Podporte u detí vnímanie zmien, ktoré sa dejú počas jednotlivých ročných období aj pomocou kreatívnych aktivít na doma. Pozrite si inšpirácie, ako na to od zmyslových aktivít pre tých najmenších cez kreatívne aktivity s predškolákmi až po detailnejšie vysvetlenie pre staršie deti. A k tomu pomôcka na spájanie obrázkov s ročnými obdobiami pre predškolákov zdarma.
#rozvojdeti #aktivitypredeti #aktivityprodeti #ucimesahrou #hravozdravo
Rozdiely medzi ročnými obdobiami
Počas roka sa striedajú štyri ročné obdobia: jar, leto, jeseň a zima. Každé z nich trvá 3 mesiace, pričom letné obdobie je najteplejšie, zimné obdobie najchladnejšie a jar a jeseň sú prechodné obdobia medzi nimi.
Ročné obdobia majú veľký vplyv na to, čo sa deje v prírode a ako ľudia žijú:
- Jar začína, keď je deň rovnako dlhý ako noc. Počasie sa začína otepľovať, vďaka čomu rastliny začínajú rásť a kvitnúť. Rodia sa mladé zvieratá, ako sú kurčatá a jahňatá.
- Leto je neslnečnejšia aj najteplejšia časť roka. Dní sú najdlhšie. Stromy sú zelené, ovocie a zelenina dozrievajú a na konci leta sa zbierajú. Mláďatá rastú a sú čím ďalej tým väčšie a silnejšie. Deti majú prázdniny a rodiny chodia na dovolenku k vode.
- Jeseň prichádza, keď je opäť deň rovnako dlhý ako noc, no na rozdiel od jari sa na jeseň začínajú dní skracovať. Listy vysychajú, čím menia farbu a nakoniec padnú zo stromov. Niektoré zvieratá si začínajú robiť zásoby na zimu. Deti opäť začínajú chodiť do školy.
- Zima začína na najkratší deň v roku. V zime máme chladnejšie počasie, niekedy sneh a mráz. Rastliny nerastú, stromy nemajú listy. Niektoré zvieratá, ako sú medvede, prezimovávajú, zatiaľ čo iné zvieratá, napríklad vtáky, migrujú do teplejších podnebí.
Aktivity na doma pre deti na vysvetlenie ročných období
Nič nepomôže deťom pochopiť ročné obdobia viac než to, že počas prechádzok vonku pozorujú zmeny, ktoré sa v prírode dejú. Podporiť u nich učenie ročných období však môžete aj doma pomocou rôznych kreatívnych aktivít.
Zmyslové fľaše aj pre tých pre najmenších

Zmyslové aktivity, ktoré podporujú rozvoj prvej kognitívnej fázy u detí – senzomotorickej, poskytujú dodatočné stimuly, vďaka ktorým sa v mozgu budujú nervové spojenia. A práve na týchto prepojeniach dieťa ďalej stavia vo svojom živote.
Viac o dôležitosti senzomotoriky si môžete prečítať v našom článku: Zmyslové aktivity pre deti na rozvoj senzomotoriky
Zmyslové fľaše predstavujú jednoduchý a efektívny spôsob, ako poskytnúť dieťaťu zmyslové zážitky. Navyše sú vhodné pre akýkoľvek vek! Dojčatá sa na ne môžu pozerať, zatiaľ čo pred nimi trasiete a otáčate fľašu. Staršie deti môžu premýšľať a učiť sa chemické a fyzikálne vlastnosti rôznych materiálov. Tiež môžu byť použité ako nástroj na samoreguláciu emócií (trblietavé sú na tento účel obzvlášť dobré).
Jednoducho sa vyrábajú, keďže všetko, čo potrebujete, je fľaša, tekutina (olej, voda, tekuté mydlo, šampón, glycerín …) a niečo, čo sa do nich dá vložiť.
Ak si chcete vyrobiť fľaše znázorňujúce ročné obdobia, vložte do nich aj kvety, gaštany a iné veci, ktoré nájdete na prechádzke a reprezentujú jar, leto, jeseň či zimu.
Meniace sa stromy (od 2,5 roka)
Aktivity približujúce deťom ročné obdobia väčšinou využívajú rôzne umelecké prevedenie stromov počas jednotlivých ročných období.
Stromy môžete skúsiť vyrobiť z rôznych materiálov, fantázii sa medze nekladú. My sme robili tútonašu aktivitu na jeseň. Deň predtým sme na prechádzke v lese nazbierali opadané šišky, gaštany a lišty, ktoré sme pri príprave stromov využili.
Pripájam aj zopár milých prevedení z iných stránok, ktoré tiež pohladila kreatívnu dušu.

Pomôcka pre predškolákov: Spájanie ročných období so súvisiacimi obrázkami
Pomôcť predškolákom pochopiť rozdiely v ročných obdobiach vám môže aj naša pomôcka, v ktorej deti môžu priraďovať obrázky k jednotlivým ročným obdobiam. Pomôcku si môžete bezplatne stiahnuť aj vytlačiť.

Vysvetlenie ročných období pre staršie deti
Mnoho ľudí si myslí, že Zem je v lete najbližšie k Slnku, a preto je horúco. A podobne si myslia, že Zem je v zime najďalej od Slnka. Aj keď táto myšlienka dáva zmysel, je nesprávna. Pravdou je, že obežná dráha nie je dokonalý kruh. Preto je Zem počas časti roka skutočne bližšie k slnku ako inokedy. Táto zmena vzdialenosti však nijako významne neovplyvňuje počasie.
Existuje iný dôvod pre ročné obdobia a tou je naklonenie osy Zeme. Predstavte si os Zeme ako pomyselný stĺp, ktorý prechádza priamo cez stred Zeme od hora až dole. Zem sa točí okolo tejto osy, takže každý deň urobí jedno úplné otočenie. To spôsobuje striedanie dňa a noci. Keď je Zem otočená smerom k slnku, je deň. Keď sa Zem odvráti od Slnka, pre skrytú časť zemegule je noc.
Okrem tohto každodenného otáčania Zem obieha okolo Slnka. Táto trasa sa nazýva obežná dráha a trvá jeden rok (365 dní). Keď Zem obieha okolo Slnka, jej naklonená os vždy ukazuje rovnakým smerom. Preto počas roka priame slnečné lúče dopadajú na rôzne časti Zeme. Niekedy sa Zem nakláňa smerom k Slnku, čo spôsobuje leto. Keď je Zem naklonená od Slnka, prichádza zima.
Na severnej pologuli je leto v júni, pretože slnečné lúče zasiahli túto časť Zeme priamejšie ako inokedy. Na severnej pologuli je zima v decembri, pretože v tom prípade je naklonený smerom k slnku južný pól.
Pri príprave článku sme sa okrem iného inšpirovali aj nasledovnými článkami: https://spaceplace.nasa.gov/seasons/en/