Hovorí vám ešte niečo pálenie Moreny či Letečka? Ide o tradičné zvyky, ktorými ľudia voľakedy vítali jar a znovuzrodenie životodarnej sily. Pre našich predkov totiž príchod jari v sebe niesol dôležitú symboliku, pretože znamenal koniec dlhej tmavej zimy a s ňou spojeného nedostatku jedla. Hlavnou témou týchto osláv bolo zdravie, plodnosť a rôzne rituály na zabezpečenie ochrany, ktorým pripisovali mimoriadny až magický význam a zároveň sa pri nich dobre zabavili. Veľmi rada sa inšpirujem týmito starodávnymi tradíciami, ktorých korene siahajú do obdobia pred príchodom kresťanstva, pretože práve vtedy ešte ľudia žili v skutočnej harmónii s prírodou.
Tradičné slovanské zvyky na jar
Dva týždne pred Veľkou nocou na smrtnú nedeľu sa ľudia najprv symbolicky rozlúčili so zimou pálením bohyne zimy – Moreny, s ktorou nechali okrem zimy odniesť aj všetko zlé. Nasledovali prípravy na nové obdobie, ktoré si vyžadovali všetko nové a čisté.
Ženy začínali s jarným upratovaním. Pootvárali okná, aby poriadne vyvetrali a čistili celý dom fyzicky, aj od nahromadenej negatívnej energie a zlých duchov. Muži sa púšťali do opráv, maľovania či prestavby, ak bolo treba. Vonku sa začínalo so záhradnými prácami, aby sa pôda predpripravila na výsev semiačkov. Zo záhrady si ľudia nosili domov kvety, aby spolu s nimi priniesli domov prílev novej energie a jarnej sviežosti. Príbytky si zdobili maľovanými vajíčkami a inými jarnými dekoráciami.
Zaujímavé je, že väčšina veľkonočných zvykov a symbolov, ktoré bežne používame pri veľkonočnej výzdobe, vychádza zo zvykov okolo pohanského sviatku jarnej rovnodennosti – Ostara na oslavu znovuzrodenia života a ženskej plodnosti. Naprieč kultúrami ľudia s príchuťou jari uctievali bohyne symbolizujúce oheň a plodnosť. Medzi nimi bola napríklad bohyňa plodnosti Ostara, po ktorej tento sviatok nesie názov.
Napríklad vajcia, hlavný symbol Veľkej noci a zároveň symbol plodnosti, sa maľovali červenou farbou – farbou života.
Často sa používal aj symbol zajaca, pretože ide o mimoriadne plodné zviera – máva veľký vrh a rozmnožuje sa niekoľkokrát za sezónu.
Ani bahniatka nie sú pôvodne kresťanským symbolom. Slovanské ženy nimi vyháňali z kútov domu zlých duchov. Tento zvyk si neskôr osvojila aj Cirkev a od siedmeho storočia ľudia v tento deň prinášajú do kostolov bahniatka na vysvätenie.
Halúzky a stromy sa zase zdobili farebnými stuhami, aby privolali Boha úrody – Velesa. „Hojaďunďu“, halúzku zdobenú stuhami a mašľami niesol aj sprievod dievčat počas prinášania leta na Kvetnú nedeľu (tzv. Letečka).
Dôležitou súčasťou zvykov na jar boli zvyky, ktoré mali zabezpečiť zdravie. Popolcovou stredou začínali veriaci obdobie 40 daňového pôstu, ktorý mal fyzický aj duchovný význam. Na Zelený štvrtok sa s posledným odbitím zvonov ľudia išli poriadne umyť, aby boli pekní a zdraví. Očistné rituály vyvrcholili na Veľkonočný pondelok. Šibačka mala dievčatám priniesť zdravie a plodnosť. Oblievačka bola zasa očistou, voda mala symbolicky zmyť všetko zlé vrátane hriechov a definitívne zažehnať zlých duchov.
Jarné zvyky pokračovali až do Juraja. K rituálom patrilo pálenie Jurských ohňov, ktoré vyháňali zlé sily. Ako si môžete všimnúť, jarné zvyky sú popretkávané rôznymi ochrannými tradíciami. Naši predkovia totiž verili, že nadprirodzené sily majú počas veľkonočného týždňa najväčšiu moc, a preto sa pred nimi chránili. Zárubne stajní natierali cesnakom, dobytok šibali posvätenými vŕbovými prútmi, kravám na rohy uväzovali červené stužky a duchov plašili rapkaním na rapkáčoch.
Okrem toho verili, že v prelomových momentoch roka, akým je letný a zimný slnovrat, je hranica medzi svetom živých a svetom mŕtvych priestupná. Tradovalo sa, že pred Veľkou nocou sa raj a peklo otvárajú a duše zosnulých mohli v tom čase prebývať so svojimi príbuznými. Slovania preto chodievali počas Veľkej noci na hroby, kde zvykli nechať kraslice a jedlo.
Ako sa inšpirovať tradičnými zvykmi a opäť sa spojiť s prírodnými cyklami
Ak sa chcete opäť spojiť s prírodnými cyklami, inšpirujte sa zvykmi našich predkov a využite teplejšie počasie na to, aby ste čo najviac času trávili aktívne vonku. Tu je zopár nápadov, ako na to:
- Hor sa do jarného upratovania doma aj záhrade
- V záhrade či na balkóne si pripravte pôdu, zasejte nové semiačka a pripravte krmítko pre vtákov
- Choďte sa poprechádzať do prírody (samozrejme s rúškom a dodržiavaním odstupov)
- Teraz sú in online tréningové programy či aplikácie, dajte niektorým z nich šancu
- Vyskúšajte niečo nové a urobte niečo spontánne
- Spravte si regeneračnú masku na tvár či vlasy a horúci kúpeľ na podporu detoxikácie
- Chodievajte naboso na podporu uzemnenia a spojenia s prírodou
- Nájdite spôsob, ako rozšíriť svoj spoločenský kruh (teraz asi len online), ako je dobrovoľníctvo alebo pripojenie k miestnemu klubu
- Odpúšťajte toľko a tak často, ako len môžete