Hudobný pokus pre deti: Panova flauta

Deti milujú hudbu a spolu s ňou aj všetky hudobné nástroje, ktoré im dáte do ruky. Panova flauta je pritom jednoduchý nástroj, ktorý si môžete spraviť spolu doma.
Predškoláci sa pri jej príprave zoznamujú s počítaním a zároveň je strihanie a spájanie slamiek dohromady skvelý tréning jemnej motoriky. Školáci sa učia merať a počítať a taktiež im môžete pri tomto pokuse vysvetliť princíp tvorby a prenosu zvuku.

Panova flauta zo slamiek

Panova flauta vyrobená zo slamiek je jedným z najjednoduchších hudobných nástrojov vhodných pre malých umelcov. Jej výroba trvá iba niekoľko minút, takže je to vynikajúci nápad na zábavnú aktivitu na doma, keď dážď neočakávane zmení váš popoludňajší program!

Čo budete na výrobu flauty potrebovať?

  • 8 plastových slamiek
  • lepiaca páska
  • nožnice
  • pravítko

Odporúčaný postup

  • Najprv odrežte pružné konce zo slamiek.
  • Prvú slamku zrežte na 20 cm.  Každú ďalšiu slamku zrežte o 2 cm kratšie než predchádzajúcu.
  • Zarovnajte si slamky od najdlhšej po najkratšiu.
  • Spojte slamky pomocou lepiacej pásky. V tom okamihu už je jednoduché ovinúť pásku okolo flauty a zaistiť všetky slamky a panova flauta je hotová.
  • Fúknite do hornej časti slamiek, aby sa ozval zvuk. Najdlhšie slamky budú vydávať najhlbšie tóny, najkratšie zase najvyššie tóny.

Môžete deti povzbudiť, aby skúsili na flaute zahrať svoju obľúbenú pieseň, alebo jednoduchú melódiu ako prší, prší.

Veda za hudobným pokusom

Zvuk sú vibrácie alebo neviditeľné vlny, ktoré sa pohybujú vzduchom, až kým nedorazia do ucha.

Zvuk sa vytvára, keď vibrácie spôsobia, že malé častice (molekuly) začnú narážať do seba. Častice narážajú do seba – podobne ako línia padajúcich domino – až kým nedosiahnu prijímač (uši), kde sú vnímané ako zvuk.

V prípade panovej flautu zvuk vydáva vibrácia vzduchu vyfukujúceho cez otvorené konce slamiek.

Vzduch fúkajúci kratšou slamkou sa rýchlo pohybuje z jedného konca na druhý.  Tieto vibrácie sa pohybujú rýchlo a majú vysokú frekvenciu, čo vytvára vysoké tóny..tóny. Podobne vibrácie z dlhšej slamky sa pohybujú pomalšie, majú nízku frekvenciu a vytvárajú nízky tón.

Čo je to panova flauta?

Panova flauta je jedným z najstarších hudobných nástrojov. Jej pôvod siaha až do samých počiatkov civilizácie. Už v dobe kamennej bola vyrábaná z tŕstia, trstiny a bambusu.

Názov „Panova“ pochádza zo starovekého Grécka, z gréckej mytológie. Podľa povestí žil v Arkádii istý boh Pan, ochranca pastierov a stád, ktorý sa zamiloval do krásnej nymfy Syrinx. Keďže bol Pan napoly človek a napoly cap, nie je divu, že pôvabná nymfa jeho lásku neopätovala.
Keď sa Panov záujem stal pre nymfu neznesiteľný, začala pred ním utekať. Pan ju však stále prenasledoval, až sa dostali k rieke. Syrinx už nemala kam utiecť, a tak sa na vlastnú žiadosť nechala od vládcu všetkých bohov Dia premeniť v rákosie.
Panova láska k Syrinx bola však natoľko silná, že si z onoho rákosia urobil píšťalu a po večeroch na nej vyhrával smutné piesne. V dnešnej dobe sa vyrába z dreva, bambusu ale môže byť aj zo skla alebo plastu a kovu.


Pri príprave pokusu sme sa okrem iného inšpirovali aj nasledovnými článkami:

Previous

Pokus z fyziky pre deti: Mini loďky z korku

Senzomotorika a zmyslové aktivity

Next
%d blogerom sa páči toto: