Pokus z fyziky pre deti: Batéria z citróna

Citrón, kiwi, paradajka, zemiak aj kyslá uhorka môžu slúžiť nielen ako prísada do šalátov.  Namiesto vitamínov môžete z kyslého ovocia i zeleniny získať tiež slabý elektrický prúd. Takáto batéria dokonca zvládne rozsvietiť malé LED svetlo.

Čo budete potrebovať?

 • 4 x citróny
 • 4 x klince alebo papierové svorky
 • 4 x medené (centové) mince
 • 5 x elektrické káble s krokosvorkami na koncoch
 • 1 x 1,2 V LED žiarovka

Postup na výrobu batérie z citróna

 1. Do každého citróna zapichnite jednu medenú mincu a jeden klinec tak, aby sa obe časti nedotýkali, ale čiastočne vytŕčali.  Pomôcť môžu rodičia spraviť do citróna zárezy, aby bolo zapichovanie jednoduchšie.
 2. Pripojte elektrické káble s krokosvorkami. Uistite sa, že spájate sponku z prvého citróna s mincou z druhého citróna a tak ďalej.
 3. LED svetlom vytvorte uzavretý elektrický obvod.  Medzi kovy a kyselinou citrónovou dôjde k chemickej reakcii (elektrolýze), kedy elektróny cestujú medzi kladne a záporne nabitými pólami.  Z kladne nabitej medenej časti teda cestujú elektróny k záporne nabitému zinku. Citrónom tak prechádza elektrický prúd, ktorý by vám mal rozsvietiť LEDku.

Pozrite sa, ako celý pokus vyzerá na vlastné oči:

Čo robiť, keď batéria žiarovku nerozsvieti?

Niekedy sa môže stať, že sa LED svetielko k životu neprebudí a vy márne čakáte na svetlo.  Znamená to, že vo vašom obvode nie je dostatočne veľké napätie.  Ako môžete napätie zvýšiť?

 • Zapojte do obvodu viac kusov ovocia.  Každý citrón predstavuje jeden galvanický článok.  Napätie každého článku v obvode sa sčíta. To znamená, že čím dlhšiu ovocú reťaz máte, tým vyššie napätie získate.  Z 1 kusu šťavnatého citrusu dostanete napätie s hodnotou 0,9 Voltov. Keď miesto zinku použijete železný klinec, napätie bude asi polovičné. 
 • Zapojenie diódy závisí na polarite zdroja.  Keď nesvieti, skúste ju zapojiť obrátene. 
 • Využite červené ledky, pretože tie svietia aj pri nízkom napätí.  Na rozsvietenie budete potrebovať asi tri prepojené citróny. 
 • Používajte iba čisté kovové časti.  Zašpinené kúsky kovu môžete prípadne očistiť saponátom alebo liehom. 
 • Vyberajte si šťavnaté kusy ovocia.  Viac vody uľahčuje vodivosť v obvode.  Citrón môžete napríklad mierne stlačiť, aby ste z ovocia dostali viac tekutiny. 

Článok pôvodne vyšiel na https://www.elektrina.cz/jak-vyrobit-domaci-elektrinu-z-citronu a je jeho voľným prekladom.

Previous

Pokus z fyziky: Elektrický vláčik

Pokus z fyziky pre deti: Vyrobte si padák

Next
%d blogerom sa páči toto: