Pokus z chémie: Šumivá limonáda

Je veľa ľudí, ktorí radi pijú šumivé nápoje, tak prečo si nespraviť zábavný vedecký pokus, ktorého výsledkom bude vlastná citrónová šumivá limonáda, ktorú môžete rovno aj ochutnať? Stačí trochu citrónu a jedlej sódy a ste odborník na výrobu vlastných šumivých nápojov.

Čo budete potrebovať na výrobu šumivej limonády?

  • citrón
  • pohár na pitie
  • voda
  • 1 čajová lyžička jedlej sódy
  • trochu medu (voliteľné)

Postup na výrobu šumivej limonády

  • Do pohára vytlačte čo najviac šťavy z citróna.
  • Nalejte rovnaké množstvo vody ako citrónovej šťavy.
  • Zamiešajte lyžičku jedlej sódy.
  • Pridajte trochu medu, ak máte radšej sladšie nápoje.

Názornú ukážku si môžete pozrieť aj v nasledovnom videu:

Upozornenie: Neodporúčala by som vypiť viac ako ½ čajovej lyžičky jedlej sódy naraz pre dospelého a ¼ lyžičky pre dieťa mladšie ako 5 rokov, takže sa pokúste limonádu rozdeliť v súlade s odporúčaniami.

Chémia za pokusom

Vytvorená zmes by mala byť bublinková a chutiť ako šumivá limonáda a ak do nej pridáte med, môže dokonca chutiť ako nealkoholický nápoj s príchuťou citróna, ktorý si kúpite v obchode.

Jedlá sóda je zásaditá. Citrónová šťava je kyselina. Keď ich spojíte dohromady, nastane chemická reakcia. Reakciou sa uvoľňuje oxid uhličitý, ktorý vytvára bubliny.

Bubliny oxidu uhličitého nájdete v kupovaných šumivých nápojoch. Samozrejme do šumivých drinkov sa pridáva aj niekoľko ďalších sladidiel a ďalších chemikálií.

Čo je to oxid uhličitý?

Oxid uhličitý je atmosferický plyn tvorený dvoma atómami kyslíka a jedným atómom uhlíka. Jeho sumárny chemický vzorec je CO2. 

Je bezfarebný, nehorľavý, málo reaktívny, ťažší než vzduch. Vzniká ako produkt biologických procesov, napríklad dýchania a kvasenia a ako produkt horenia zlúčenín uhlíka vo vzduchu.

Oxid uhličitý je bežnou súčasťou zemskej atmosféry. Avšak nárast CO2 v ovzduší, je považovaný za hlavnú príčinu globálneho otepľovania, je spôsobený hlavne spaľovaním fosílnych palív a úbytkom lesov. 


Článok pôvodne vyšiel na: http://www.sciencekids.co.nz/experiments/lemonade.html a je jeho voľným prekladom.

Previous

Pokus z chémie: Suchá ľadová bublina

Pokus z chémie/fyziky: Výbuch koly s mentos

Next
%d blogerom sa páči toto: