Hotel pre hmyz je štruktúrovaný domček umelo vytvorený na ochranu hmyzu.
Prečo je ochrana hmyzu dôležitá?
Hmyz poskytuje ekosystému veľa výhod prostredníctvom opeľovania, výživného cyklu a tiež ako zdroj potravy pre vtáky.
Hotely pre hmyz sú považované za riešenie upadajúcej populácie prospešného hmyzu v mestskom prostredí v dôsledku straty biotopov, znečistenia a používania pesticídov.
Táto aktivita je skvelá pre deti, pretože ide zároveň o skvelú príležitosť na to, aby ste deťom vysvetlili úlohu prospešného hmyzu, budovali u nich lásku k prírode a pozitívny vzťah k ochrane životného prostredia.
Hotel pre hmyz

Hotely môže mať rôzny tvar aj veľkosť v závislosti od konkrétneho účelu alebo druhu hmyzu, pre ktorý je vyrobený. Väčšina hotelov pozostáva z niekoľkých rôznych sekcií, ktoré slúžia ako hniezda pre hmyz (napríklad osamelé včely a osy) prípadne poskytujú hmyzu útočisko na zimu na hybernáciu (napríklad lienok a motýľov).
Pre široký rozsah a rozmanitosť života hmyzu sa odporúča využívať rôzne materiály ako staré dlaždice, kamene a drevo. Často sa používajú aj guľatiny, kôra, viazané trstiny a bambus.
Rôzne komponenty alebo veľkosti otvorov, ktoré slúžia ako vstup, priťahujú rôzne druhy hmyzu. Vŕtané diery v materiáloch zase povzbudzujú hmyz, aby do nich umiestnil larvy.
Osamelé včely a osy
Osamelé včely a osy nežijú v úli s kráľovnou. Oplodnená samička robí hniezdo z dreva alebo kameňa a vkladá larvy do dreva, aby postavila škôlku.
Najbežnejší včelí hotel je vytvorený z rezanej drevenej guľatiny alebo časti rezaného kmeňa stromu, do ktorého sú vyvŕtané diery rôznych veľkostí (napríklad 2, 4, 6 a 8 mm), vzdialených približne niekoľko centimetrov. Otvory je potrebné mierne nakloniť, aby sa do nich nemohla dostať dažďová voda. Okrem toho musia byť vstupy dostatočne hladké, aby nedošlo k poškodeniu chúlostivých častí hmyzu.
Dokonca aj jednoduchý zväzok bambusu alebo trstiny, zviazaný alebo vložený do starej plechovej nádoby a zavesený na teplom mieste, je veľmi vhodný pre osamelé včely. Ľudia často pridávajú stonky bezinky, výhonkov ruže, ktorých dreň môže slúžiť aj ako zdroj potravy.
Motýle
Motýle, ktoré hibernujú, preferujú chránené miesta, ako sú štrbiny v domoch a prístreškoch alebo uzavreté priestory, napríklad vo zväzkoch listov.
Parazitický hmyz
Hotel pre hmyz priťahuje aj parazitický hmyz. Včely a osy vkladajú svoje vajcia do hniezd iného hmyzu, aby im pri liahnutí poskytovali ľahko dostupnú potravu bez toho, aby ju museli sami zabezpečovať.
Hotely priťahujú aj dravý hmyz, ktorý pomáha kontrolovať nežiaduci hmyz.
Ucholaky môžu byť prítomné v ovocných stromoch a v ich blízkosti, kde jedia vši rastlín, ktoré sa môžu usadiť na strome a narušiť rast ovocia. Terakotový kvetináč zavesený hore nohami naplnený zväzkami slamy je ideálnym domom pre ucholaky.
Pre lienky je ideálne množstvo vetvičiek v otvorenej drevenej škatuli, ktorá poskytuje veľa malých dutín. Lienky uprednostňujú hibernáciu vo väčších skupinách.
Izopody slúžia ako upratovačky v záhrade. Tieto zvieratá majú radi veľké medzery medzi naskladanými tehlami a strešnými krytinami, aby sa chránili pred dažďom a schovávali sa pred dravcami.
Čo budete potrebovať na výrobu hotela pre hmyz?
Hotely pre hmyz si môžete kúpiť aj vyrobené, no prišli by ste o celú zábavnú aktivitu s deťmi. Preto vám odporúčame si takýto hotel jednoducho vyrobiť.
Materiál nakúpite v ktoromkoľvek obchode s kreatívnymi potrebami:
- Drevený závesný domček s priehradkami
- Drevené doštičky
- Bambusové tyčinky
- Kochlík
- Klinčeky
- Vŕtačka
Ostatný materiál, ktorý využijete nájdete na prechádzke v prírode:
- Duté steblá
- Vysušená slama
- Drevo a drievka
- Šišky
Ako postupovať pri výrobe hotela?
Do jednotlivých častí domčeka umiestnite rôzne typy materiálu:
- Bambusové tyčinky, duté steblá a drevá s navŕtanými dierami rôznych veľkostí budú lákať najmä opelovačov, preto ich umiestnite do viacerých samostatných „izieb“ domčeka
- Do ďalšej izby vložte kvetináč hore nohami a do ňho umiestnite sušenú slamu, ktorá bude lákať ucholakov
- Do ďalšej časti podávajte vysušené nalámané drievka rovnakej veľkosti, ktoré sú ideálne pre lienky
- Niektorí výrobcovia odporúčajú vložiť do hotela aj šišky
- Ak chcete prilákať motýle, vyvŕtajte do dreva dlhšie otvory, aby sa do nich motýle zmestili aj s krídlami. Dávajte pozor, aby hrany nezostali ostré alebo z nich netrčali triesky, ktoré by mohli motýlie krídla poškodiť.
Kam hotel pre hmyz umiestniť?
Najlepším miestom pre hotel je slnečné, teplé a chránené miesto, ako napríklad južná stena (na severnej pologuli), najmenej meter nad zemou, bez vegetácie, ktorá by zakrývala vstupy do tunelov. Hotel by mal byť bezpečne pripevnený, aby sa predišlo otrasom a kývaniu v dôsledku vetra. Niektorí odborníci odporúčajú preniesť v zime okupovaný hotel na chladné a suché miesto, ako je záhradný prístrešok, kvôli ochrane prezimujúcich obyvateľov pred vetrom a dažďom.
Starostlivosť o hotel pre hmyz
Starostlivosť je rovnako dôležitá ako jeho výstavba. Napríklad včelárske hotely by ste mali skontrolovať na konci leta, aby ste odstránili a vyčistili odumreté bunky. Zabráni sa tým plesniam a roztočom, ktoré sa množia na mŕtvych včelách alebo larvách. Bez včasnej údržby a čistenia nemusí hotel, ktorý bol v minulosti využívaný, v budúcej sezóne priťahovať nový hmyz.
Hotely sa môžu tiež prirodzene degradovať po dvoch alebo viacerých rokoch. Každé dva roky vymieňajte jednotlivé bloky alebo časti, aby ste zabránili hromadeniu plesní, roztočov a parazitov.
Okolitá záhrada priateľská ku hmyzu
Na povzbudenie hmyzu, najmä opeľovačov, pestujte prospešné rastliny, ktoré poskytujú nektár a peľ. Vyberte pôvodné druhy, napríklad kvety Lysimachia a Campanula, aby sa podporila prirodzená biodiverzita a zabránilo sa rastu nežiadaných rastlín.
Niektoré nemigrujúce motýle, ako je machil papilio, prezimovávajú ako kukly pripojené k rastlinám, preto sa počas jesene a na jar zdržiavajte nadmerného orezávania. Pred kosením alebo mulčovaním záhrady hľadajte prízemné hniezda včiel, čmeliakov a osí. Je jednoduchšie chrániť existujúce hniezda, ako ich umelo vytvoriť.
Obmedzte alebo nepoužívajte pesticídy. Používanie pesticídov (ako sú insekticídy, fungicídy a herbicídy) nielen odpudzuje alebo zabíja užitočný hmyz, ktorý už žije vo vašej záhrade, ale tiež narúša prirodzenú rovnováhu miestneho ekosystému.
Pri príprave článku sme sa okrem iného inšpirovali nasledovnými článkami:
https://en.wikipedia.org/wiki/Insect_hotel