Kvety meniace farbu

Či už hľadáte jednoduché vedecké experimenty pre predškolákov alebo pre staršie deti, tento zábavný vedecký experiment je úžasný. Deti budú fascinované, ako lupienky kvetov menia farbu a naučia sa, že kvety rovnako aj iné rastliny, zvieratá a ľudia, pijú vodu, pretože ju potrebujú pre svoj život! Zároveň ide o skvelú príležitosť na vysvetlenie kolobehu vody.

Tento skvelý vedecký experiment sa dá ľahko pripraviť len s niekoľkými potrebnými ingredienciami a kvety menia farbu pomerne rýchlo (približne do hodiny), takže nie je príliš dlho čakať na zmenu.

Veda za experimentom s kvetmi meniacimi farbu

Tento ľahký vedecký experiment pre predškolákov poskytuje vynikajúcu príležitosť na to, aby ste svojim deťom vysvetlili, ako rastlina pije vodu a uvedomili si dôležitosť hydratácie. Farebná voda použitá v tomto experimente ukazuje, ako sa voda nasáva cez stonku rastlín a potom sa dostáva do rôznych častí rastliny vrátane kvetu. Tento zábavný experiment je dokonalou začiatočníckou vedeckou praxou pre deti, ktoré sa chcú dozvedieť, ako kvety absorbujú vodu.

Čo budete potrebovať na experiment s kvetmi s meniacimi sa farbami

  • Biele kvety
  • Sklenené poháre
  • Nožnice
  • Tekutá alebo potravinárska farba
  • Voda

Aké sú najvhodnejšie kvety na tento experiment?

Na tento experiment s meniacimi sa farbami kvetov môžete použiť akékoľvek biele kvety, my sme použili veľké biele sedmokrásky, ale môžete použiť biele ruže alebo karafiáty. Dôležité je používať biele kvety, aby ste jasne videli zmeny farby.

Dbajte na to, aby ste stonky nakrájali diagonálne cez dno, aby mohli ľahko absorbovať farebnú vodu. Je tiež dôležité zabezpečiť, aby boli kvety čerstvé.

Postup na experiment s kvetmi meniacimi farbu

KROK 1: Pripravte si všetky veci potrebné pre kvetinový experiment

Pred začatím tohto zábavného vedeckého experimentu je dôležité sa uistiť, že máte všetky veci pripravené a po ruke. Ak plánujete experiment robiť s menšími deťmi, je to mimoriadne dôležité, pretože ich pozornosť je kratšia ako pozornosť starších detí.

Porozprávajte sa so svojím dieťaťom o experimente, ktorý plánujete urobiť, a prediskutujte, čo by sa mohlo stať. Mohli by ste ich požiadať, aby nakreslili, čo sa bude diať.

KROK 2: Naplňte sklenené nádoby farebnou vodou

Nalejte vodu asi do polovice každej sklenenej nádoby a potom do každej nádoby nalejte niekoľko kvapiek farby. Čím viac farby pridáte, tým sýtejšia bude výsledná farba kvetov. Aby sme získali pestrofarebné kvety ako na obrázkoch, do každej nádoby sme pridali 10 kvapiek tekutej farby.

KROK 3: Príprava kvetov

Na prípravu kvetov na tento experiment je potrebné ich odstrihnúť tak, aby boli o niečo vyššie ako nádoby, ktoré používate. Na zrezanie použite diagonálny rez, aby mala kvetina čo najväčšiu plochu, pomocou ktorej môže ľahko absorbovať zafarbenú vodu.

KROK 4: Kvetiny vložte do farebnej vody

Vložte jeden kvet do každej nádoby s farebnou vodou (alebo viac, ak chcete!) A potom sledujte, ako kvety menia farbu.

Ako dlho trvá zmena farby kvetu?

Kvety sa nezmenia okamžite, ale po hodine sa na lupeňoch začnú objavovať malé zafarbené miesta. Po niekoľkých hodinách lupene začnú meniť farbu a ak necháte kvety vo farebnej vode cez noc, farba bude čím ďalej tým viac sýta. Počas nášho experimentu boli kvety na obrázkoch ponechané vo farebnej vode cez noc.


Článok spolu s obrázkami pôvodne vyšiel na: https://www.messylittlemonster.com/2018/07/colour-changing-flower-science-experiment-preschoolers.html a je jeho voľným prekladom.

Previous

Nápady na hračky pre deti v rôznom veku

Ručne vyrobené kŕmidlá pre vtákov

Next
%d blogerom sa páči toto: