Športová škôlka nesplnila očakávania

Pri výbere škôlky rodičia stoja pred rozhodnutím, ktoré v konečnom dôsledku bude ovplyvňovať celú rodinu. Samozrejme, každý chce pre svoju ratolesť len to najlepšie v rámci svojich možností.
Pre tých, ktorí majú to šťastie, že nemusia počítať každé euro, môžu pri výbere zvažovať aj súkromné škôlky. Tie zväčša poskytujú navyše učenie cudzieho jazyka, montessori a do úvahy prichádza aj športová škôlka.

V záplave všetkých možných informácií je v dnešnej dobe ťažké si vybrať. Ak aj vy stojíte pred takýmto rozhodnutím a zvažujete športovú škôlku, pevne verím, že vám naša skúsenosť pomôže si vybrať.

Športová škôlka na zabezpečenie dostatku pohybu pre deti?

Pre našu vtedy skoro 3 ročnú dcéru sme zvolili športovú škôlku. Nakoľko je dcérka veľmi živé dieťa, na športovom zameraní sme sa s manželom zhodli veľmi rýchlo. Predpokladali sme, že šport sa najviac približuje tomu, čo je jej povahe blízke.

Okrem toho sa na rodičov zo všetkých strán valia informácie, ako deti trpia nedostatkom pohybu:

Málo pohybu – zo školy k počítaču alebo pred telku, nedostatok pozitívnych podnetov a vzorov, či prevládnutie iných záujmov, ktoré nemajú s pohybom nič spoločné. To všetko vedie k hrozivým počtom detí s nadváhou, obezitou a ochoreniami, ktoré s nimi súvisia. 

Koncom augusta vydal Úrad verejného zdravotníctva SR výzvu, aby rodičia motivovali svoje deti k pohybu a hýbali sa s nimi. Upozorňujú na nezanedbateľné fakty, že pravidelný pohyb vedie k zlepšeniu fyzickej kondície a imunity a pomáha rozvinúť aj dôležité vlastnosti, akými sú zodpovednosť, cieľavedomosť, zmysel pre čestnú hru a výdrž.

Článok: Kritický nedostatok pohybu valcuje zdravie dnešných detí: Ako sú na tom vaše? uverejnený na NajMama.sk

A tak nám všetko do seba pekne zapadalo a mysleli sme si, že športová škôlka bude pre dcéru to najlepšie.

Príliš veľa športu znamená málo času na osvedčené škôlkarske aktivity

Po pol roku navštevovania športovej škôlky môžem zhodnotiť, že všetko má dve strany mince, aj šport. Na jednej strane bude viesť vaše deti k pohybu. Na druhej strane príliš veľa športových aktivít znamená menej času na osvedčené škôlkarske aktivity. Menej času na učenie riekaniek a básničiek, prípravu na vystúpenia pre rodičov a v neposlednom rade na čas strávený s deťmi.

Každý rodič vie, že deti potrebujú najmä deti. Potrebujú sa s nimi zahrať, vyšaňtiť a prežiť prvé kamarátstva. To im nezabezpečí šport, ani montessori „hračky“, s ktorými by nebavilo hrať sa ani dospelého. Práve spoločná hra im zabezpečí pohyb prirodzene a nenúti ich do športu umelo.

Spomínam si aj na rozhovor s jedným oteckom, ktorý mi tvrdil, že po skúsenostiach s dvoma deťmi by vyberal čo najbližšiu škôlku. Vtedy som to považovala za pohodlnosť. Dnes už tomuto názoru úplne rozumiem.

A tak sme sa pol roku rozhodli dcéru presunúť do bežnej škôlky, ktorú sme mali blízko a nemuseli sme každý deň cestovať hodinu autom. Uvoľnili sme miesto a spravili tak radosť jednej z rodín, ktorá bola na dlhej čakačke rodičov, ktorí rovnako ako my predtým dúfajú, že športová škôlka bude pre ich ratolesť to práve orechové.

Na záver by som športové škôlky odporúčala najmä tým rodičom, ktorí chcú cielene dieťa odmalička pripravovať na športovú dráhu, prípadne ide o dieťa s nábehom na obezitu, cukrovku alebo iné ochorenie, ktoré sa dá športom reálne zmierniť.
Ostatné deti budú s najväčšou pravdepodobnosťou šťastnejšie v obyčajnej škôlke s rokmi overeným štandardným škôlkarskym programom.
A neposlednom rade bude spokojnejšia aj vaša peňaženka.

Previous

Hudobný pokus pre deti: Panova flauta

Senzomotorika a zmyslové aktivity

Next

Vložiť komentár

%d blogerom sa páči toto: