Som jana

Ahojte, volám sa Jana.

#sommama #nutritionist #ayurvedalover

Stránka Hravo Zdravo je mojím malým kútikom internetu! V tomto svojom priestore sa chcem s vami podeliť o moje názory, skúsenosti a výsledky mojich hravých & zdravých snažení a zozbierané inšpirácie na tri hlavné témy:

🍲 Vyvážené recepty nabité živinami
👶🏻 Ako viesť deti ku zdravej strave a prírode
🍃 Zaujímavosti a trendy pre zdravie

Trošku viac o mne 

Voľakedy som kvôli vlastným zdravotným problémom sama skúšala rôzne stravovacie trendy a začala sa venovať výžive a zdravej strave. Potom mi lekári diagnostikovali gluténovú intoleranciu – donedávna veľká neznáma a neskôr kontroverzná teória sa už v súčasnosti stala bežnou diagnózou. A áno, aj mojou. Takmer po 15 rokoch sa lekárom podarilo rozlúsknuť príčinu mojej dlhodobo zvýšenej teploty a kŕčov v žalúdku. 👏 Učím sa s ňou žiť a aj preto je väčšina mojich receptov #bezlepku. Nie však všetky, keďže zvyšok rodiny (chvalabohu) problémy s lepkom nemá.

Okrem toho sa snažím, aby sme jedli vyváženú a pestrú sezónnu stravu plnú zeleniny a ovocia, ktorá je pre mňa prirodzeným vyústením záujmu o zdravé stravovanie #bezchemie, ktorú už v súčasnosti dávame chtiac-nechtiac do úst. A to o to viac, že v mojom okolí má už takmer každý druhý človek tráviace ťažkosti a musí svoju stravu obmedzovať. Preto náš jedálniček pozostáva najmä z domácej stravy. Varím primárne jednoduché recepty s polovičným obsahom sezónnej zeleniny resp. ovocia ako som už spomínala #bezlepku a ideálne aj #bezcukru. Ale samozrejme raz za čas nájdete medzi mojimi receptami aj nejaký ten úlet.

Tieto aktivity prirodzene dopĺňa aj moja snaha o záhradkárčenie, pri ktorom sa ako mi mama hrdo zvykne hovoriť prebudili moje “kulacké gény“. V záhrade si dopestujem vlastnú zeleninu, ovocie aj bylinky, pri ktorých viem na sto percent, čo jeme. A to ma mimoriadne teší a baví, pretože zbožňujem vôňu čerstvo odtrhnutej paradajky, ešte vyhriatej zo slnka, aj rozžiarený detský pohľad pri máčaní rúk v mláke z hliny.

Popri tom sa snažím dcére zabezpečiť plnohodnotný čas plný správnej kombinácie zážitkov, zábavy a vedomostí. Veľa času trávime v prírode, v kuchyni pri varení a pečení a pri rôznych hravých aktivitách, pomocou ktorých sa u nej odmalička snažím budovať pozitívny vzťah k zdravej strave a pohybu, a zároveň jej zdôrazňovať dôležitosť psychického zdravia, ako aj ochrany životného prostredia. 

A ako sa zvykne hovoriť, do tretice všetko dobré. Veľa z vás sa ma pýta na moju záľubu v Ajuvréde, o ktorej z času na čas píšem. Ajurvédu považujem primárne za nezameniteľný nástroj v prevencii ochorení, ideálnu podporu na zvýšenie úspešnosti štandardnej liečby a v niektorých prípadoch za vhodnú voľbu, ak medicína narazí na svoje limity. Absolvovala som aj certifikované štúdium, v rámci ktorého som získala aj titul Ayurvedic Consultant. Nie som však jej 100% vyznávačom a k alternatívnej medicíne sa snažím pristupovať s rozumom. Keď bolo treba, dala som si predpísané antibiotiká, dcéru sme očkovali povinnými aj nepovinnými vakcínami a svojvoľne nemeníme pediatrom stanovenú liečbu. Články píšem primárne z oblastí, kde sama ako matka vnímam, že tento iný pohľad je obohacujúci, často krát spojený s AHA momentami (aspoň u mňa) a môže vo veľa prípadoch pomôcť získať potrebný nadhľad a odhaliť signály tela ešte pred tým, než sa stihnú rozvinúť do zdravotných problémov.

Výsledky všetkých mojich snažení (občas sa aj niečo nevydarí, no čo už, taký je predsa život) si môžete pozrieť a prečítať v rámci jednotlivých článkov tu na blogu alebo na sociálnych sieťach.

Kontaktujte ma

MÁTE OTÁZKU ALEBO SA POTREBUJETE PORADIŤ?
Napíšte mi správu na Facebook alebo Instagram alebo email na: info@hravozdravo.sk.