Aktivity na tému dúha

Aktivity na tému dúha majú na deti zaujímavý účinok: púlia pri nich oči, zdvíhajú obočie aj kútiky úst a samozrejme majú množstvo otázok 😉 Ak rozmýšľate, ako sa cez víkend spoločne zabaviť, vyskúšajte niektorú z TOP troch dúhových aktivít: #1 Dúha z cukríkov Skittles, #2 Hľadanie lomu svetla alebo #3 Maľovanie pomocou čísel pre predškolákov. Ako na ne si môžete pozrieť v krátkom videu a prečítať v článku na blogu, kde nájdete aj pracovný list zadarmo.

#duha #rainbow #spoznavameprirodu #aktivitypredeti #aktivityprodeti #zazitkoveucenie #uceniehrou #ucenihrou #hravozdravo

Ako vlastne vzniká dúha?

Slnečné svetlo je zložené z viacerých farieb. Pri prechode do opticky hustejšieho prostredia (napríklad zo vzduchu do vody) sa láme. Keď prší, vo vzduchu sa nachádzajú kvapky vody. Slnečné lúče vstupujúce do kvapiek sa lámu a rozkladajú na základné farby – farby dúhy. Tie sa odrážajú na jej protiľahlej strane a vychádzajú z nej opäť smerom k Slnku. Preto dúhu vidíme, keď je slnko za nami a pred nami dážď.

Hľadanie lomu svetla

Rovnaký princíp môžeme využiť a hľadať lom svetla pomocou obyčajného pohára vody či hadice na vodu s rozprašovačom. Na obe aktivity potrebujeme jasný slnečný deň.

Keď pustenú vodu v hadici prepneme na čo najjemnejší rozprašovač, nasmerujeme prúd vody dohora a postavíme sa chrbtom k slnku, pričom pred nami bude hadica s vodou, mali by sme vidieť dúhu.

Podobne si môžeme spraviť dúhu pomocou pohára s vodou. Potrebujeme už len biely papier a pohár vody. Naplnený pohár postavíme tak, aby na neho svietilo priame slnko, pohár pomaly zdvíhame a na papieri hľadáme odraz svetla vo farbe dúhy.

Dúha z cukríkov Skittles

Na túto aktivitu potrebujeme jeden sáčok cukríkov Skittles, horúcu vodu a biely tanier. Cukríky poukladáme do kruhu podľa farieb dúhy, prilejeme trochu horúcej vody a chvíľku počkáme, kým voda nezačne farbu z cukríkov rozpúšťať. Pred očami sa nám začne robiť krásna dúha. Cukríky po tejto aktivite nemusíme vyhadzovať, stačí otočiť a môžeme spraviť experiment ešte raz. Nakoniec, ak chcete, môžete cukríky osušiť a zjesť.

Maľovanie dúhy pomocou čísel

Obľúbená aktivita – maľovanie pomocou čísel pre predškolákov na tému dúha, pomocou ktorej si deti precvičia rúčku aj čísla do 10. Pracovný list vo formáte PDF nájdete zdarma na priloženom linku. Stačí si ho vytlačiť, vysvetliť a dať aj s farbičkami dieťatku.

Základné informácie

  • Veľkosť: A4 (veľkosť môžete zmeniť v nastaveniach tlačiarne a vytlačiť veľkosť, ktorá vám vyhovuje)
  • Formát: PDF (na otvorenie tohto súboru budete potrebovať Adobe Reader, ktorého stiahnutie a nainštalovanie je jednoduché a bezpečné)
  • Na vytlačenie budete potrebovať tlačiareň a papier

UPOZORNENIE: Tento súbor je určený len na individuálne použitie, je chránený autorským právom © Hravo Zdravo. Všetky práva vyhradené. Nesmie sa reprodukovať ani využívať na komerčné účely!


Fotka dúhy pomocou rozprašovača: Alistair MacRobert / Unsplash

Previous

Buddha Bowl s karí omáčkou s ananásom

Muffinky snov podľa Omy

Next
%d blogerom sa páči toto: