Nápady na hračky pre deti v rôznom veku

Rodičia sú zaplavení reklamami na hračky, ktoré sľubujú, že budú vďaka nim deti šťastnejšie, inteligentnejšie a úspešnejšie.  Zvyčajne zahŕňajú najnovšie technológie, vydávajú zvuky, sú na nich postavičky z najnovšej rozprávky alebo sú iným spôsobom „jedinečné“ a „in“ – a často aj drahé, zbytočné a majú ďaleko od hračiek, ktoré deti skutočne rozvíjajú.
Pri výbere správnej hračky je dôležité vedieť, ako sa deti v rôznom veku hrajú, ktoré hračky im pomáhajú pochopiť svet, učiť sa motorické, sociálne a emocionálne zručnosti a stimulovať rozvíjajúci sa mozog.

Najmenšie bábätká do 1 roku

Hra v prvom roku života je o prieskume.  Deti používajú svojich päť zmyslov na to, aby sa skúmali zaujímavosti sveta okolo seba: Je tento predmet tvrdý alebo mäkký?  Lepkavý alebo drsný?  Čo sa stane, ak ho nechám spadnúť?  Alebo, keď ho vložím do úst?  Väčšina hier zahŕňa „ochutnávky“ objektu a trasenie, búchanie alebo padanie.

Akonáhle dieťa získa základné motorické zručnosti, hra sa stáva koordinovanejšou a komplexnejšou:

  • Okolo 4 mesiacov začnú deti siahať po objektoch, ako napríklad hrkálka.
  • Vo veku 6 – 7 mesiacov začínajú prechytávať hrkálku medzi rukami.
  • Približne v 9 mesiacoch novo vyvinutý kliešťový úchop uľahčuje batoľatám zbierať menšie predmety, ako sú puzzle a iné malé hračky vhodné pre ich vek.

Počas tejto doby je hra zvyčajne osamelá činnosť, ale hranie bok po boku s inými bábätkami a napodobňovanie je bežné ku koncu prvého roka života.

Zatiaľ ste obľúbeným spoluhráčom vášho dieťaťa vy.  Tieto interakcie pomáhajú dieťaťu spoznať jazyk, sociálne vzťahy a príčiny a následky.  Keď bábätká začnú chápať, ako veci chutia, cítia, vydávajú zvuk, sú pripravené na ďalšiu fázu vývoja: zisťujú, ako fungujú.

Hračky vhodné pre deti od 1 roku

  • Kolotoč.  Predmety, ktoré tancujú nad detskou hlavou, kým ležia v postieľke, stimulujú videnie a rozvíjajú pozornosť.
  • Zrkadlo.  Spočiatku bude vaše dieťa fascinované meniacou sa tvárou a výrazmi pri pohľade do zrkadla.  Postupom času si uvedomí, že slintajúce, usmievajúce sa dieťa je vlastne len odraz.  Uvedomenie si samého seba vedie k ďalšiemu objavovaniu a učeniu o vlastných častiach tela.
  • Kužeľ s kruhmi.  Ide o klasickú hračku – kužeľ, na ktorý sa zmestia farebné kruhy rôznych veľkostí.  Deti si spočiatku užívajú krúžky a držia ich v ústach.  Neskôr vylepšujú svoje jemné motorické zručnosti pripevnením krúžkov na kužeľ.  Batoľatá sa tiež začínajú učiť farby a čísla, ak pri hre komunikujete a počítate krúžky.
  • Hračky na tlačenie a ťahanie. Pomáhajú s rovnováhou a vývojom svalov počas chôdze.  Čím viac bábätká tlačia a ťahajú, tým viac pracujú na svaloch potrebných na ich premenu na bežcov a horolezcov. 

Batoľatá od 1 roka do 3 rokov

Batoľatá vo veku od 1 do 3 rokov si začínajú uvedomovať funkciu predmetov. Páči sa im ukladať lego, bľabotať do hračkárskeho telefónu alebo piť z dospeláckeho pohára.  Koncept hrania rolí začína teraz.  Váš malý v noci prikryje bábiku alebo môže vydávať zvuky „ši ši ši“, zatiaľ čo tlačí vláčik. Keď používate pri hre časovač rúry v kuchyni alebo zvonenie zvončeka v hasičskom vozidle, dieťa čím ďalej tým viac chápe, že každá vec slúži účelu, čo je základom pre predškolské hry.

Hračky podporujúce fantáziu učia deti premýšľať o veciach, vymýšľať nápady a byť tvorivé.  V dobe videohier sa to stráca – a môže to mať rôzne dôsledky na to, ako sa deti učia a myslia.

Batoľa tiež začína rozlišovať farby a tvary.  Vyberajte si teda hračky, ktoré sú svetlé, farebné a zábavné pre malé ruky.  Vo veku 2 rokov, väčšina batoliat dokáže kopnúť loptu, čmárať s pastelkou, a postaviť vežu zo štyroch a viac blokov.  Od 3 rokov môžu poskladať jednoduché puzzle a pedálovať na trojkolke.

Očakávajte veľa opakovaní, pretože takto si malé deti osvojujú nové zručnosti a učia sa, že majú určitú kontrolu nad svetom okolo nich.

Hračky vhodné pre deti od 1 roka do 3 rokov

Hračky podporujúce motoriku:

  • Lopty.  Či už ich dieťa odráža, hádže, chytá,  lopty podporujú motorické schopnosti, koordináciu ruka-oko a obratnosť.
  • Hračky na triedenie tvarov.  Vedrá s dierami pre rôzne tvarované bloky sú výzvou pre koordináciu ruka-oko a riešenie problémov.
  • Mechanické hračky.  Vyskakovacie hračky s gombíkmi a páčkami podporujú jemnú motoriku a riešenie problémov a deti sa učia príčiny a následky.

Hračky podporujúce tvorivosť a fantáziu:

Hračky na hranie rolí

Hračkárske kuchyne (pridajte zásteru a kuchársky klobúk), lekárske súpravy a golfové súpravy pomáhajú deťom naučiť sa, ako svet funguje tým, že napodobňujú vás a iných dospelých. Bábiky a plyšové zvieratá podporujú hru (čajový večierok pre medvedíky?) A pomáhajú rozvíjať sociálny a emocionálny vývoj tým, že učia deti vyjadrovať svoje emócie a starať sa o niečo, čo majú radi. Skvelou pomôckou sú domčeky pre bábiky a oblečenie – jednoduché veci, ako sú plášte, šaty, čarodejnícke klobúky, kovbojské klobúky.

Materiály na písanie, kreslenie a maľovanie

S množstvom prázdneho papiera.  Pre staršie deti si namiesto obyčajného papiera môžete kúpiť prázdne knihy alebo prázdne komiksy.

Autá, člny, lietadlá

Jednoduché, neelektronické.  Zvážte možnosť kúpy koberca s motívom mesta, po ktorom môžu autá jazdiť.

Ak je vašou prvou reakciou to, že by sa týmito hračkami vaše dieťa nudilo, o to väčší dôvod je ich kúpiť.  Je to zvláštne, ale deti sa musia nudiť, pretože nuda prináša kreativitu.  Ak budú neustále zabávané, nikdy sa nebudú učiť zabaviť sa samé – a budú im chýbať dôležité príležitosti na vytváranie a skúmanie.

Myslite aj na to, že je dôležité, aby v jednom čase malo dieťa k dispozícii obmedzený počet hračiek. Odborníci sa zhodujú na počte hračiek okolo 3-10 kusov, ktoré môžete časom obmieňať.

Predškoláci od 3 do 6 rokov

Predškoláci od 3 do 6 rokov už používajú hračky a iné predmety na určený účel, ale zároveň si vďaka rozvíjajúcej fantázii predstavujú svet nekonečných možností.  Deka hodená cez konferenčný stolík sa stáva tajnou komnatou.  Modelovacia hlina sa dá použiť na výrobu pizze, ktorú „musíte ochutnať“.

Pre predškoláka sa svet stáva magickým miestom bez obmedzení.  Mnoho detí v tomto veku si myslí, že majú magické schopnosti: môžu bojovať proti „príšerám“ a vyhrať alebo premeniť sa na princeznú, vílu alebo iné stvorenie.

Váš predškolák vás často vtiahne do svojho sveta fantázie a očakáva, že sa budete spolu hrať.  Počas tohto obdobia sa tiež môžu objaviť imaginárni priatelia.  Tento typ fantázie je pre vývoj detí rozhodujúci, pretože im pomáha pracovať na strachu, úzkosti, nádeji a snoch.

Svet je tiež pódiom, takže budete často počuť „mami, ocko, pozri sa!“  ako sa váš predškolák učí jeden nový trik za druhým a uchádza sa o vašu podporu.  Túžba spojiť sa s ostatnými sa rozširuje na priateľov, keď sa deti v predškolskom veku začínajú učiť deliť sa a hrať spoločné hry.

Hra sa zároveň stáva komplikovanejšou.  Znalosť detí o svete je vyspelejšia, takže sa nemusíte diviť, že váš predškolák vie presne, ako pracovať s prístrojmi alebo ako elektrické hračky fungujú.

Samotná hra sa stáva fyzickejšou.  Prečo len chodiť, keď môžete skočiť, skákať alebo preskočiť?

Hračky vhodné pre deti od 3 do 6 rokov

Kreatívne potreby

S tým, ako sa zlepšujú jemné motorické zručnosti, aktivity ako držanie pastelky, kreslenie obrázkov členov rodiny a používanie bezpečnostných nožníc na strihanie a vkladanie posilňujú koordináciu, podporujú kreativitu a podporujú sebavedomie.

Lego a stavebnice

Vybudovanie veže (a jej zbúranie) povzbudzuje zručnosti pri riešení problémov a koordináciu rúk a očí.  Predškoláci používajú svoju fantáziu pri vytváraní budov, vozidiel, zvierat a podobne z jednoduchých stavebných zostáv. Skladačky pomáhajú s koordináciou a obratnosťou a učia o priestorových vzťahoch (kde sú veci vo vzťahu k iným veciam) a o logickom myslení.

Hračky, ktoré podporujú interakciu

A to najmä s rodičmi.  Jedna vec, ktorú vieme o vývoji detí, najmä malých, je to, že interakcie medzi deťmi a dospelými sú rozhodujúce pre budovanie spojení v mozgu.  Sú tiež rozhodujúce pre budovanie vzťahov a silné vzťahy medzi rodičmi a deťmi sú dôležité pre emočné zdravie detí.  Budovanie vzťahov v detstve sa naozaj oplatí, keď začnú dospievať, pretože vďaka silnému vzťahu s rodičom je menej pravdepodobné, že budú vystrájať a dostanú sa do problémov. Takže kupujte hračky, ktoré môžete zdieľať so svojím dieťaťom. Napríklad sa môžete zahrať s dieťaťom na reštauráciu alebo stavať puzzle.  Tu je niekoľko ďalších nápadov:

  • Hry!  Či už je to dáma alebo stolová hra, hry môžu byť skvelým spôsobom, ako sa spolu zahrať.  Existuje nespočetné množstvo hier pre každú vekovú skupinu.
  • Model, ktorý môžete zostaviť spolu (uistite sa, že to dokáže aj vaše dieťa, takže to nie ste len vy), alebo niečo iné, čo spoločne vytvoríte.
  • Stan – jeden veľký na táborenie spolu, alebo menší, ktorý môžete použiť v obývacej izbe.

Väčšie deti od 6 rokov

Deti zo základných škôl sa realizujú spôsobom, akým nikdy predtým.  Už chápu svet okolo seba a teraz smerujú k zlepšovaniu svojich schopností. Toto je čas, v ktorom sa objavujú talenty a záujmy – 4-ročný, ktorý si rád čítal, si môže rád čítať. 5-ročný chlapec, ktorý počúval hudbu, môže chcieť hrať na klavír.

Fyzické schopnosti, ako motorické zručnosti, sa zdokonaľujú.  Deti sa učia jazdiť na dvojkolesových bicykloch a kĺzať na skateboardoch.  Dieťa môže stráviť hodiny tkaním priateľských náramkov alebo kreslením komiksov.

Vzťahy s rovesníkmi nadobúdajú na dôležitosti a dieťa môže mať väčší záujem o hranie so spolužiakmi ako s vami.  Pamätajte však, že aj keď vaše dieťa dozrieva, stále ste pre neho najdôležitejšou osobou – preto sa snažte nejaký čas ukradnúť len pre seba.  Rodinné hry sú jedným zo spôsobov, ako spojiť všetkých.

A teraz je čas vyskúšať nové dobrodružstvá, ako napríklad terénne bicyklovanie, ktoré deti nemohli robiť, keď boli mladšie, no potrebujú váš dohľad, aby sa im mohli bezpečne venovať.

Hračky vhodné pre deti od 6 rokov

Hračky podporujúce pohyb

Vaše školopovinné dieťa trávi väčšinu času v lavici. Navyše, pohyb nie je dôležitý iba pre zdravie vášho dieťaťa, ale návyky, ktoré začnú v detstve môžu trvať celý život.  Niekoľko príkladov: lopta (futbalová lopta, bejzbal, basketbal), pomôcky na hru s loptou (napríklad pálka, rukavica alebo kôš), švihadlá, kolieskové alebo ľadové korčule, bicykel (nezabudnite si vziať aj prilbu). Ak sa s hýbete s deťmi, tým lepšie.

Ostatné hračky

  • Kartové a stolové hry.  Kartové a stolové hry, ako dáma alebo šach, učia o stratégii, pravidlách vyjednávania a fair play.  Podporujte spoluprácu a pomôžte svojmu dieťaťu naučiť sa zvládať emócie, ktoré prichádzajú s víťazstvom, ako aj prehrou.
  • Hudobné nástroje.  Naučiť sa hrať na klavír, husle, gitaru alebo iný nástroj podporuje počúvanie a jemné motorické zručnosti a pomáha budovať pozornosť.
  • Vedecké hračky. Chemické súpravy, ďalekohľady, alebo iné hračky, ktoré podporujú objavovanie a riešenie problémov, pomáhajú zlepšovať matematické a vedecké zručnosti a pomáhajú rozvíjať fantáziu.

Najlepšia hračka: VY

Mnoho z činnosti môže dieťa robiť samé. Ale nepodceňujte svoju úlohu.  Koniec koncov, ste to vy, kto dal dieťaťu mobil, zapol ho a vyzval svoje dieťa, aby ho nasledovalo.  Ste to vy, kto prvýkrát ukázal dieťaťu, ako lego naskladať na seba.  A keď sedíte vedľa seba so svojimi deťmi a maľujete, vyfarbujete alebo čítate príbeh, venujete im pozornosť, ktorú potrebujú na budovanie sebaúcty, aby sa cítili milované a v bezpečí.

Hračky sú nástrojom, ktorý pomáha deťom rozvíjať sa, ale o tento rast sa starajú rodičia.


Pri príprave článku sme sa inšpirovali okrem iného aj nasledovnými článkami:
https://kidshealth.org/en/parents/smart-toys.html

Previous

Hra na doktora + Záznam pacienta

Kvety meniace farbu

Next
%d blogerom sa páči toto: