Vestibulárny systém a jeho vplyv

Vestibulárny systém je jedným zo zmyslových systémov, ktorý nielen že zabezpečuje rovnováhu, ale zároveň môže mať významný vplyv na vývoj a správanie dieťaťa.

Čo je to vestibulárny systém

Každý má vestibulárne orgány umiestnené hlboko v ušiach. Keď pohybujeme hlavou, tekutina v týchto orgánoch sa pohybuje a poskytuje informácie o pozícii hlavy a tela v priestore.

Vestibulárny systém nám umožňuje rovnováhu aj hladký a efektívny pohyb. Okrem toho je však najviac prepojeným senzorickým systémom v našom tele. Funguje to spolu s ďalšími senzorickými systémami, čo nám umožňuje efektívne využívať naše oči a spracovávať zvuky z prostredia. Vestibulárny systém má obrovský vplyv na fyzické, emocionálne a učebné schopnosti.

Vývoj vestibulárneho systému prebieha ešte počas tehotenstva

Je to prvý senzorický systém, ktorý sa vyvíja v tehotenstve. Keď má plod iba 5 mesiacov, jeho vestibulárny systém je úžasne vyvinutý a poskytuje rastúcemu mozgu plodu celý rad zmyslových informácií.

Po narodení sa zase točí všetko okolo vestibulárneho systému, pretože to je to, ako deti ukľudňujeme a rozosmievame. Hojdáme a hojdáme, vyhadzujeme do vzduchu, atď. Všetky tieto pohyby robia oveľa viac, než to, že ich uspia alebo rozosmejú. Vytvárajú základ pre mozog a jeho rozvoj.

Okrem toho vestibulárny systém funguje ako „riadiaci systém mozgu“ pre všetky senzorické informácie, ktoré dostáva. Triedi a odovzdáva prichádzajúce zmyslové informácie z iných zmyslových orgánov a odovzdáva ich do rôznych zmyslových oblastí nášho mozgu.

Takže pamätáte na tie zaručené rady všetkých naokolo: nenoste svoje dieťa, budete ho mať na rukách ďalších x rokov? Možno práve vďaka tste vytvorili základ, aby z vášho dieťaťa vyrástol zdravý dospelý. 🙂

Prečo je vestibulárny zmysel pre vývoj dieťaťa dôležitý?

Vestibulárny systém je rozhodujúci pre vývoj dieťaťa – pomáha mu pracovať odpočívať a hrať sa. Správne reagujúci vestibulárny systém umožňuje dieťaťu cítiť sa bezpečne a sebaisto vo svojom tele, takže sa môže pohybovať, učiť sa a odpočívať. Konkrétnejšie vestibulárny systém:

  • Znamená dobrú rovnováhu! V závislosti na tom, ako pohybujeme hlavou (rotácia / smer / rýchlosť), špecializované bunky vysielajú signály do nášho mozgu, ktorý potom sprostredkuje reakciu nášho tela. Napr. ako dieťa kolíše na jednej nohe, aby sa oblieklo, jeho vestibulárny systém detekuje pohyby hlavy, vysiela signály do mozgu, ktorý po spracovaní vysiela signály do tela a hovorí mu, ako reagovať, aby nespadlo.
  • Zlepšuje schopnosť vizuálneho sledovania (udržiavanie stabilného vizuálneho obrazu pri sledovaní pohybujúceho sa objektu) a vďaka tomu aj rozvoj jemných motorických zručností. Toto pripravuje dieťa na nástup do školy. Bez tejto koordinácie medzi očami a hlavou môže byť pre dieťa skutočne náročné:
    • pozerať sa na to čo je napísané na školskej tabuli a potom dole do zošita
    • čítať bez námahy, pretože pre nich je ťažké sledovať riadok textu
    • užívať si hodinu telesnej výchovy napríklad sledovať pohybujúcu sa loptu
  • Rozvíja a udržiava normálny „svalový tonus“ (stav pohotovosti našich svalov). V pokoji bude svalový tonus nízky, ale keď sa chceme pohnúť, v reakcii sa zvýši. Bez správne fungujúceho vestibulárneho systému môže byť pre dieťa náročné len obyčajné správne držanie tela. Môžu radšej ležať alebo sa opierajú o lakte, keď sú pri stole. Deti môžu tento problém „ospalého vestibulárneho systému“ zvládnuť tým, že majú tendenciu snívať, alebo sa naopak môžu chcieť sa neustále hýbať – pretože to stimuluje ich vestibulárny systém.
  • Podporuje vývoj jazyka integráciou s našimi sluchovými a vizuálnymi zmyslami.
  • Pomáha dieťaťu pri rozvoji jeho nezávislosti koordináciou oboch strán tela. Napríklad zapínanie gombíkov alebo zipsu.
  • Podporuje samoreguláciu a zvládanie emócií.
    Vestibulárny systém sa dá prirovnať aj k „tlačidlu na reguláciu hlasitosti“, pretože rýchle pohyby majú tendenciu nás „prebrať“, zatiaľ čo pomalé kývavé pohyby hlavy alebo udržiavanie hlavy v pokoji nám pomáhajú upokojiť sa.

Problémy s vestibulárnym systémom

Zdravý vestibulárny systém je ústrednou súčasťou integrácie ostatných senzorických systémov. Ak vestibulárny systém nefunguje správne, dieťa môže byť príliš citlivé alebo naopak nedostatočne reagujúce na pohyb. Možno sa bude musieť neustále pohybovať, aby sa cítil spokojne, alebo sa môže báť pohybu, pretože sa cíti neisto a nevyvážene. Môže sa pohybovať nekoordinovane, neohrabane, narážať do vecí, padať a nikdy úplne nechodiť alebo sedieť vzpriamene.

V dôsledku toho môže mať ťažkosti s koordináciou a plánovaním motorických úloh, ako sú skoky na zdvíhanie, preskakovanie, chytenie lopty dvoma rukami alebo prekročenie stredovej čiary alebo dokonca koordinácia pohybov v ústach, čo vedie k ťažkosti s reči.

Zrak tiež úzko súvisí s vestibulárnym systémom. Keď sa cítime vyvážení a sústredení, naše oči sa môžu pohybovať hladko a stabilne a sú schopné zaostriť, sledovať a rozlišovať medzi objektmi v našom prostredí. Ťažkosti s úlohami, ktoré vyžadujú, aby sa oči opakovane pohybovali zľava doprava (napr. čítali) alebo hore a dole (napr. prepisovanie textu z tabule do zošita), môžu byť príznakmi narušeného vestibulárneho systému.

Ak vaše dieťa vykazuje akékoľvek príznaky problémov so vestibulárnym spracovaním, poraďte sa so svojím lekárom alebo terapeutom, ktorý môže dieťa bezpečne sprevádzať pri vývoji a prispôsobovaní tejto dôležitej senzorickej funkcie.

Aktivity na podporu vestibulárneho systému

Väčšina detí si vyvinie silný vestibulárny zmysel jednoducho zapojením sa do každodenných herných aktivít, ktoré umožňujú skúmanie a pohyb. Existuje mnoho aktivít, ktoré môžu pomôcť podporiť rozvoj zdravého vestibulárneho systému. Tu sú niektoré z našich obľúbených položiek:

Všetky aktivity na detskom ihrisku:

  • Hojdačky sú vynikajúce na povzbudenie všetkých druhov pohybu (spredu dozadu, zo strany na stranu, kruhové). Nechajte deti ísť svojím tempom: rýchlo a vysoko, alebo pomaly a nízko. Je to všetko skvelý vestibulárny zážitok!
  • Šmýkľavky sú tiež prospešné pre zabezpečenie rýchleho pohybu
  • Závesné preliezačky

Navštívte detský zábavný park s trampolínami, preliezkami, šmýkačkami, atď. Skákať môže dieťa aj doma cez švihadlo či na gymnastickej lopte.

Zatancujte si spolu s dieťatkom. Či už rýchlo, pomaly alebo podľa rytmu obľúbenej skladby!

Zostavte prekážkovú dráhu s možnosťami prechádzania / klesania, stúpania / klesania, behu dozadu z jedného miesta na druhé atď. Vyskúšajte hru na schovávačku.

Vyvažovacie aktivity: chôdza po obrubníku, prechádzka po posteli bez pádu, státie na lopte, hra Twister alebo detská jóga.

Vizuálne motorické činnosti, ktoré vyžadujú rovnováhu a pohyb: driblovanie lopty, chytanie lopty, atď.

Kolotoče!

Skôr ako začnete: Rešpektujte reakciu vášho dieťaťa na vestibulárny vstup, pretože môže spôsobiť nevoľnosť, bolesť hlavy alebo návaly. Niektoré deti ešte nevedia, kedy majú dosť, takže ich pozorne sledujte a zastavte znamená zastaviť, ak už má dieťa dosť.


Pri príprave článku sme sa okrem iného inšpirovali aj nasledovnými článkami:
https://childreninspiredbyyoga.com/blog/2018/01/vestibular-sense-child-development/
https://theinspiredtreehouse.com/vestibular/
http://www.asensorylife.com/the-power-of-movement-vestibular-input.html

Previous

Techniky a pomôcky na upokojenie sa

Čo jesť, aby bezlepková strava nespôsobila nedostatok živín?

Next
%d blogerom sa páči toto: