Hor sa do záhrady s deťmi

Pizza záhrada, dúhová záhrada či žeruchové hlavy sú skvelé nápady ako deti motivovať ku starostlivosti o rastlinky. Ak radi trávite svoj čas pestovaním v záhrade alebo iba na balkóne a chceli by ste viesť k záhradníčeniu aj vaše ratolesti, môžete ich pomocou týchto inšpirácií trošku „pošťuchnúť“ tým správnym smerom a premeniť malého hundroša na zanieteného mini záhradkára.
Počas takto spoločne stráveného času sa deti zároveň prirodzene dozvedia, odkiaľ jedlo pochádza, aký je životný cyklus rastlín a budujú si pozitívny vzťah k ovociu aj zelenine. Zároveň sa učia zodpovednosti a starostlivosti nielen o rastliny, ale sprostredkovane aj celkovo o svoje okolie, prírodu, životné prostredie a v konečnom dôsledku aj o seba. A v neposlednom rade má pobyt v prírode u detí pozitívny vplyv na budovanie imunitnej tolerancie a pôsobí aj na hlbšej psychologickej úrovni.
Viac o hravom záhradníčení s deťmi sa dozviete v článku, kde nájdete aj návod na obľúbenú pizza záhradu.

#pizza #zahrada #garden #predeti #aktivitypredeti #aktivityprodeti #activitiesforkids #mamatip #hravozdravo

Tipy na aktivity na spoločné záhradníčenie s deťmi

Vyčleňte malú časť pre dieťa na tématickú záhradku

Najlepší spôsob, ako vzbudiť záujem dieťaťa o záhradničenie, je vymedziť malú časť záhrady či vlastný kochlík, ktorá/ý bude patriť dieťaťu a bude ho môcť premeniť na malé dobrodružstvo. Ak nemáte záhradu ani balkón, alternatívou sú tiež interiérové „záhrady“, ktoré v rámci možností plnia podobný účel. Kúpiť si ich môžete napríklad v IKEA.

Vo svojej malej záhrade sa dieťa môže rozhodnúť, čo sa bude pestovať, a má priestor na experimentovanie.

Pestovanie rastlín je pomerne nenáročné. Každý môže postupovať vlastným tempom. Aj keď nedosiahnete želaný výsledok, stále získate dobrý pocit spojený so starostlivosťou o živý organizmus a radosť z toho, ak prosperuje. Dokonca aj v prípade, že sa vám naozaj nedarí a rastlinka zomrie, premení sa na kompost a stane sa zdrojom nového života. Celý proces prináša pozitívnu skúsenosť učenia sa metódou pokusu a omylu. Pestovanie je činnosť, ktorá sama osebe prináša spokojnosť.

Anna María Pálsdóttir, výskumná pracovníčka v oblasti environmentálnej psychológie na SLU Alnarp. Rozhovor: pozitívne účinky pestovanie rastlín pre IKEA.

Pizza záhrada

Zaručený úspech budete mať s obľúbenou tematickou záhradnou aktivitou pre deti – vytvorením záhrady na pizzu, v ktorej deti pestujú rastlinky, ktoré sa nachádzajú na skutočnej pizze, ako sú paradajky, cibuľa, paprika, cesnak, oregáno a bazalka. Keď sa plodiny podarí vypestovať, môžu ich deti použiť na výrobu vlastnej pizze ako zábavný a chutný výsledok svojho úsilia a úspechu. Ako na to sa dozviete v našom článku:

Dúhová či zmyslová záhrada

OBRÁZOK: Dúhová záhrada (JenBlair.com)

Deti milujú farby a záhrady hýria rozličnými farbami počas roka. Dúhové záhrady sú zábavnou témou, do ktorej sa môžu deti zapojiť. Rastliny, ktoré predstavujú farby dúhy (červená, oranžová, žltá, zelená, modrá, fialová a indigová), sú skvelým lákadlom, vďaka ktorým si deti záhradničenie zamilujú.

Okrem toho môžete zvoliť rastlinky aj podľa iných, napríklad zmyslových kritérií. Deti sú veľmi zmyslové a užívajú si v záhrade jedinečné zmyslové rastliny. Výsadba rastlín, ktoré majú rôznorodú textúru od gumových, pichľavých po hladké, môže byť pre deti tiež veľmi zábavné.

Žeruchové hlavy pre menšie deti alebo upršané počasie

Pri malých deťoch môžete začať napríklad s absolútne nenáročným a zábavným vypestovaním žeruchových hláv v škrupinách vajec. Žerucha vykúka už v priebehu niekoľkých dní, takže ide o ideálnu rastlinku, ktorá dokáže udržať ich záujem. Prečítajte si viac o tejto jednoduchej aktivite v článku:

Pomôcka na vysvetľovanie

Nezabudnite dieťaťu všetko zrozumiteľne a primerane veku vysvetliť.

  • Vysvetlite mu, čo sa robí v záhrade, prečo rastliny sadíme.
  • Ukážte mu semienka, z čoho sa potom skladá rastlina, čo je vo vnútri.
  • Vysvetlite, že rastliny pre svoj rast potrebujú pôdu, vodu, slnko a vzduch.
  • Ukážte dieťaťu ako sa správne polievajú rastliny, a vysvetlite prečo je dôležité ich neprelievať.
  • Nechajte ich kontrolovať ich úrodu každý deň, aby mali radosť, keď uvidia svoj prvý klíčok.

Skvelou pomôckou pri vysvetľovaní, môže byť napríklad aj Veľká kniha záhradničenia pre deti v češtine.

Veľká kniha záhradničenia pre deti
Veľká kniha záhradničenia pre deti

Kniha je rozdelená podľa ročných období. Bez zbytočných úvodov vám hneď na prvej strane vystvetlí, ako sa sadí šalát. Text je plný praktických rád: ako a čím vyhĺbiť brázdu na semienka, ako ich zakryť, ako polievať, ako mladé výhonky vyjednotiť…

Okrem návodu na sadenie iných rastlín (jedlých aj okrasných) tu nájdete aj poznámky o záhradných škodcoch a ako sa im vyhnúť (trebárs tým, že k zeleninovému záhonu vysadíte aromatické bylinky, okolo stoniek rozsypete rozdrvené škrupiny vajec proti slimákom,…).

Občas objavíte nejaký recept – smažené cuketové kvety, sušené jabĺčka, nakladané huby. Sú v nej návody, ako si urobiť kompost, vypestovať rastliny zo semienok, sadeníc, odrezkov. Dokonca nájdete aj nápady na tvorenie – krepové kvety, krmítka, pítko pre včely.

Recenzia na knihu spracovaná na stránke Pampuch

Na záver

Nehnevajte sa, keď vaše dieťa nebude javiť väčší záujem o záhradničenie. Malé deti neudržia dlho pozornosť a neustále hľadajú nové inšpirácie.


Pri príprave článku sme sa inšpirovali okrem iného aj nasledovnými článkami:
www.planetnatural.com/gardening-kids

Obrázok: Shutterstock

Previous

Recepty s bazovým sirupom

Paprikáš s paprikou

Next
%d blogerom sa páči toto: