastnú, ale len v prípade, že si je istý, že je veľmi mäkká. „V opačnom prípade budú bubliny praskať,“ hovorí Matěj Kodeš.

Saponát
Rovnako tak je treba zvoliť aj správny saponát. „Vyhol by som sa všetkým, ktoré sú označené prívlastkom Extra, Oxi atp., Rovnako tak i koncentrátom. Pri našich experimentoch sa nám najviac osvedčil najobyčajnejšia Jar. Bohužiaľ je čoraz zložitejšie ju zohnať, pretože výrobca teraz do umývacích prostriedkov pridáva ďalšie zložky. Spoločne sme ale na internete objavili napríklad Jar Jablko „bez prídavkov“, ktorý by sa mohol hodiť.

Glycerín
Ďalšou zložkou potrebnou pre výrobu bublín je glycerín. Predáva sa v lekárňach pod názvom Glycerol 85%. Glycerín pôsobí v zmesi ako komponent zvyšujúci povrchovú súdržnosť tekutiny.

Správny pomer surovín

Na profesionálnu tvorbu bublín je potreba namiešať zmesi, typicky sa dáva približne 10 dielov destilovanej vody, 3 diely saponátu a 1 diel glycerínu.

Ako zmes na bubliny namiešať?

Treba si pripraviť uzatvárateľnú nádobku. Kto sa chystá použiť napríklad pohár od uhoriek, mal by ho starostlivo vymyť. „Bubliny sú napodiv veľmi citlivé na aromatické zvyšky látok.“ radí bublinár.

Zmes premiešajte a zohrejte asi na 80 ° C. To preto, aby sa jednotlivé zložky čo najlepšie spojili. Nalejte do uzatvárateľné nádobky, uzavrite a nechajte vychladnúť. Zmes by sa mala začať používať až po 24 hodinách od namiešania.

Kto namieša liter, nemusí sa báť, že by sa zmes pokazila. Pri väčších množstvách sa ale odporúča uchovávať ju v chladničke. Namiešanú zmes skladujte vždy uzavretú. Odparovaním vody a sadaním prachu sa znehodnotí.

Upozornenie: Dodržiavajte bezpečnostné pokyny! Deti by nemali piť roztok bubliniek alebo by im nemali dovoliť, aby sa bubliny objavili blízko očí. Ak si dieťa vezme tento bublinový roztok do oka, umyte ho jemne studenou vodou a ak sa zdá, že oko je podráždené, vyhľadajte lekársku pomoc.

Čím fúkať bubliny?

Malé detské bublifuky kúpite v každom hračkárstve. Je ale možné zaobstarať aj špeciálne varianty, ktoré dokážu súčasne robiť viac ako jednu bublinu.

Pre väčšie bubliny je možné zaobstarať aj varianty dúchadiel s väčším priemerom, je možné s nimi vyrobiť bubliny veľké ako kopaciu loptu. Takéto fukáre si ale každý môže vyrobiť aj sám a namáčať ho treba do lavóra.

Ako si vyrobiť prútik na robenie veľkých bublín?

Na výrobu budete potrebovať 2 hrubšie slamky a motúz, ktorý by mala byť 6-8 krát dlhší ako dĺžka slamky.

Motúz prevlečte cez obe slamky a zauzlite – vznikne vám „rám“.

Dieťa robí obrovskú bublinu pomocou slamky, motúzu a profesionálnej mydlovej zmesi na bublifuk
OBRÁZOK: HappyHooligans

Prútik na bublinky ponorte do zmesi a po vybratí ho roztiahnite. Jemný pohyb už urobí svoje!

Veda za bublifukom

Čo je to vlastne bublina?

Bublina je vrecko plynu zachytené vo vnútri tekutej vrstvy. Pri tejto činnosti sa vzduch zachytáva vo vrstve mydla a vody. Bubliny sa tvoria pri vháňaní vzduchu do mydlovej vody a molekuly vody sa zlepia, čím sa vytvorí povrchové napätie. Mydlo pomáha znižovať povrchové napätie, čo uľahčuje napínanie a formovanie bublín. Toto je chémia!

Bubliny sa nakoniec objavia, pretože sa voda na povrchu odparuje. Preto keď fúkate bubliny za daždivého dňa, vydržia dlhšie – pretože vo vzduchu je viac vlhkosti. Glycerín a ďalšie zahusťovadlá pomáhajú oddialiť odparovaniu a bubliny tak vydržia dlhšie.

Bubliny sú „minimálne povrchové štruktúry“. To znamená, že vždy držia plyn vo vnútri s čo najmenšou plochou povrchu. Tvar s najmenšou povrchovou plochou pre daný objem je vždy guľa. Preto sú bubliny vždy okrúhle, aj keď ich fúkate cez štvorcový prútik.

Vonkajšia strana bubliny má v skutočnosti tri vrstvy: vrstvu mydlového filmu, po ktorej nasleduje voda, potom viac mydlového filmu. Keď v bubline vidíte dúhu, vidíte odraz a lom svetelných vĺn cez vnútorný a vonkajší povrch steny bubliny.

Bublifuk

Bublifuk využíva princíp povrchového napätia a prúdu vzduchu, ktorým sa vyplní slabá membrána zo špeciálnej kvapaliny. Tlačiaci vzduch ju začne deformovať, membrána sa začína naťahovať a vytvárať pretiahnutý tvar. Vďaka snahe každého telesa dosiahnuť tvaru s najnižšou energiou sa začne vznikajúce teleso deformovať do tvaru gule. Ako bublina narastá pôsobí na ňu stále väčší tlak vzduchu prúdiaceho okolo otvoru, čo má za následok jej odlúčenie. Následne dochádza k jej postupnému zakulacování do doby, než bublina praskne.
Bublina praskne kvôli oslabovaniu stien bubliny. Vplyvom gravitácie dochádza k odtoku vody a prípravku do jej spodnej časti. Zvláštnym prípadom je narušenie jej steny predmetom či nečistotou v okolí, čo zmení stav povrchového napätia, prípadne zmeny tlaku v okolí bubliny, čo má za následok tiež jej prasknutie.

Wikipédia

Článok pôvodne vyšiel na: https://www.idnes.cz/hobby/domov/jak-vyrobit-nejlepsi-smes-na-bublifuk-vyuzijte-tipy-od-profesionalu.A090515_143743_hobby-domov_bma a je jeho voľným prekladom.

Previous

Hudobný pokus: Harmonika

Aktivity pre deti: Ročné obdobia

Next
%d blogerom sa páči toto: