Online inšpirácie pre milovníkov umenia

Toto je moja asi najvydarenejšia fotka z Vietnamu. Nádherná krajina, ktorú sme stihli vidieť ešte v pomerne nepoškvrnenom stave, kedy sa cestovný ruch len začínal rozvíjať. Cestovanie a spoznávanie nových krajín a ich kultúr je fascinujúce. Každá krajina, ktorú som navštívila, ma niečím obohatila. Na nové zážitky si však budeme musieť počkať. Medzičasom sa s vami, ktorí sa chcete inšpirovať aj počas karantény, rada podelím o svoje online tipy. Či už ste milovník cestovania alebo umenia alebo hľadáte spôsob ako posilniť svojho tvorivého ducha a zachovať si v izolácii psychické zdravie, vyberať si môžete z veľkého množstva online kultúrnych zážitkov ako napríklad online výstavy, streamované symfónie či ASMR videá.
#umenie #kultura #inspiracia #hravozdravo

Google Arts & Culture

Domovská stránka Google Arts & Culture

Google Arts & Culture je online platforma, ktorú spustil Google začiatkom roka 2011, aby umožnil prístup verejnosti k obrázkom umeleckých diel vystavovaných v spolupracujúcich medzinárodných múzeách, no časom sa jej portfólio rozšírilo o rôzne ďalšie zaujímavé témy.

Na webovej stránke alebo v aplikácii, ktorú si môžete stiahnuť na Google Play či App Store, si už v súčasnosti môžete pozrieť rôzne krásne miesta. Prezrite si najznámejšie diela v múzeách ako Tate Gallery v Londýne, Metropolitné múzeum umenia v New Yorku, Uffizi vo Florencii, Múzeum umenia v Hongkongu alebo aj Biely dom. Alebo absolvujte napríklad Tour de France: navštívte Eiffelu vežu, levanduľové polia vo Valensole alebo sa vyšplhajte na Mont Blanc. Online si v Taliansku prezrite Pisu, kanály v Benátkach, koloseum, atď. „Poprechádzať“ sa môžete aj napríklad vo Walthamskom lese. Navštíviť môžete či Národné múzeum prírodnej histórie v Čechách.

Kultúrne tipy od editorov SurfaceMag

Streamované koncerty

Keďže v mnohých častiach sveta dochádza k zatvoreniu koncertných sál, niektoré klasické skupiny premiestňujú svoje živé vystúpenia online. Newyorský kritik Alex Ross zostavil výber takýchto digitálnych možnosti, medzi ktoré patrí Bayerische Staatsorchester hrajúci Schuberta a Liszta v Mníchove a spevák Fleur Barron a klavirista Julius Drake hrajúci Beethovena a Mahlera v New Yorku. Mimoriadne uspokojivá je aj Rossova história hudby 20. storočia, The Rest Is Noise (2007), ktorá vám zabezpečí nekonečné hodiny počúvania. 
– Andrew Russeth

Bezplatné digitálne streamovanie vysielacieho štúdia Greene Space

Od svojho otvorenia v roku 2009 vysielacie štúdio Green Space hostilo významné osobnosti zo všetkých oblastí kreatívneho spektra. Zo štúdiovej oázy spievala Janelle Monáe „ Sincerely, Jane“, klavirista Lang Lang hral Dvořáka, umelkyňa Laurie Anderson mala rozhovor s aktivistkou Chelsea Manning a pri sledovaní vystúpenia amerického tanečného súboru Pilobolus sa vám krútila aj myseľ. 
– Tiffany Jow

Prístup k videostreamom je bezplatný, registrácia sa nevyžaduje a každý, kto sleduje živé vysielanie, sa môže prakticky zapojiť zaslaním svojich otázok online.

Najbližšie si nenechajte ujsť huslistu Timmy Chooi, ktorý 1. apríla predvedie ukážky renomovaných klasík či debut klaviristu Jeremyho Denka s názvom Artist in Residence, ktorý si môžete vychutnať ako živý videoprenos 7. apríla alebo si ho prezrieť na stránke, Facebooku a YouTube.

The Joy of Painting a ASMR videá

Bob Ross maľoval, aby ukázal, aký dobrý umelec sa môže stať z diváka.  Počas celého cyklu Joy of Painting, ktorý vysielal na PBS 31 sérií a zahŕňal viac ako 400 epizód, inštruktor umenia dokončil približne 1 000 olejových obrazov krajinných scén. Jeho obľúbenými boli zasnežené hory a veterné jazerá. Jeho jemný tón a bezstarostný štýl z neho urobili internetovú  legendu a fenomén ASMR viac ako dve desaťročia po jeho predčasnej smrti kvôli lymfómu v roku 1995.
– Ryan Waddoups

ASMR je autonómna senzorická meridiánová reakcia, ktorú mnohí nazývajú aj „mozgový orgazmus“. Ak s láskou spomínate na chvíle, kedy vám mamička čítavala rozprávky a pri bubnovaní dažďa na okenný parapet, praskaní polien v krbe či pradení mačky mávate raz za čas zvláštne príjemné brnenie, potom už viete o čom hovorím. ASMR je novodobý fenomén, ktorý si už získal milióny priaznivcov na YouTube, u ktorých pozeranie videí so zvláštnymi zvukmi ako je šepkanie vyvoláva príjemný pocit akéhosi šteklenia. Títo ľudia tvrdia, že ich tieto zvuky dokážu dokonalo zrelaxovať a mnohí ich počúvajú pred spaním. Na Youtube nájdete širokú škálu ASMR videí, v ktorých ľudia predvádzajú zvuky či činnosti od výmyslu sveta. Najrozšírenejšie je šepkanie, chrúmanie či krčenie papiera alebo fólií, bubnovanie prstami, sŕkanie, mľáskavé jedenie, listovanie v knihe či strihanie.

Google Experiments týkajúce sa hudby

Domovská stránka Google Experiments

Ak nechcete byť len pasívnym prijímateľom, ale radi by ste sa stali súčasťou tvorby umenia, alebo hľadáte niečo vhodné aj pre deti, vyskúšajte Google Experiments. Mimochodom veľmi inšpiratívna stránka, ak viete aspoň trochu po anglicky, oplatí sa ju popozerať. Na ich stránke nájdete množstvo rôznych inšpirácií, ktoré môžete vyskúšať.

Mňa osobne najviac zaujal FreddieMeter, umelá inteligencia, ktorá hodnotí, nakoľko presne zodpovedá váš spev hlasu Freddiho Mercuryho a Chrome Music Lab, jednoduchý experiment na preskúmanie toho, ako funguje hudba.

Previous

Prestávky pre mozog v karanténe

Recept: Jablkovo-tvarohové guľky

Next

Vložiť komentár

%d blogerom sa páči toto: