Čo s korkami? Čarovná lienka, pečiatky aj loďky

Aj u vás sa po dlhých večeroch v karanténe začínajú kopiť korkové zátky 🤭? Tak ako sme mali minule veľa zábavy s toaletnými rolkami, aj s korkami sa dá všeličo vymyslieť. Pečiatky, loďky či obľúbené postavičky (u nás konečne pre zmenu Čarovná lienka)…  Po veľkom úspechu aktivít s rolkami nájdete na stránke nový článok venovaný kreatívnym nápadom na zábavu s korkami. A netrpezlivo budem čakať na fotky od vás 😉

#deti #aktivitypredeti #aktivityprodeti #activityforkids #somdoma #hravozdravo

Obľúbené postavičky a pečiatky

Výroba malých postavičiek Tikki a Plagg z rozprávky Čarovná lienka a čierny kocúr (angl. Miraculous) a tematických pečiatok bola po dlhých mesiacoch s Elsou na piedestále príjemným spestrením života. Chvalabohu, lebo pri výrobe vločkovej pečiatky by som sa asi inak namakala 🤣.

Vystačiť by ste si zo začiatku mohli s menším kuchynským nožom, ale pozor na prsty! Deťúrence vám po vyrezaní s namaľovaním či iným dozdobením určite radi pomôžu. Tým náročnejším, ktorí chcú mať postavičky tip-top, sa pravdepodobne zídu malé rezbárske nožíky.

Mini lodičky

Z kôrku si môžete s deťmi jednoducho ”vyrobiť” aj roztomilé mini loďky. My sme ich otestovali na jazere a čuduj sa svete, plávali ako divé. Pre menšie deti zábava, pre školákov príležitosť vysvetliť pojmy z fyziky ako vztlaková sila a Archimedov zákon.

Na výrobu jednej loďky budete potrebovať:

  • 3 korkové zátky (zabezpečia perfektnú stabilitu)
  • 2 obyčajné gumičky
  • 1 špáratko
  • kúsok papiera

Ako na to? Jednoducho. Obmotajte tri korky, ktoré sú približne rovnakej veľkosti, dvoma gumičkami z každej strany. Rozhodnite sa, aké”plachty” vyrobíte. My sme pripravili pirátske z čierneho papiera, na ktorý sme pomocou temperových farieb nakreslili pirátsku značku. Prepichnite plachtu špáradlom na vrchnej a spodnej časti a papier na špáratko upevnenite. Zapichnite špáradlo s plachtou do prostredného korku a ste pripravení na plachtenie.

Prečítajte si aj, ako vysvetliť deťom vztlakovú silu a Archimedov zákon v článku Pokus z fyziky pre deti: Mini loďky z korku

Maľovanie s korkovými pečiatkami

Zajtra sa ešte chystáme ešte na maľovanie korkovými zátkami. Ak poznáte maľovanie prstami, tak maľovanie s korkom sa vám bude určite páčiť, pretože je veľmi podobné, akurát krpec nebude mať kompletné špinavé prsty od farby. Základom je namočiť koniec korkovej zátky do farby namiesto prsta, odtlačiť ho na papier, nechať farbu zaschnúť a dofarbiť fixkou. Takýmto spôsobom sa dá namaľovať v zásade čokoľvek, napríklad lienka, včielka, mucha, chrobák, pavúk či iná háveď, kura, prasiatko, motýlik a podobne. Ukážte drobcovi ako na to a chvíľku na kávičku máte zaručenú.

Pozrite si aj predchádzajúci článok k aktivitám s rolkami:

Previous

Jablková štrúdľa

Morčacie na protizápalovom korení

Next

Vložiť komentár

%d blogerom sa páči toto: