Hor sa do záhrady: záhradničenie s deťmi

Záhrada je skvelé miesto, kde môžu deti tráviť čas zmysluplne, prežiť kopec zábavy, podučiť sa záhradničeniu a zároveň podporovať svoje zdravie.

Záhradničenie má mnohé výhody pre deti

Záhradničenie poskytuje deťom príležitosť na rozšírenie vedomostí o výžive, dozvedia sa odkiaľ jedlo pochádza a aký význam má životné prostredie, naučia sa životný cyklus rastlín, ako aj zodpovednosť a starostlivosť o ne popri súčasnom zlepšovaní preferencií ovocia a zeleniny, sebaúcty, sociálnych zručností a správania.

Starostlivosť o rastliny pôsobí na všetky zmysly – dotyk s pôdou, semenami a rastlinami, pohľad a vôňa kvetov či chuť ovocia a zeleniny.

Hoci pestovanie rastlín pomáha napríklad aj pri jednoduchej rehabilitácii motorických zručností, zdá sa, že starostlivosť o rastliny pôsobí aj na hlbšej psychologickej úrovni.

Z evolučného hľadiska dáva zmysel, že rastliny by na nás mali mať upokojujúci účinok. Príroda je na rozdiel od umelo vybudovaných miest náš domov, miesto zrodenia ľudského druhu. V tomto zmysle nám rastliny pripomínajú naše prirodzené prostredie.

Anna María Pálsdóttir, výskumná pracovníčka v oblasti environmentálnej psychológie na SLU Alnarp. Rozhovor: pozitívne účinky pestovanie rastlín pre IKEA.

Kontakt s prírodou počas pobytu v záhrade je dôležitý aj pre budúce zdravie detí.

Vedci sa zhodujú na tom, že prírodné mikróby môžu hrať kľúčovú úlohu vo vývoji imunitného systému. Vystavenie mikróbom prevládajúcim v prírode prirovnávajú k trénovaniu imunity a budovaniu imunitnej tolerancie, ktorá organizmus chráni pred vznikom alergií, autoimunitných ochorení, zápalov, problémov s vývojom nervového systému a narušením psychického zdravia.
Aj preto zdôrazňujú dôležitosť kontaktu s prírodou, najmä (ale nielen) u detí.

Úryvok z článku na e-Terapia.sk: Transplantácia prírodného mikrobiómu.

TIPY NA AKTIVITY DO ZÁHRADY PRE DETI

MALÁ ČASŤ ZÁHRADY PRE DIEŤA

Najlepší spôsob, ako vzbudiť záujem dieťaťa o záhradničenie, je vymedziť malú časť záhrady, ktorá bude patriť dieťaťu a bude ho môcť premeniť na dobrodružstvo. Ak nemáte záhradu, alternatívou sú interiérové „záhrady“, ktoré v rámci možností plnia podobný účel.

Vo svojej malej záhrade sa dieťa môže rozhodnúť, čo sa bude pestovať, a má priestor na experimentovanie.

Pestovanie rastlín je pomerne nenáročné. Každý môže postupovať vlastným tempom. Aj keď nedosiahnete želaný výsledok, stále získate dobrý pocit spojený so starostlivosťou o živý organizmus a radosť z toho, ak prosperuje. Dokonca aj v prípade, že sa vám naozaj nedarí a rastlinka zomrie, premení sa na kompost a stane sa zdrojom nového života. Celý proces prináša pozitívnu skúsenosť učenia sa metódou pokusu a omylu. Pestovanie je činnosť, ktorá sama osebe prináša spokojnosť.

Anna María Pálsdóttir, výskumná pracovníčka v oblasti environmentálnej psychológie na SLU Alnarp. Rozhovor: pozitívne účinky pestovanie rastlín pre IKEA.

Na zaistenie bezpečnosti v záhrade je dobré zakúpiť záhradné náradie v detských veľkostiach.

VŠETKO DEŤOM VYSVETLITE

Snažte sa dieťaťu všetko zrozumiteľne a primerane veku vysvetliť.

  • Vysvetlite mu, čo sa robí v záhrade, prečo rastliny sadíme.
  • Ukážte mu semienka, z čoho sa potom skladá rastlina, čo je vo vnútri.
  • Vysvetlite, že rastliny pre svoj rast potrebujú pôdu, vodu, slnko a vzduch.
  • Ukážte dieťaťu ako sa správne polievajú rastliny, a vysvetlite prečo je dôležité ich neprelievať.
  • Nechajte ich kontrolovať ich úrodu každý deň, aby mali radosť, keď uvidia svoj prvý klíčok.

