Zoznámte deti s odporom vzduchu pomocou jednoduchého pokusu z fyziky a vyrobte spolu úžasný padák pre ich obľúbenú hračku.
Pokusy a experimenty z fyziky sú pre deti ideálne na to, aby sa dozvedeli, ako svet funguje zábavným a praktickým spôsobom.
Pokusy, ktoré deťom približujú základné fyzikálne témy ako gravitácia či odpor vzduchu pomáhajú deťom vnímať vedu ako niečo vzrušujúce, vďaka čomu si budujú vzťah k vede, z ktorého budú ťažiť počas školských rokov.
Cieľom pokusu je spraviť pre obľúbenú hračku taký padák, ktorý zabezpečí jej pomalé a hladké pristátie na zemi.
Čo budete potrebovať na pokus z fyziky?
- Plastová taška alebo iný ľahký plastový materiál
- Nožnice
- Povraz
- Malý predmet, ktorý bude pôsobiť ako závažie, ako napríklad hračka
Odporúčaný postup na výrobu padáku
Zmerajte a vystrihnite štvorcový kus plastového materiálu padáka tak, aby jeho strany boli rovnako dlhé ako požadovaný priemer padáka. Skontrolujte, či je materiál skutočne štvorcový, inak padák nebude správne vyvážený a pri zostupe sa môže točiť.
Poskladajte materiál podľa nasledovného postupu:




- Uchopte spodný okraj materiálu a sklopte štvorec na polovicu, čím sa spodný okraj dostane k hornému okraju. Materiál sa teraz bude podobať obdĺžniku. Vyrovnajte materiál, odstráňte všetky vzduchové bubliny a vytvorte záhyb na zloženom okraji.
- Vezmite ľavý okraj zloženého materiálu a úhľadne ho zložte na polovicu zľava doprava. Materiál bude opäť pripomínať štvorec. Vyrovnajte materiál, odstráňte všetky vzduchové bubliny a vytvorte záhyb na zloženom okraji.
- Zložte materiál padáka ešte raz na polovicu. Tentoraz ju zložte diagonálne tak, že vezmete pravý dolný roh a zložíte ho tak, aby sa zarovnal s ľavým horným rohom. Materiál by teraz mal tvoriť pravouhlý trojuholník. Materiál znovu vyrovnajte, odstráňte všetky vzduchové bubliny a vytvorte na zloženom okraji záhyb.
- Spravte posledný záhyb, tak že zložíte ľavý okraj výsledného trojuholníka diagonálne. Materiál znova vyrovnajte, odstráňte všetky vzduchové bubliny a na zloženom okraji urobte záhyb.
Na pravej hornej strane materiálu padáka, ktorý ste práve zložili, bude jasne definovaná trojuholníková časť nadbytočného materiálu, ktorú je potrebné odrezať. Strihajte pozdĺž línie ostrými nožnicami.
Teraz môžete rozvinúť materiál padáka, ktorý bude mať tvar dokonalého osemuholníka.
Vystrihnite malú dierku blízko okraja každej strany a do každého otvoru priviažte povraz rovnakej dĺžky.
Druhú stranu povrazu priviažte k predmetu, ktorý používate ako závažie.
Nájdite vysoké miesto na pád padáka a vyskúšajte, ako dobre funguje.
Postup si môžete pozrieť aj v nasledovnom videu:
Fyzika za pokusom
Keď pustíte padák, váha hračky napne povrazy, vďaka čomu sa otvorí veľká plocha materiálu, ktorá spomaľuje pád pomocou odporu vzduchu. Čím väčšia je plocha povrchu, tým je odpor vzduchu väčší a tým pomalšie padák spadne.
Spravenie malej dierky v strede padáka umožní, aby vzduch cez ňu pomaly prešiel, čo by malo pomôcť padáku padať rovno.
Odpor vzduchu
Odpor vzduchu je trecia sila, ktorú vzduch tlačí proti pohybujúcemu sa objektu. Tým, že táto sila bráni pohybu objektu pri prechode vzduchom, sa jeho rýchlosť spomaľuje.
Možno ste už zažili, aké ťažké bolo udržať dáždnik, keď silno fúkalo. Alebo ste videli padať padák pomaly, čo môžete využiť pri pokuse.
Gravitácia
Gravitácia je príťažlivá sila, ktorá priťahuje objekty smerom k sebe.
Všetky objekty majú gravitáciu. Avšak niektoré objekty, napríklad Zem a Slnko, majú oveľa väčšiu gravitáciu ako iné. Koľko gravitačnej sily má predmet, záleží od toho, aký veľký je (respektíve koľko má hmoty) a závisí aj od toho, ako blízko ste k objektu. Čím bližšie ste, tým silnejšia je gravitácia.
Gravitácia je pre náš každodenný život veľmi dôležitá. Bez zemskej gravitácie by sme hneď odleteli. Aj keď môže byť zábava vyskúšať si pár minút, určite by sme nemohli žiť bez gravitácie.
Gravitácia Slnka udržuje Zem na obežnej dráhe okolo Slnka. Život na Zemi potrebuje na prežitie slnečné svetlo a teplo. Gravitácia pomáha Zemi zostať v správnej vzdialenosti od Slnka, takže nie je príliš horúca alebo príliš studená.
Pri príprave článku sme sa okrem iného inšpirovali aj nasledovnými článkami:
http://www.sciencekids.co.nz/experiments/freefall.html
http://www.uswaterrockets.com/construction_&_tutorials/Parachute/tutorial.htm