Zabavte sa pri vytváraní suchej ľadovej bubliny, ktorá sa bude pri raste plniť hmlou.
Pokusy a experimenty z chémie sú pre deti ideálne na to, aby sa dozvedeli, ako svet funguje zábavným a praktickým spôsobom.
Pokusy z chémie pomáhajú deťom vnímať vedu ako niečo vzrušujúce, vďaka čomu si budujú vzťah k vede, z ktorého budú ťažiť počas školských rokov.
Čo budete potrebovať na tento pokus z chémie?
- Voda
- Miska s okrajom na vrchu
- Prúžok materiálu alebo látky
- Mydlová zmes na tvorbu bublín (voda a niektoré tekuté prostriedky na umývanie riadu by mali stačiť)
- Suchý ľad – jeden kus na šálku, viac na misku. Suchý ľad môžete kúpiť v špecializovaných obchodoch a dokonca aj cez internet.
Upozornenie: Dodržiavajte bezpečnostné pokyny! So suchým ľadom buďte opatrný, pretože pri nesprávnom použití môže spôsobiť poškodenie pokožky. So suchým ľadom zaobchádzajte pomocou rukavíc a vyvarujte sa priamemu vdychovaniu pár.
Odporúčaný postup pri výrobe bubliny
- Vložte suchý ľad do misky a pridajte trochu vody (mal by začať vyzerať ako strašidelný kotol)
- Namočte materiál do mydlovej zmesi a pretiahnite ho po povrchu misky, čím vytvoríte bublinu
- Postavte sa a sledujte, ako vaša bublina rastie!
Názornú ukážku pokusu si môžete pozrieť aj v nasledovnom videu:
Čo je to suchý ľad?
Suchý ľad je oxid uhličitý (CO2) v pevnej forme. Pri teplotách nad -56,4 ° C (-69,5 ° F) sa suchý ľad mení priamo z tuhej látky na plyn bez toho, aby sa stal kvapalinou. Tento proces sa nazýva sublimácia. Voda urýchľuje proces sublimácie a vytvára oblaky hmly, ktoré zapĺňajú bublinu suchého ľadu, až kým sa tlak príliš nezvýši a bublina nevybuchne, pričom sa rozliata hmla dostane cez okraj misy. Suchý ľad sa niekedy používa ako súčasť divadelných alebo iných predstavení na vytvorenie hustého hmlistého efektu. Používa sa tiež na konzerváciu potravín, zmrazenie laboratórnych vzoriek a dokonca aj na výrobu zmrzliny!
Článok pôvodne vyšiel na: http://www.sciencekids.co.nz/experiments/dryicebubble.html a je jeho voľným prekladom.