Vysvetliť deťom, že kvety rovnako aj iné rastliny, zvieratá a ľudia, pijú vodu, pretože ju potrebujú pre svoj život, môžete aj pomocou nášho Vedeckého experimentu pre deti: Kvety meniace farbu

Skvelou pomôckou pri vysvetľovaní, môže byť napríklad aj Veľká kniha záhradničenia pre deti v češtine.

Veľká kniha záhradničenia pre deti
Veľká kniha záhradničenia pre deti

Kniha je rozdelená podľa ročných období. Bez zbytočných úvodov vám hneď na prvej strane vystvetlí, ako sa sadí šalát. Text je plný praktických rád: ako a čím vyhĺbiť brázdu na semienka, ako ich zakryť, ako polievať, ako mladé výhonky vyjednotiť…

Okrem návodu na sadenie iných rastlín (jedlých aj okrasných) tu nájdete aj poznámky o záhradných škodcoch a ako sa im vyhnúť (trebárs tým, že k zeleninovému záhonu vysadíte aromatické bylinky, okolo stoniek rozsypete rozdrvené škrupiny vajec proti slimákom,…).

Občas objavíte nejaký recept – smažené cuketové kvety, sušené jabĺčka, nakladané huby. Sú v nej návody, ako si urobiť kompost, vypestovať rastliny zo semienok, sadeníc, odrezkov. Dokonca nájdete aj nápady na tvorenie – krepové kvety, krmítka, pítko pre včely.

Recenzia na knihu spracovaná na stránke Pampuch

VYBERTE RASTLINY VHODNÉ PRE DETI

Pri výbere rastlín, ktoré budú v záhrade rásť spolu s deťmi, je dôležité zvoliť také rastliny, ktoré si deti budú najviac užívať. Deti majú radi rastliny, ktoré majú silnú vôňu, rýchlo rastú a sú ľahko rozpoznateľné. Dôležité je myslieť aj na to, aby zvolené rastliny mali väčšie semená, s ktorými budú vedieť malé ruky ľahko manipulovať. Slnečnica, hrach, tekvica a tekvica všetky tieto kritériá spĺňajú.

Rastliny, na ktorých si môžu deti ľahko pochutnať, sú tiež zábavné pre deti. Ako jedlo rastie, môže sa ľahko zbierať. Šalát, reďkovky a cherry paradajky rýchlo rastú, čo je skvelé pre deti, ktoré bývajú netrpezlivé.

Deti sú veľmi zmyslové a užívajú si v záhrade jedinečné zmyslové rastliny. Výsadba rastlín, ktoré majú rôznorodú textúru od gumových, pichľavých po hladké, môže byť pre deti tiež veľmi zábavné.

PROJEKT PRE DETI: TÉMATICKÉ ZÁHRADY

Premeňte záhradu s deťmi na skvelé kreatívne miesto.

DÚHOVÉ ZÁHRADY

OBRÁZOK: Dúhová záhrada (JenBlair.com)

Deti milujú farby a záhrady hýria rozličnými farbami počas roka. Dúhové záhrady sú zábavnou témou, do ktorej sa môžu deti zapojiť. Rastliny, ktoré predstavujú farby dúhy (červená, oranžová, žltá, zelená, modrá, fialová a indigová), sú skvelými učebnými nástrojmi, vďaka ktorým si deti záhradničenie zamilujú.

PIZZA ZÁHRADA

Ďalšou príjemnou a obľúbenou tematickou záhradnou aktivitou pre deti je vytvorenie záhrady na pizzu. Ako na to sa dozviete v našom Návode na pizza záhradu.

V skratke: Usporiadajte plodiny do kruhu a priraďte rôzne rastliny, ktoré predstavujú rôzne zložky, ktoré sa nachádzajú na skutočnej pizze, ako sú paradajky, cibuľa, paprika, cesnak, oregáno a bazalka. Keď sa plodiny podarí vypestovať, môžu sa použiť na výrobu pizze ako zábavnej a chutnej reprezentácie úspechu dieťaťa.

Na záver: Nehnevajte sa, keď vaše dieťa nebude javiť väčší záujem o záhradničenie. Malé deti neudržia dlho pozornosť a neustále hľadajú nové inšpirácie.


Pri príprave článku sme sa inšpirovali okrem iného aj nasledovnými článkami:
www.planetnatural.com/gardening-kids

Previous

Tabuľka odmien (od 2 rokov)

Návod na Pizza záhradu (od 2,5 roka)

Next

Vložiť komentár

%d blogerom sa páči toto: