Milá a podľa mňa strašne pekná aktivita pre deti – ukážka kolobehu vody, vďaka ktorej vaše dieťa uvidí na vlastné oči ako sa voda odparuje, ako sa zráža (vďaka čomu vznikajú oblaky) a ako prší. Na túto jednoduchú aktivitu pritom nepotrebujete nič špeciálne, stačí vám sáčik, voda, fixka a lepiaca páska. Aktivita je vhodná pre predškolákov aj staršie deti, ktorým pri tejto príležitosti môžete obohatiť slovnú zásobu o pojmy ako kondenzácia, atmosféra a podobne. V článku nájdete návod aj s vysvetlením.
#priroda #voda #navlastneoci #aktivitypredeti #aktivityprodeti #uceniehrou #ucenihrou #hravozdravo
Čo budete potrebovať?
- Priesvitný sáčik (ideálne na zips)
- Permanentná fixka
- Širšia lepiaca páska
- Voda
Postup
Pomocou permanentnej fixky (obyčajné sa veľmi rýchlo zmyjú) nakreslite na hornú polovicu sáčiku slnko a oblaky, ktoré sú dôležitou súčasťou kolobehu vody. Alebo sa inšpirujte obrázkom, ktorý som nakreslila ja.
Potom nalejte do sáčika pohár vody a zips dobre uzavrite. Pevné uzavretie je veľmi dôležité, lebo inak sa vám voda odparí mimo a z experimentu nič nebude.
Pripevnite sáčik na okno pomocou lepiacej pásky. Vyberte okno, ktoré je čo najdlhšie vystavené priamemu slnečnému žiareniu.
Buďte trpezliví, počkajte aspoň dve hodiny a skontrolujte svoj pokus. Ak vám na okno nesvieti priame slnko, pravdepodobne budete musieť čakať o niečo dlhšie. Ako dlho závisí od množstva slnka a času, kedy ste začali.
Nakoniec začnete vidieť zaparenie sáčika a neskôr kvapôčky vody. Niektoré z nich budú hore (v oblakoch), zatiaľ čo iné kvapky budú na ceste späť dole (ako dážď).
Prečo sa to deje?
Voda vo vrecku sa zohrieva vďaka slnečnému žiareniu. Táto voda sa mení na plyn pomocou procesu nazývaného odparovanie. V prírode vodná para prechádza do atmosféry, ale v sáčiku nemá kam ísť, takže končí na jeho bokoch a pomocou kondenzácie sa premieňa späť na kvapalinu. Kondenzované kvapky vody potom pritiahne gravitácia späť dole, podobne ako dážď.
Čo je to kolobeh vody?
Kolobeh vody znamená, že voda na Zemi je stále v pohybe a to vďaka slnečnému žiareniu a gravitácii. Voda môže mať v tomto kolobehu rôzne formy (skupenstvá). Začnime s najjednoduchšie pochopiteľný skupenstvom – kvapalinou. Voda ako kvapalina sa nachádza v potokoch, jazerách, moriach, podzemnej vode a podobne. Vplyvom slnka sa však z týchto povrchov neustále odparuje, teda mení svoje skupenstvo na plynné – stáva sa z nej vodná para. Pary stúpajú hore do atmosféry, kde je chladnejší vzduch. Tu sa zrážajú (kondenzujú), čím vznikajú oblaky. Z oblakov sa voda vracia späť v podobe dažďa, alebo v tuhom skupenstve vo forme krúpov alebo snehu. Časť z vody sa vsiakne do zeme, v chladnejších oblastiach sa uchová vo forme snehu či ľadu a časť sa znovu vyparí a cyklus pokračuje.
Zaujímavé je aj tu, že voda, ktorú pijeme, nie je ”nová”. Je to vlastne stále tá istá voda, ktorá tu je a vždy bola a ktorá je trvalou súčasťou kolobehu vody!
Zdroj: MobileEdProductions