Nevyhadzujte staré oblečenie

K jarnému upratovaniu zvyčajne patrí aj triedenie šatníka, z ktorého sa môže stať milá aktivita recyklácie vyradeného oblečenia. Zo starých kúskov, ktoré by inak išli do koša, môžete vyrobiť kopec nových vecí, z ktorých budú mať deti radosť. V článku nájdete skvelý video návod pre šikovné maminy, ako vykúzliť zo starého oblečenia rôzne detské kúsky. Na to, aby ste sa inšpirovali pritom nepotrebujete vedieť ani jedno slovo po anglicky a pri niektorých kúskoch nepotrebujete dokonca ani šijací stroj. A keďže som to zvládla ja – šicí antitalent, zvládne to skutočne každý, aj ocko 🙃. Naše Elsa šaty zrecyklované zo starého trička majú síce od dokonalosti ďaleko, ale radosť z nich bola veľká. Okrem toho, pri vyrábaní nových kúskov zo starých vecí budete mať okrem dobrého pocitu aj skvelú príležitosť sa s deťmi porozprávať o ochrane životného prostredia a vysvetliť im, čo je to #zerowaste
#ekologia #recyklacia #diy #aktivitypredeti #aktivityprodeti #hravozdravo

Video návod ako zrecyklovať staré kúsky oblečenia

Môj výtvor: Elsa šaty zo starého trička

Ja som pravdupovediac mala doteraz šijací stroj len v zálohe, nikdy som na ňom nešila, ale s takýmito základnými úpravami oblečenia som si poradila a tým pádom ich zvládne naozaj každý. Výsledok má síce od dokonalosti na míle ďaleko, ale v momente, keď sme na šaty nakreslili Elsu, tak sa premenili na šaty snov do záhrady.

Pri triedení šatníka som našla staré biele tričko s dlhým rukávom. Najskôr som odstrihla dlhý rukáv, pomocou šijaceho stroja som zašila zahnutý odstrihnutý koniec a bočný šev tak, aby boli šaty A-čkového strihu a môj prvý výtvor bol na svete 😊 Fotku Elsy som vytlačila na papier a prekreslila na tričko pomocou permanentnej fixky. Potom sme spoločne šaty vyfarbili. Ak chcete aj vy kresliť na váš výtvor, ideálne sú fixky na textil.

Zero waste

Predpokladám, že pojem zero waste už minimálne „išiel okolo vás“. V doslovnom preklade tento pojem znamená „nulový odpad“ a v skratke ide o zníženie plytvania a odpadkov. Z odpadu totiž na Slovensku recyklujeme iba 30%, zvyšok končí na skládke a spôsobuje znečistenie pôdy, povrchových i podzemných vôd a vzduchu. 

Medzi hlavné stratégie zero waste patrí napríklad recyklácia starých vecí alebo ich oprava, zaobstaranie si látkovej nákupnej tašky (namiesto kupovania igelitiek pri každom nákupe), či kompostovanie.

Keď pôjdete deťom príkladom, raz za čas im vysvetlíte, čo a prečo robíte, budú filozofiu zero waste považovať za samozrejmú súčasť života a možno raz (dúfajme) sa podľa toho budú aj správať.

Previous

Šalát s domácim farmárskym dressingom

Banánové muffiny

Next
%d blogerom sa páči toto: