S maličkými deťmi je to jednoduché: ešte nevedia, kto je to doktor, čo od návštevy lekára očakávať a po pár dňoch si na novú skúsenosť ani nepamätajú. Čo im stačí k prekonaniu negatívnych emócii počas návštevy je mama. Staršie deti okolo 2-3 rokov si už začínajú čo to pamätať a veci si v hlavičke spájať – to je ten čas, kedy sa začínajú návštevy lekára obávať.
Aké obavy mávajú deti z návštevy u lekára?
Medzi veci, ktorých sa deti obávajú pri návšteve lekára, patria:
- Separácia. Deti sa často obávajú, že ich rodičia ich nechajú samé a budú čakať v inej miestnosti. Tento strach je najbežnejší u detí mladších ako 7 rokov, ale môže sa týkať aj starších detí.
- Bolesť. Deti sa môžu obávať, že časť lekárskeho vyšetrenia bude bolieť. Napríklad deti vo veku 6 až 12 rokov sa často obávajú, že dostanú injekciu.
- Lekár. Obavy niektorých detí môžu súvisieť s lekárom. Dieťa môže nesprávne interpretovať vlastnosti, ako je rýchlosť, efektívnosť alebo postoj, a môže ich vnímať ako prísnosť, nechuť alebo odmietnutie.
- Hypochondria. Deti sa obávajú, že zdravotný problém je oveľa horší, ako im hovoria ich rodičia. Niektoré deti, ktoré majú jednoduché problémy, sa obávajú, že budú potrebovať chirurgický zákrok alebo hospitalizáciu; niektorí môžu mať dokonca obavy, že môžu zomrieť.
- Deti majú často tiež pocit viny: Môžu sú myslieť, že ich choroba alebo návšteva lekára je trestom za niečo, čo urobili alebo mali urobiť.
Ako môžete pomôcť svojim deťom?
Základom je komunikácie
Pripravte deti na návštevu lekára, takže to pre ne nebude prekvapenie. Pri vysvetľovaní účelu návštevy hovorte o lekárovi pozitívne.
Ak sa chystáte na pravidelnú zdravotnú prehliadku, vysvetlite, že ide o prevenciu: „Lekár počas zdravotnej prehliadky skontroluje, ako rastieš, bude sa pýtať otázky a vyšetrí ťa, aby sa ubezpečil, že sú zdravý/á. Všetky zdravé deti chodia k lekárovi na takéto návštevy. Počas návštevy sa môžeme lekára spýtať na veci, ktoré sú pre zdravie dôležité. Aj ty, ak budeš chcieť, sa môžeš lekára spýtať akékoľvek otázky týkajúce sa tvojho tela a zdravia.“
Ak má návšteva diagnostikovať a liečiť chorobu alebo iný stav, vysvetlite: „Lekár ťa musí prezrieť, aby zistil, ako zdravotný problém napraviť a čo ti pomôže“.
Vysvetlite priebeh návštevy lekára
„Najprv počkáme v čakárni, kým nás sestrička nezavolá dovnútra.“
Ak ide o prevenciu: „Potom prídeme do ordinácie, pozdravíme sestričku aj doktora.
Lekár sa spýta niekoľko otázok, napríklad ako sa máš a či máš nejaké problémy alebo obavy.
Sestrička skontrolujte tvoju hmotnosť, výšku, krvný tlak a možno aj teplotu.
- Krvný tlak ukazuje, ako silno srdce pumpuje krv do tela. Na meranie sa používa manžeta, ktorá sa upevní na ruku a postupne ju stláča čím ďalej, tým viac. Keď sa vzduch z manžety vyfúkne, sestrička si zapíše tvoj tlak. Krvný tlak môže byť príliš vysoký alebo príliš nízky, ale tvoj je pravdepodobne taký, ako má byť!
- Telesná teplota: Pomocou teplomera sestrička zistí, či je tvoja teplota v normálna. Ak je vyššia, môže to znamenať, že telo bojuje so zápalom.
- Sestrička môže skontrolovať aj tvoj sluch a zrak. Ak zistí, že máš s niektorým z nich problémy, objednáme sa k očnému alebo ušnému lekárovi.
- Sestrička ťa potom môže požiadať, aby si išiel/a na záchod a vycikal/a moč do nádoby. Pomocou neho potom zistí, ako telo funguje.
Vysvetlite, čo bude úlohou lekára?
Na to, aby lekár zistil, ako si zdravý/á, potrebuje ťa ešte popočúvať, pozrieť sa do hrdla, oči, uší, prehmatať bruško, a podobne.
- Stetoskop umožňuje lekárovi počuť ako bije tvoje srdce a ako prúdi vzduch cez pľúca. Lekári vedia, ako by malo zdravé srdce a pľúca znieť. Ak by nezneli úplne správne, lekár bude chcieť vyšetriť príčinu.
- Prezretie uší, nosa a hrdla: Lekári vedia, ako by mali vyzerať zdravé uši, nosy a hrdlo. Otoskop umožňuje lekárovi, aby všetko dobre videl a pomáha odhaliť akékoľvek problémy, napríklad tekutinu v uchu, ktorá by mohla znamenať infekciu.
- Prezretie očí: Lekári vedia, ako by mali zdravé oči vyzerať. Oftalmoskop umožňuje lekárovi vidieť sietnicu, svetlocitlivú časť oka, ktorá odosiela správy do mozgu. Aj keď lekár do oka svieti, je dôležité ho udržať v kľude, aby ho mohol dobre prezrieť.
- Poklepanie gumovým kladivom: Lekár poklepe na koleno a noha sa otočí bez toho, aby si niečo urobil. Je to zábavná časť prehliadky, ale je na ňu dobrý dôvod. Testuje, ako dobre nervy prenášajú správy v tvojom tele. Keď reflexy reagujú na kladivo, lekár vie, že nervy robia dôležitú prácu, ktorú majú – prenášajú správy z mozgu a miechy, ktoré hovoria telu, čo majú robiť.
- Prehmatanie brucha: V bruchu je veľa dôležitých orgánov – od žalúdka cez črevá po pečeň. Lekári vedia, aké by malo byť zdravé brucho a chcú sa ubezpečiť, že ťa nič pri stlačení nebolí.
- Prezreté genitálií: Tvoje intímne časti – vagína, ak si dievča, penis a semenníky, ak si chlapec – sú dôležitými časťami tela. Rovnako ako pri iných častiach tela sa lekár bude chcieť uistiť, že tu nie sú žiadne problémy.
- Kontrola chrbtice: Chrbtica je rad kostí pozdĺž stredu chrbta. Chrbát by mal byť rovný, sle niekedy môže byť chrbtica zakrivená, čo sa volá skolióza. Malé krivky zvyčajne nespôsobujú žiadne problémy, ale pri väčších krivkách budeš pravdepodobne potrebovať röntgenové vyšetrenie alebo návštevu ortopedického lekára, ktorý sa špecializuje na liečbu skoliózy.
Povzbuďte dieťa ku kladeniu otázok
Lekári zvyčajne nechávajú priestor na konci vyšetrenia na otázky:
- Rodičia môžu chcieť vedieť, koľko mlieka by si mal/a piť, či je pre teba bezpečné vyskúšať určitý šport alebo kedy budeš dosť veľký/á, aby si zostal sám/a doma. To všetko sú dôležité otázky a lekári môžu rodičom dobre poradiť. Deti sa ubezpečia vo vašej aktívnej úlohe v ich lekárskej starostlivosti a poučia sa z vášho príkladu.
- Lekár môže tiež chcieť dať rodičom zopár dôležitých informácii. Napríklad, ak sa blíži leto, lekár môže chcieť upozorniť na bezpečnosť, ako je nosenie cyklistických prilieb, plávanie iba pod dohľadom dospelých a dôležitosť opaľovacích krémov.
- Nezabudni, že môžeš klásť otázky aj. Aj keď sa cítiš trochu smiešne alebo rozpačito, pokračuj a polož svoju otázku. Možno ťa prekvapí, že mnoho ďalších detí tiež položilo rovnakú otázku. Napríklad sa môžeš opýtať, kedy vyrastieš alebo či vážiš toľko, koľko by si mal. Položením otázok sa dozvieš viac o tom, ako telo funguje a ako sa môžeš starať o niečo veľmi dôležité – tvoje zdravie!
Zažeňte obavy a odpovedajte na otázky
- Dostanem injekciu? „Injekcie (alebo očkovanie) chránia pred chorobami, ako sú záškrt, tetanus, detská obrna, hepatitída a osýpky. Nemusíš sa báť, že dostaneš injekciu zakaždým, keď ideš k lekárovi, aj keď raz za čas je očkovanie skutočne potrebné.“
- Buďte úprimní, ak viete, že postup môže byť trochu zahanbujúci, nepríjemný alebo dokonca bolestivý, ale nechoďte do detailov. Vaše dieťa sa bude cítiť bezpečnejšie, keď bude vedieť, čo sa bude diať a prečo. A ak sa k deťom správate úprimne, naučia sa vám dôverovať.
- Ubezpečte svoje dieťa, že tam budete a že postup je skutočne potrebný na vyriešenie problému – alebo zistenie, ako problém vyriešiť. Ak bude odobraná vzorka krvi, vysvetlite svojmu dieťaťu, že telo obsahuje veľké množstvo krvi a že na testovanie je potrebné iba veľmi malé množstvo.
Hovorte o negatívnych pocitoch
- Ak musí ísť vaše dieťa k lekárovi kvôli chorobe alebo inému stavu, diskutujte o zdravotnom probléme v neutrálnom jazyku: „Máme šťastie, že máme lekárov, ktorí dokážu nájsť príčinu a vedia, ako nám pomôcť, aby sme mohli byť opäť zdraví “ Ak ste vy alebo niekto blízky mali rovnaký zdravotný problém, povedzte to svojmu dieťatku. Vedieť, že ostatní prešli rovnakou vecou, môže pomôcť zmierniť obavy. Ak neviete veľa o chorobe alebo stave, priznajte to, ale ubezpečte svoje dieťa, že obaja sa budete môcť všetko lekára opýtať.
- Ak vaše dieťa navštívi lekára pre niečo, čo viedlo k výsmechu alebo odmietnutiu zo strany iných detí (alebo dokonca dospelých) ako napríklad vši alebo pomočovanie, snažte sa zmierniť hanbu a vinu. Ubezpečte svoje dieťa, že stav nie je jeho vina a že ho malo veľa detí.
- Ak bolo vaše dieťa zranené pri nedodržiavaní bezpečnostných pravidiel, upozornite na príčinu a následok medzi činom a zranením, pričom sa vyhnite vine. Môžete povedať: „Pravdepodobne si nerozumel/a nebezpečenstvu, ktoré s tým súvisí, ale som si istý, že už teraz rozumieš a viem, že to už znova neurobíš.“
- V každom prípade však, najmä u malých detí, vysvetlite, že návšteva lekára nie je trestom. Pomôžte svojim deťom pochopiť, že dospelí chodia k lekárom rovnako ako deti a že úlohou lekára je pomáhať ľuďom zostať zdraví a vyriešiť akékoľvek problémy.
Prekonávanie obáv z návštevy lekára pomocou hry
Malé deti sa počas hry učia najlepšie a práve hra je spôsob, ako odpovedať na otázky a hovoriť o obavách, ktoré môžu mať.
Zahrajte sa spolu na lekára

Na hru na doktora môžete použiť bábiku alebo medvedíka a náš bezplatný Montessori záznam pacienta, aby ste ukázali malému dieťaťu, ako sa meria výška a hmotnosť, alebo iné časti prehliadky:
- použite „manžetu na krvný tlak“ na „objímanie ruky“
- pozrite sa do úst (a budeš musieť držať jazyk so špeciálnou paličkou len na pár sekúnd, aby doktor videl hrdlo)
- prezrite oči aj uši
- popočúvajte hrudník a chrbát pomocou stetoskopu
- jemne postláčajte na bruško
- rýchlo sa presvedčte, že sú intímne oblasti zdravé
- poklepte kolená
Je dôležité, aby rodičia dali svojim deťom vedieť, že to, čo ich učili o súkromí ich tela, je stále pravda, ale lekári, sestričky a rodičia musia niekedy vyšetriť všetky časti tela. Zdôraznite však, že títo ľudia sú jedinými výnimkami.
Pri príprave článku sme sa okrem iného inšpirovali aj nasledovnými článkami: https://kidshealth.org/en/kids/going-to-dr.html