Hravá ústna hygiena a čistenie zubov

Zdravý chrup, čistenie zubov respektíve pravidelná ústna hygiena sú základom zdravia aj u detí.
V ústach sa totiž nachádza takzvaný orálny mikrobióm, ktorý ak je v správnom zložení zabezpečuje množstvo zdraviu prospešných funkcií, ako napríklad ochrana pred patogénnymi baktériami, predtrávenie potravy, atď.

Pri ústnej hygiene je rovnako ako pri iných aktivitách dôležitá pozitívna motivácia.

Základom úspechu je komunikácia

Vysvetlite dieťaťu, že vďaka čisteniu budú zúbky krásne, biele a zdravé. A naopak, ak si zúbky čistiť nebude, môže prísť zubožrút, ktorý si v zúbku spraví svoj dom a zúbok vtedy začne bolieť. Inšpirovať sa môžete pri vysvetľovaní sériou videí v projekte Veselé zúbky.

Na stránke VeseleZubky.sk nájdete na tému čistenie zúbkov pesničky na stiahnutie, rozprávky, inštruktážne videá a kopec ďalších informácií.

Okrem tohto projektu je k dispozícii množstvo ďalších videí a pesničiek na túto tému:

So staršími deťmi prediskutujte aj rozdiely medzi detskými a trvalými zubami. Povedzte im vlastné skúsenosti o tom, aké to je stratiť zub, mať zubný kaz, ísť k zubárovi, atď. Porozprávajte deťom o zúbkovej víle, aby sa nebáli a tešili sa na postupnú zmenu chrupu.

Nezabudnite deťom vysvetliť aj potrebu pravidelných preventívnych prehliadok u zubára a aj ich s nimi skutočne absolvujte!

Čistenie zubov hrou

Deti robia veci, ktoré sú zábavné radi, aj keď sa za nimi skrývajú povinnosti, ku ktorým ich takouto hravou formou chcete viesť.
Deti radi napodobňujú – preto choďte príkladom a zuby si čistíte pravidelne aj vy. Čistenie zubov môže robiť aj celá rodina spolu, prípadne dovoľte dieťaťu vyčistiť vaše zuby. Zuby môžete vyčistiť aj bábike, mackovi, atď.
Nechajte dieťa, nech si vyberie zubnú kefku samo, prípadne môžete skúsiť aj elektrickú kefku, ktorá je pre deti zábavnejšia.

Hravé Montessori aktivity na čistenie zubov

Experiment so zafarbeným vajíčkom

Skvelou aktivitou pre deti je čistenie vajíčka. Dôležité je, zakúpiť si vajíčka s bielou škrupinou.
Uvarte si vopred vajce natvrdo. Keď vychladne, vložte ho do pohára s coca-colou na jeden deň. Nasledujúci deň porozprávajte deťom o tom, prečo a ako by sme mali naše zuby udržiavať čisté. Potom vyberte vajíčko. Je sfarbené do žlta, čo vyzerá ako zubný plak. Vtedy je vhodná príležitosť na to, aby ste sa deti spýtali, čo by sa stalo, ak by si zuby nečistili. Vezmite si zubnú kefku s trochou zubnej pasty, a vyčistite ho. Žlté sfarbenie zíde dole.

Deti túto aktivitu zbožňujú!

Čistenie spodnej časti plastovej fľaše

Odrežte spodnú časť veľkých plastových fliaš a otočte ju hore nohami – vyzerajú ako zuby!
Dajte deťom rôzne potravinové výrobky, ktorými zuby zašpinia, ako napríklad: kečup, sirup, arašidové maslo atď. Nechajte deti vyčistiť „zuby“ zubnou kefkou s pastou.

Zahrajte sa na zubára

Nechajte deti, aby sa obliekli do bielej košele a na chvíľu sa stali zubárom / pacientom. Pripravte spolu rôzne pomôcky ako obväzy, drievka z nanukov, detské doktorské hračky, kefky na čistenie zubov, atď.

Spravte si vlastnú zubnú pastu

Nad tvorbou vlastnej zubnej pasty môžete uvažovať z viacerých dôvodov. Jednak ide o zábavnú spoločnú aktivitu, vďaka ktorej budú chcieť hneď vyskúšať umývanie zubov, no zároveň budete mať pastu bez rôznych pochybných prísad, ako sú sladidlá, fluoridy, triclosan, glycerín, povrchovo aktívne a ďalšie syntetické látky, ktoré môžu byť zdraviu škodlivé.


Pri príprave článku sme sa inšpirovali okrem iného aj nasledovnými článkami:
http://www.childfun.com/themes/people/health-and-hygiene/

Previous

Návod na Pizza záhradu

Montessori triedenie potravín (od 4 rokov)

Next
%d blogerom sa páči toto: