Ručne vyrobené kŕmidlá pre vtákov

Na výrobu domácich kŕmidiel pre vtáky stačí len zopár jednoduchých krokov, takže ide o hravú aktivitu vhodnú pre deti (najmä predškolákov), pomocou ktorej sa zároveň učia starostlivosti a pozitívnemu vzťahu živým tvorom aj jedlu a zároveň ide o skvelú príležitosť na vysvetlenie kolobehu ročných období.

Najlepšie je totiž tieto kŕmidlá robiť tesne pred zimou, kedy vtáky môžu mať problém nájsť dostatok potravy. Kŕmidlá môžu byť zavesené na záhrade pomocou peknej stuhy alebo môžu byť vyrobené ako malý darček, ktorý môžu deti samé respektíve s pomocou vyrobiť.

Deti si túto aktivitu zamilujú a uvidíte, že sa k výrobe kŕmitok budete vracať každý rok a pozorovať, ako sa vtáky chodia kŕmiť!

Na aktivitu výroby kŕmidiel pre vtákov budete potrebovať

  • Zmes semien vtákov
  • Želatína
  • Vriaca voda
  • Miska a lyžica na miešanie
  • Vykrajovátka
  • Plech s papierom na pečenie alebo alobalom
  • Stuha

Postup na aktivitu: Ako vyrobiť kŕmidlá pre vtáky

KROK 1: Pripravte si všetky veci potrebné na aktivitu

Predtým, ako začnete používať tieto kŕmidlá pre vtáky pre deti, odporúčam pripraviť si všetky veci.

KROK 2: Zmiešajte želatínu a vriacu vodu (len pre dospelých!)

Do misky naleje dospelý vriacu vodu. Použili sme 0,5 litra vody, ale ak chcete iba niekoľko vtáčích kŕmidiel, použite menej vody! Potrebujete zhruba rovnaké množstvo vody ako semena pre vtákov.

Pridajte 2 vrecká želatíny do vriacej vody a miešajte, kým sa všetka želatína nerozpustí.

KROK 3: Pridajte vtáčie semeno (len pod dohľadom dospelých!)

Pomaly pridajte zmes vtáčích semien do tekutiny a zamiešajte. Je dôležité zaistiť, aby boli všetky vtáčie semená úplne pokryté zmesou vody a želatíny.

KROK 4: Pridajte zmes do foriem na vykrajovanie koláčikov

Príprava kŕmidiel pre vtákov pre deti
OBRÁZOK: MessyLittleMonster

Kŕmítka pre vtáky môžete ľahko vyrobiť v ľubovoľnom tvare či už ako srdiečka, vtáky, motýle, hviezdy, a podobne. Na aktivitu použitie formičky na vykrajovanie koláčikov.

Položte vykrajovátka na vrchnú časť plechu pokrytého fóliou a naplňte každú formičky vyrobenou vtáčou zmesou. Zatlačte zmes poriadne pomocou zadnej strany lyžice, aby bola zmes pevne vtlačená do formičky.

KROK 5: Vytvorte dieru v kŕmidlách

Zatlačte rozrezanú slamku cez zmes krmiva pre vtákov v každej formičke, aby ste po vyschnutí pripravili otvor na zavesenie krmítka pre vtáky.

KROK 6: Vysušte domáce kŕmidlá pre vtáky

Na vysušenie je potrebné umiestniť plech s kŕmidlami na pár hodín do chladničky, potom ich vytiahnuť a nechať ich v teplej miestnosti vysušiť cez noc.

KROK 7: Vytlačte kŕmidlá pre vtáky z formičiek

Opatrne vytlačte kŕmidlá z formičiek pomocou prstov a noža, aby ste predišli pokazeniu rohov alebo chúlostivých častí, aby ste aktivitu nepokazili.

KROK 8: Pridajte stuhu a zaveste domáce kŕmidlá pre vtáky

Prevlečte stuhu cez otvor, ktorý ste urobili v hornej časti krmítka pre vtáky. Zaviažte uzol v hornej časti stuhy a môžete zavesiť svoje domáce kŕmidlá pre vtáky na záhrade.

Deti túto aktivitu zbožňujú a nemôžu sa dočkať, kým uvidia prvé vtáky, akonáhle zavesia niekoľko kŕmidiel!


Článok spolu s obrázkami pôvodne vyšiel na: https://www.messylittlemonster.com/2014/12/how-to-make-biscuit-cutter-bird-feeders.html a je jeho voľným prekladom.

Previous

Kvety meniace farbu

Eko experiment pre deti: Hotel pre hmyz

Next
%d blogerom sa páči toto: