Spravte si s deťmi roztomilé mini loďky z korku. Ich výroba je jednoduchá, rýchla a napriek tomu neskutočne dobre plávu. Pre menšie deti zábava, pre školákov príležitosť vysvetlit pojmy z fyziky ako vztlaková sila a Archimedov zákon.
Čo budete potrebovať na výrobu jednej loďky?
- 3 korkové zátky, ktoré zabezpečia perfektnú stabilitu
- 2 obyčajné gumičky
- 1 špáratko
- kúsok papiera
Odporúčaný postup na výrobu loďky
- Obmotajte tri korky, ktoré sú približne rovnakej veľkosti, dvoma gumičkami z každej strany.
- Rozhodnite sa, aké”plachty” vyrobíte. My sme pripravili pirátske plachty z čierneho papiera, na ktorý sme pomocou temperových farieb nakreslili pirátsku značku.
- Prepichnite plachtu špáradlom na vrchnej a spodnej časti a papier na špáratko upevnenite..
- Zapichnite špáradlo s plachtou do prostredného korku a ste pripravení na plachtenie.
Akonáhle raz začnete s výrobou týchto malých lodičiek, za chvíľu budete mať celú flotilu. My sme od začiatku chceli vyrábať pirátske loďky, ale vy si môžete zvoliť akúkoľvek inú tému alebo detail.
Fyzika za pokusom pre staršie deti
Vztlaková sila a Archimedov zákon
Vztlaková sila je sila, ktorá nadľahčuje teleso v kvapaline alebo plyne. Pôsobí smerom nahor proti hmotnosti ponoreného objektu.
Staroveký grécky matematik Archimedes prišiel s týmto princípom ako prvý pri sedení vo vani. Všimol si, že keď vošiel do vane, hladina vody stúpla. V podstate jeho telo vytlačilo vodu.
Znenie Archimedovho zákona: Teleso ponorené do kvapaliny je nadľahčované hydrostatickou vztlakovou silou, ktorej veľkosť sa rovná tiaži kvapaliny s rovnakým objemom, ako je objem ponorenej časti telesa.
Tlak v tekutine pod ponorený objektom je väčší než v hornej časti tekutiny pretože tlak sa zvyšuje s hĺbkou v dôsledku hmotnosti tekutiny. Podobne je tlak na spodok ponoreného objektu väčší ako na vrch objektu. Rozdiel tlaku vedie k čistej vzostupnej sile na objekt. Veľkosť sily je úmerná rozdielu tlaku (ako je vysvetlené Archimedovým zákonom) a je ekvivalentná hmotnosti vytlačené tekutiny, ktorá by inak zaberala objem predmetu.
Z tohto dôvodu má sklon klesať predmet, ktorého priemerná hustota je vyššia ako hustota tekutiny, v ktorej je ponorený. Ak je predmet menej hustý ako tekutina, sila môže udržať predmet nad vodou.
Korok rovnako ako drevo majú menšiu hustotu ako voda, pretože majú veľa malých dierok, ktoré zadržiavajú vzduch. Plávu, pretože vážia menej ako množstvo vody, ktoré by museli vytlačiť na to, aby klesli. A preto korkové loďky tak dobre plávu.
Pri príprave článku sme sa okrem iného inšpirovali aj nasledovnými článkami:
https://www.redtedart.com/easy-pirate-cork-boats
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Buoyancy